כלב הבית והחורף הישראלי: חלק 1 – משחקי כלבים לימים הגשומים

ימים גשומים הם התכונה המייצגת של החורף, והם נעשים יותר ויותר שכיחים ככל שאנו נכנסים ללב העונה. לימים הגשומים יש השפעה על חייהם של כלבי הבית שלנו: כלבים רבים לא נהנים לטייל בגשם, וגם אם הם כן, לרוב בעליהם לא. המשמעות של זה היא שהטיולים של הכלבים מתקצרים למינימום האפשרי והכלבים חוזרים הביתה מלאי אנרגיה ורצון לשחק. מאמר זה יעסוק בבעיה נפוצה מאוד מבחינת בעלי כלבים בחורף: הכלב המשועמם.

כלבים רבים נאלצים להישאר ימים שלמים בבית (חוץ מיציאה לצרכים) ומתחילים לטפס על הקירות (לפעמים במלוא מובן המילה) במטרה למצוא לעצמם תעסוקה. אז איך נוכל למלא את הצורך הזה בתעסוקה ומשחק (הרי הדירה קטנה, החצר מוצפת ובחוץ יורד מבול)? התשובה היא: צעצועים והעסקה מנטאלית.

חשיבה היא פעולה מאומצת של המוח, וחשיבה ממושכת דורשת משאבים מהגוף. זאת אומרת שאם נוכל להעסיק את הכלב במשהו שיעניין אותו אך גם ידרוש חשיבה, נוכל גם להעביר לו את הזמן בצורה מהנה וגם להוציא את האנרגיה האגורה בו בעזרת פעולה אינטנסיבית של המוח (ותוך-כדי-כך גם ניתן לכלבים להפגין עד כמה הם יכולים להיות חכמים).

משחקי כלבים לימים הגשומים

צעצועי האכלה:

קערת אוכל היא מיכל נוח להאכלת הכלב, אך היא לא מעניינת במיוחד. בימים גשומים נרצה לנצל כל הזדמנות להוציא לכלב אנרגיה וזמן ההאכלה הוא הזדמנות מצויינת לכך. בעזרת צעצועי האכלה לכלב ניתן להפוך את הארוחות של הכלב למשחק מהנה ומאתגר עבורו.
מהם צעצועי האכלה? מדובר במתקן שמכניסים אליו אוכל והמטרה (והאתגר) המוצבת בפני הכלב היא להשיג את המזון. משחקי האכלה לרוב מפעילים את הפה של הכלב (כלבים הם חיות אוראליות, משמע הם חוקרים את העולם עם הפה ולכן תעסוקה אוראלית היא טבעית לכלבים וכן מספקת צרכים טבעיים) וכן מגרים את האופי הלקטן של הכלב (כלב הבית היה מין שליקט את מזונו בתחילת התפתחותו ותכונה זאת עדיין מתבטאת בכלבי בית רבים).
חשוב לשים לב כי מתאימים את רמת הקושי של הצעצוע לרמה של הכלב, וכדאי להתחיל מרמה פשוטה, אם אפשר, על מנת לא לתסכל את הכלב (וגם כדי שיאכל את הארוחה כולה ולא ישאיר את חלקה בצעצוע). עם הזמן ניתן להעלות את הרמה על מנת להמשיך לאתגר ולגרות את מוחו של הכלב.
דוגמאות לצעצועי האכלה שניתן למצוא בחנויות הציוד לבעל-חיים בארץ: קונג, קונג וובלר, אוקופי, טרוט-בול. מתכונים למילוי קונג

צעצועי העסקה:

צעצועי העסקה הם צעצועים שהכלב יכול לשחק איתם עם או בלי מעורבות שלנו. המטרה בצעצועי העסקה היא להעסיק את הכלב ולתת לבעלים רגע פנוי שבו הם יודעים בדיוק איפה הכלב ומה הוא עושה גם בלי להיות ממוקדים בכלב. צעצועי העסקה באים בצורות רבות ובסוגים שונים, הם יכולים רב פעמיים ועשויים מגומי עמיד או מבד והם יכולים להיות חד פעמיים כמו חטיפי לעיסה ו”עצמות” עור דחוס. היכרות עם הכלב תעזור לכם לבחור את הצעצוע שיתאים ויעסיק את אותו הכלב.

לפעמים כלבים לא מפגינים עניין בצעצוע חדש (במיוחד אם אין להם היכרות קודמת עם צעצועים מאותו הסוג), ניתן לעודד את המוטיבציה של הכלב להתעסקות עם הצעצוע על ידי החבאת מעט חטיפים מעניינים בתוך הצעצוע כך שהכלב יוכל למצוא אותם. לצעצועי העסקה רבים קיימת גם פונקציונליות כצעצוע למשחק משותף של הבעלים עם הכלב, משחק נכון יכול לעזור לבניית וחיזוק הקשר בין הבעלים לכלב.
דוגמאות לצעצועי ההעסקה שניתן למצוא בחנויות הציוד לבעל-חיים בארץ: עצמות עור, סקיניז, צעצועי לעיסה והבאה רכים ו\או מצפצפים

אילוף ומשחקי שייפינג:

אילוף בפני עצמו יכול להוות אתגר מנטלי עבור הכלב (במיוחד אם הוא צריך להסיק מסקנות ולקבל החלטות בעצמו), לכן אפילו סשן אילוף פשוט יכול לשמש כמשחק\פעילות. בנוסף, החורף הוא הזדמנות מצויינת לחזק התנהגויות קיימות וללמד התנהגויות חדשות.
מבין כל דרכי האילוף המגוונות, שייפינג הוא אחת הדרכים (אם לא ה-דרך) הכי מתגמלות ומעשירות עבור הכלב. מהו שייפינג? שייפינג הוא עיצוב התנהגות רצויה על-ידי הכוונת הכלב בהדרגה מהמצב הקיים להתנהגות הרצויה. בצורה הפשוטה ביותר, שייפינג הוא כמו משחק “חם-קר” תוך דגש על ה”חם”, כשהמטרה הסופית היא ההתנהגות שבחרנו ללמד.
משחקי שייפינג מנצלים את עקרונות השייפינג ליצירת חווייה מהנה עבור הכלב תוך כדי שיפור יכולות ההתמדה והחשיבה היצירתית של הכלב.

משחק שייפינג נפוץ במיוחד הוא משחק המכונה “מאה דברים לעשות עם קופסא”:
מטרת המשחק היא לעודד את הכלב להציע כמה שיותר התנהגויות ודרכים חדשות לבצע אינטראקציה עם חפץ כלשהו (לרוב, קופסא).

אז איך משחקים? מציבים מול הכלב חפץ שאיתו אנחנו רוצים לשחק (כמו למשל, קופסת קרטון), ונותנים לכלב לעשות משהו עם החפץ. בשלבים המוקדמים כלבים יתחילו לעשות דברים פשוטים כמו להסתכל על החפץ או לגשת לרחרח אותו וזה בסדר, דברים חדשים תמיד מתחילים לאט! כאשר הכלב מבצע פעולה כלשהי לעבר החפץ (מבט, למשל), אנו מקליקים בקליקר ומעניקים לכלב פרס בצורה של חטיף. כאשר ההתנהגות הראשונה התקבעה וכבר חוזרת מספר פעמים, נותנים לכלב רגע נוסף לחשוב לפני שמקליקים, ובודקים האם הוא מציע משהו חדש. אם כן, אז מעכשיו ההתנהגות החדשה היא זו שמזכה אותו בקליק וצ’ופר.
האתגר במשחק עבור הכלב הוא למצוא דברים חדשים לעשות עם החפץ בכל פעם, האתגר בעבור הבעלים הוא לשמור את רמת הקושי והציפיות שלנו בהתאמה לרמת הכלב (ניתן להוריד את רמת הקושי ואף להחזיר עינין במשחק אם הכלב מאבד אותו על ידי חזרה אחורה והענקת פרסים על התנהגויות שכלב כבר ביצע בעבר אך מתקשה להתקדם מעבר להן).
חשוב: כאשר משחקים במשחקי שייפינג עם הכלב, חשוב לתת לו הפסקות כל כמה דקות, משחקים אלו מערבים חשיבה מאוד אינטנסיבית ורמת הריכוז של הכלב יורדת עם הזמן.

משחקי הרחה ומחבואים:

כלבים כמין ידועים בחוש הריח המפותח שלהם, כלבי חיפוש והצלה משתמשים בחוש זה על מנת למצוא פצועים או נעדרים וכלבי גישוש משתמשים בחוש זה על מנת לאתר חומרי נפץ או סמים. אמנם כלבים אלו דורשים תקופה ארוכה של הכשרה, אך גם כלבי בית רבים ישמחו להשתמש בחוש הריח שלהם על מנת לאתר דברים חבויים (במיוחד אם הם מעניינים). ניתן ללמד כלבים לשחק משחקי הרחה פשוטים על ידי פיזור חטיפים במקומות שונים בתוך הבית (עדיף לפזר במקומות יחסית נגישים ולא מאחורי דברים שצריך להזיז או לפתוח) או להתחבא במקום כלשהו בבית ולקרוא לכלב שינסה למצוא אתכם. כמו במשחקים אחרים מומלץ להתחיל מרמה יחסית פשוטה על מנת לשמר את העיניין של הכלב ולהעלות את האתגר בהדרגה. בנוסף, מומלץ לתת לכלב אות כלשהו שמסמן שהחבאתם משהו ועליו לחפש, כך ימנע מצב שבו הכלב כל הזמן מחפש משהו גם אם לא הוחבא לו כלום.

כמובן שגם עם מאגר משחקים ואתגרים מנטאליים לכלב עדיין יהיה צורך להניע את השרירים, לשחק בחוץ ולחקור את העולם שסביבו, ולכן גם אם המשחקים האלה כעת מעסיקים את הכלב שלכם רוב היום והשלווה חזרה לבית, חשוב עדיין למצוא את ההזדמנות הראשונה לתת לכלב טיול ארוך בחוץ. כלבים אוהבים להריח והגשם ייצר עבורם ריחות חדשים ומסקרנים. בנוסף חשוב לזכור את החשיבות של חברה כלבית לכל כלב, וכלבים רבים ישמחו להיפגש שוב עם חברים ותיקים ולהכיר כלבים אחרים ברחובות. אז טיילו עם הכלב שלכם ברחובות ותנו לו לחקור את העונה המוזרה והחדשה הזאת, ואם הגשם מכביד ולא ניתן לצאת אז שילפו קונג או קליקר ותנו לכלב קצת לחשוב.

בחלק השני של המאמר נעסוק בשאלה כיצד נעזור לכלבים להתרגל לרעש של רעמים. מוזמנות ומוזמנים לקרוא! >> 

מאמר מאת: סרגיי דקוב, מאלף כלבים ומטפל התנהגותי, בוגר קורס אילוף כלבים בבית הספר מרקר טריינינג.

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים או כלבנים טיפוליים?

ההרשמה למחזור ה-30 בעיצומה:

  • קורס אילוף כלבים
  • קורס כלבנות טיפולית

בואו ללמוד לטפל בנפש של
כלב, וללמוד לתמוך במי שזקוק לנו
בליווי של החברים הכי טובים
שלנו – כלבים.

לימודים בגישה מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב לכלב.

דילוג לתוכן