למה בחרתי לאלף כלבים עם “גזר” ולא “מקלות”

מאת: קאת’י סדאו ACAAB, MA

כל הזכויות שמורות לקאת’י סדאו. פורסם ברשות. זכויות התרגום שמורות לבית הספר לאילוף במרקר טריינינג. 

מביך אותי לכתוב את זה.  בהתחלה, לא הבנתי שתיקונים ברצועה, נזיפות, השפרצת מים וכל האביזרים המכאיבים או המציקים האחרים אשר השתמשו בהם באופן מסורתי לאילוף כלבים הם בעצם מיותרים.

effieleapmeleaning

זאת למרות העובדה כי באותה עת, כבר היו מאחורי יותר מ -10 שנות אימונים מוצלחים של  דולפינים, לווייתנים, סוסי ים, אריות ים ודובי קוטב לביצוע התנהגויות מורכבות מבלי להזדקק ל”מקלות” (עונשים). קבוצה רצינית של מאלפי כלבים מקצועיים, שאת חלקם הכרתי היטב, אמרה לי ששיטות האימון ללא כפייה הללו (הנקראות clicker training [ובישראל – מרקר טריינינג – הערת המתרגם]) לעולם לא יעבדו על כלבים.  ולמשך זמן מה, האמנתי להם.

בשנת 1994 השתתפתי בסדנה שהעבירה קארן פריור בטקווילה, וושינגטון. פגשתי את קארן פעם אחת לפני-כן והחלטתי להשתתף בסדנה בעיקר כדי להגיד לה שלום ולהפגין תמיכה בעבודתה. לא ציפיתי שכל מודל האילוף שלי ישתנה לגמרי!  לכן הייתי המומה כאשר הבקשה הראשונה שלה הייתה שאף-אחד מהמשתתפים הרבים בכנס לא ישתמש בתיקוני רצועה עם הכלב שלו ביומיים של הסדנה.

לא הבנתי איך שימוש במשיכה בקולר של כלב – שיטת אילוף נפוצה –קשור לשימוש בקליקר לסימון רגעים של התנהגות כלבית טובה, ולשימוש בתגמולי מזון הניתנים לכלב לאחר ביצוע התנהגויות רצויות אלו. אבל קארן הסבירה בבירור כיצד השימוש התכוף בעונש, גם אם הוא קל יחסית ויותר מציק מאשר אכזרי, שוחק את האמון בין הכלב לאדם, שהוא הבסיס של כל אימון טוב. (חפשו את הספר החדש של קארן “Reaching the Animal Mind, המדבר על דרך האימון הייחודית הזאת ומה היא מלמדת אותנו על כל בעלי החיים).

מאז עברו 15 שנים, אותן ביליתי בללמוד כל מה שיכולתי על העצמה המדהימה של האילוף המבוסס חיזוקים חיוביים. ומעולם לא הבטתי לאחור. ברגע שחווית את ההרגשה המדהימה של “צמרמורת” מהתקשורת הדו-כיוונית שניתן לפתח עם הכלב שלך (או עם חתול או סייח או ילד) תוך שימוש בחיזוקים חיוביים (כגון מזון, צעצועים, משחקים, שבח, וכו’), אתה מאבד את התירוצים שהיו לך על ה”צורך” להשתמש בענישה. ואתה מגלה פוטנציאל אדיר בלומד שלך, כזה שלא תיארת לעצמך שיש בו. דרך האימון הזאת היא תהליך יצירתי לאין שיעור, במובן האמיתי של המילה. זה בונה התנהגות – דברים שימושיים כמו ללמד את הכלב לבוא כשאנו קוראים לו, להירגע על מיטתו, ולשבת לפני היציאה מהבית או טריקים טיפשיים כמו להסתובב, להתעטש או לנופף לשלום. עונש, אשר מדכא התנהגות, הוא תהליך הרסני. הוא לא כיף, לא לבעלי החיים ולא למאמן שלהם.  תודה לאל שכולנו, המאמנים כלבי מחמד, כלבי שירות ונחייה, כלבים לתחרויות, כלבי חיפוש והצלה – בעצם כל כלב – יכולים לבחור דרך טובה יותר.

בסמוך לשולחן העבודה שלי תליתי פיסת נייר עליה כתוב הציטוט מהספר משנה החיים הזה, Coercion & its Fallout , שנכתב ע”י ד”ר מורי סידמן (יצא לאור ב-2001 וניתן למצוא אותו גם ברשת באתר -http://store.behavior.org): “פתגם עממי ישן ונדוש מציג את הגזר כחסר תועלת אלא אם הוא מלווה במקל. אבל מסתבר שהגזר יכול לעשות את העבודה לגמרי לבדו”.

למידע נוסף על קאת’י סדאו ומאמרים נוספים שלה, לחצו כאן.

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

איך לאלף כלב ולהנות מזה

Don’t Worry, Be Happy! “שמור על סגנון אילוף נינוח וחיובי להשגת התוצאות הטובות ביותר” חינוך כלב המשפחה יכול להיות מאתגר

איך לאלף כלב לבד – ארצה

מאמר זה הוא חלק מסדרת מאמרים בנושא אילוף כלבים עצמי שילמדו אותכם איך לאלף כלב לבד.  בחלק הראשון דיברנו על ציוד אילוף מומלץ,

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים או כלבנים טיפוליים?

ההרשמה למחזור ה-30 בעיצומה:

  • קורס אילוף כלבים
  • קורס כלבנות טיפולית

בואו ללמוד לטפל בנפש של
כלב, וללמוד לתמוך במי שזקוק לנו
בליווי של החברים הכי טובים
שלנו – כלבים.

לימודים בגישה מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב לכלב.

דילוג לתוכן