איך לאלף כלב לבד – פוקוס וקשר עין

מאת: מאור שטיינמץ

לפניכם/ן סדרת מאמרים אשר יעזרו לכם ללמד את כלביכם התנהגויות “משמעת” בסיסיות שחשוב שכל כלב ידע. התנהגויות אלו הן הבסיס לחיים נוחים ובטוחים עם הכלב. בחלק הראשון דיברנו על ציוד מומלץ לאילוף כלבים, ובחלק הזה נדבר על מספר התנהגויות בסיס (“משמעת”) וכיצד ללמד אותן. נתחיל מהדבר הכי בסיסי שיש: קשר עין של הכלב איתנו!

איך לאלף כלב ללמוד את השם שלו – ליצור קשר עין

אחד הדברים הראשונים שכדאי ללמד כל כלב הוא יצירת קשר עין בתגובה לשמו, כיוון שכאשר הכלב לומד ליצור איתכם קשר עין, הוא לומד לחפש אתכם ולהישאר קרוב ובהקשבה אליכם. בנוסף, רצוי לתת לכלב חיזוקים חיוביים (צ’ופר, למשל) בכל פעם שהוא מסתכל אליכם גם בלי שאמרתם את שמו, כדי לגרום לו להציע את ההתנהגות הזאת מספר פעמים ביום. כדי לשים את התרגיל על אות יש להוסיף אותו בין שלב 5 לשלב 6 להלן, כאשר הכלב מציע לכם את ההתנהגות הרצויה (קשר עין) בעקביות.

ציוד אילוף כלבים נדרש:

קליקר ופאוץ’ עם חטיפים, רצועת אילוף כלבים לתרגול בחוץ

איך ללמד כלב ליצור קשר עין:

  1. החזיקו כמה חטיפים ביד ימין ואת הקליקר ביד שמאל.
  2. תנו לכלב לראות שיש לכם חטיף ביד ושימו את הידיים מאחורי הגב.
  3. ברגע שהכלב מסתכל עליכם, אפילו אם זה לשבריר שניה, הקליקו וזרקו לכלב חטיף על הרצפה.
  4. אם הכלב שלכם לא מסתכל אליכם בכלל – נסו לזוז, ואם זה לא גורם לו להסתכל אליכם אז אתם יכולים להשמיע צליל כמו נשיקה או צליל מעניין אחר שיגרום לו להסתכל אליכם. כאשר הגעתם למצב שהכלב מסתכל עליכם חיזרו לסעיף 3.
  5. חיזרו על התהליך מספר פעמים למשך כמה ימים בבית. נסו גם “ללכוד” מבטים ספונטניים של הכלב אליכם, מחוץ לסשנים מסודרים. אם תפסתם אותו מסתכל אליכם – הקליקו (אם הקליקר ביד שלכם) או פשוט אימרו “yes!” וזרקו לו חטיף.
  6. התחילו להתאמן בהדרגתיות מחוץ לבית. זכרו שכאשר ההסחות בחוץ גדולות מדי, עדיף לא לנסות להשיג את תשומת הלב של הכלב אלא פשוט לעמוד/לשבת ולחכות שהוא יפנה מבט אליכם.  זה עשוי לקחת קצת זמן אבל בסופו של דבר הכלב יעיף בכם מבט שאותו תוכלו ללכוד עם הקליקר ולחזק עם החטיף!

בחלק הבא נסביר איך ללמד כלב ללכת יפה עם רצועה.

יכול לעניין אותך גם:

אילוף גור כלבים – הרגלה למגע

אימוץ גורים – חינוך וחשיפה נכונה

אילוף כלבים עצמי – “בוא אלי”

קורס אילוף כלבים

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!