איך ללמד כלב לבוא כשקוראים לו – אות “אליי”

מאמר זה הוא חלק מסדרת מאמרים בנושא אילוף כלבים עצמי שילמדו אותכם איך לאלף כלב לבד.  בחלק הראשון דיברנו על ציוד אילוף מומלץ, בחלק השני הסברנו איך ללמד כלב לשמור על פוקוס איתנו, בחלק השלישי הסברנו איך ללמד כלב רגלי (לא למשוך ברצועה), ובחלק הרביעי הסברנו איך לאלף כלב לעשות “ארצה“. בחלק החמישי והאחרון נסביר לכם שיטה אחת (מתוך כמה שיטות שאנחנו אוהבים) ללמד את הכלב שלכם לבוא כשקוראים לו.

מדוע חשוב ללמד את הכלב לבוא כשקוראים לו?

ישנם מצבים רבים בהם אנו רוצים שהכלב יגיב לקריאה שלנו ויבוא אלינו מייד:

  • כדי להרחיק אותו מסכנה, למשל כאשר כלב השתחרר מהרצועה ורץ לכיוון הכביש
  • כדי למנוע סכנה לאחרים, למשל כאשר כלב משוחרר מתחיל לרוץ אחרי אדם, כלב או חיה אחרת שהוא עלול לפגוע בהם
  • כדי להיות “אזרחים טובים” ולהתחשב באנשים ובעלי החיים החולקים איתנו את הסביבה שלנו: אנשים שמפחדים מכלבים או לא אוהבים אותם, אנשים שיש להם כלבים ריאקטיביים/פחדניים/תוקפניים אשר זקוקים לספייס מכלבים אחרים, חתולים שמפחדים מכלבים, וכו’
  • כדי לחסוך לעצמנו עצבים ותסכול כאשר אנו רוצים שהכלב יבוא מהר כדי שנוכל להמשיך בעיסוקנו, מבלי לחכות ל”הוד רוממותו” שיואיל בטובו לסיים לרחרח כל עשב ועלה ולבוא אלינו.

“אליי!” – מילת הקסם

אחת הדרכים הטובות ללמד כלב לבוא אלינו כשאנו קוראים לו היא להתייחס אל המילה שקוראת לכלב אלינו כאל “מילת קסם”.  הקסם הוא כזה שגורם לכלב לעזוב הכל, בלי לחשוב ולהסס בכלל, ולרוץ אלינו בשיא המהירות.  איך זה קורה? זה די פשוט: מלמדים את הכלב שמילת הקסם מנבאת את ההופעה של הדברים שהכלב הכי אוהב בעולם!  מי לא יבוא בריצה כשהוא יודע שהוא עומד לקבל את הדבר שהוא הכי, הכי אוהב?

הבעיה נוצרת כאשר הכלב לומד שכאשר אנו קוראים לו קורים לו דברים לא נעימים, ולכן הוא מבין שלא כדאי לו לבוא. הדוגמה הנפוצה היא בעלים אשר קוראים לכלב תמיד כאשר מגיע הזמן לעזוב את גינת כלבים (כיף אדיר) וללכת הביתה (משעמם ולא כיף).  הכלב לומד לא לבוא אל הבעלים במצב כזה כדי להימנע מהפסקת הכיף – המשחק עם הכלבים בגינה!  דוגמה נוספת היא לקרוא לכלב כדי להכניס אותו למקלחת, להוציא לו קרצייה או לשים לו טיפות אוזניים, ועוד סיטואציות שבעיני הכלב הן לא ממש כיף גדול (עד כדי מפחידות מאוד).

ככל שתתרגלו יותר את מילת הקסם – ותגרמו לכלב לקשר בינה לבין דברים מדהימים ממש – כך תשיגו תוצאות טובות יותר ומהירות יותר. הכלב ילמד שכשהוא שומע את המילה הקסומה הזאת, אין דבר שיותר שווה ומשתלם לו לעשות מאשר להגיע אליכם בריצה ולקבל הפתעה!  לאחר הלמידה, הכלב לרוב אפילו לא יעצור כדי לחשוב האם כדאי לו לבוא אליכם או לא, הוא פשוט יבוא מתוך ההתנייה שיצרתם אצלו.

ציוד אילוף נדרש:

פאוץ’ אילוף, חטיפים ממש(!) טעימים ומיוחדים (זה הזמן לשלוף את השאריות מארוחת הערב ולא להתקמצן על ביסקוויטים קנויים 🙂 ), עוזר ורצועה ארוכה (10 מטר) לתרגולים בחוץ.

איך לאלף כלב לבוא כשקוראים לו – “אליי”

כאמור, גם כאן יש לנו מספר שיטות שונות ללמד את הכלב. היום נציג אחת מהן, שהיתרון שלה הוא בניית “דרייב” גבוה להגיע אליכם, ועבודה מול הסחות קלות כבר מההתחלה. הנה השלבים:

1. קחו לכם חטיפים ותנו לעוזר שלכם את הכלב שיחזיק אותו בעדינות מהקולר.
2. התרחקו מספר צעדים מהכלב שלכם, התכופפו לגובה שלו וקיראו לו בשמו בטון שמח ונלהב.
3. ברגע שאתם קוראים לכלב, העוזר שלכם משחרר את האחיזה בקולר וכאשר הכלב מגיע אליכם  – אתם עושים לו “מסיבה” עם המון שבחים וחטיפים. זכרו שזוהי אחת ההתנהגויות הכי חשובות ללמד, אז כדאי להשקיע בתגמולים על ביצוע שלה!
4. חיזרו על התרגיל בצורה הזאת מספר פעמים. אם עשיתם לו “מסיבות” מספיק מלהיבות עד עכשיו, אתם תראו שברגע שאתם מתרחקים וקוראים לו הכלב כבר נרגש ורוצה להגיע אליכם. זאת התגובה שאנחנו רוצים.
5. חיזרו לשלב הראשון רק שהפעם, התחבאו בחדר אחר בבית ובצעו שוב את שלבים 3 ו-4.
6. אם עד עכשיו הכלב הגיע אליכם בעקביות בכל פעם שקראתם לו, זה הזמן להוסיף את האות “אליי!”: במקום לקרוא רק בשמו, קיראו “חומי, אליי!” (בהנחה שקוראים לכלבכם “חומי” כמובן) בטון שמח, ואז עודדו אותו כשהוא בדרך אליכם ותגמלו עם חטיפים והרבה התלהבות כאשר הוא מגיע אליכם.
7. התחילו לתרגל גם במצבים שונים וללא העוזר שלכם, למשל כאשר אתם סתם יושבים על הספה או בכל מצב אחר שבו הכלב לא לידכם.
8. התחילו לתרגל בחוץ עם רצועה ארוכה כאשר העוזר שלכם מחזיק את הרצועה. חשוב לוודא שהכלב לא יקבל בטעות מכה מהרצועה כשהוא רץ אליכם!
9. התאמנו גם ללא רצועה במקום סגור שהכלב לא יכול לברוח ממנו, כמו גינת כלבים ריקה, למשל.

כאשר מנסים לאלף את הכלב לבוא כשקוראים לו, חשוב מאוד להתקדם בקצב של הכלב ולא לדלג על שלבים או למהר קדימה.  חשוב לבנות “היסטוריית חיזוקים” עצמתית כך שהכלב יידע שמאוד משתלם לו להגיע אליכם גם כאשר יש בסביבה אנשים וגירויים נוספים.  אם אתם לא בטוחים שהכלב יגיב אם תקראו לו במקרה מסויים, עדיף לא לקרוא לו כדי לא להרוס את האות, אלא לגשת אליו ולקחת אותו בעדינות במקרה הצורך.  בקורס אילוף כלבים אצלנו אומרים שאם את/ה לא מוכן/ה להמר על 100$ שהכלב עכשיו יבצע את מה שאתה מבקש, אז אל תתן/י את האות!  במקרה של “אליי”, זה אומר שקודם נשיג את תשומת הלב של הכלב (ע”י קריאה בשמו, השמעת קולות מצחיקים, תנועה וכו’) ורק אז נבקש שיבוא.   אם הכלב מתעלם מאיתנו ומרוכז בהסחות, לא להיעלב, זה פשוט אומר שעדיין לא אימנו אותו להגיב מול גירויים ברמה המתאימה ושכדאי לחזור שלב או שניים אחורה ולתרגל עוד קצת לפני שמתקדמים.

מאור שטיינמץ הינו מאמן ומדריך ספורט כלבני (אג’יליטי ופריזבי). שירת ביחידת הכלבנים הצבאית “עוקץ”, עבר הכשרה באירופה אצל אלופת עולם באג’יליטי ובוגר קורס התמחות למאלפים בבית הספר מרקר טריינינג.

 

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

איך לאלף כלב לבד – ארצה

מאמר זה הוא חלק מסדרת מאמרים בנושא אילוף כלבים עצמי שילמדו אותכם איך לאלף כלב לבד.  בחלק הראשון דיברנו על ציוד אילוף מומלץ,

מקצוע אילוף כלבים

אילוף כלבים כמקצוע אילוף כלבים הופך בעשורים האחרונים למקצוע חשוב, רציני ומכובד בחברה האנושית. לפיכך הוא מקצוע נדרש ביותר ואף

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים או כלבנים טיפוליים?

ההרשמה למחזור ה-30 בעיצומה:

  • קורס אילוף כלבים
  • קורס כלבנות טיפולית

בואו ללמוד לטפל בנפש של
כלב, וללמוד לתמוך במי שזקוק לנו
בליווי של החברים הכי טובים
שלנו – כלבים.

לימודים בגישה מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב לכלב.

דילוג לתוכן