גור נושך – מה אפשר לעשות?

גורי כלבים נושכים – זאת הדרך שלהם לחקור וללמוד על העולם, בדיוק כמו שתינוקות תופסים כל דבר ומכניסים לפה. לגורים צעירים יש שיניים חדות במיוחד והנשיכות שלהם מאוד מכאיבות. יש משתנים רבים שיכולים להגביר או להפחית נשכנות.

הגור נושך? הנה הגורמים לכך והדברים שצריך לעשות:

תחושת רעב או כאב פיזי אחר:

 • גור עד גיל חצי שנה צריך לאכול 4-5 ארוחות ביום, ולאחר מכן לעבור בהדרגה ל-3 ארוחות.
 • ודאו שהכלב אוכל כמות יומית מספקת בהתאם לגיל ולמשקל.
 • שימו לב, אם יש אוכל בקערה והכלב לא אוכל, זה לא אומר שהוא לא רעב. ערבבו את האוכל עם מעט מים חמים/ אוכל רטוב/ כל דבר שהוא אוהב ויגרום לו לסיים את המנה.
 • בדקו את איכות המזון וטיב היציאות (לא מרובות מדי ולא נוזליות). לא בטוחים לגבי טיב המזון של הגור? מוזמנים להתייעץ איתנו בקבוצת הפייסבוק המקצועית שלנו עבור הורי כלבים.
 • הימנעו מ״מלחמות אכילה״ או מקערה מלאה ללא הגבלה, בייחוד בשלב הגורות.
 • מעבר לתחושת הרעב, ייתכנו גם כאבים נוספים כגון כאבי שיניים (טבעי אצל גורים)/כאבי פרקים/ כאבי בטן
  (שלשולים)/דלקת בשתן וכו’ שעלולים להגביר את הנשכנות, ואם יש חשד לכך יש לגשת לוטרינר, או לפנות לטיפול ברפואה משלימה לכלבים.

פריקת אנרגיה:

 • זהו צורך בסיסי לכל כלב, שמשתנה בהתאם לגזע, גיל ואופי, אך כולם זקוקים לו בלי יוצא מן הכלל – צעירים/ בוגרים, קטנים/ גדולים.. יש כלבים שיזדקקו ליותר פעילות ויש כלבים שפחות. כלבים שהצורך הזה מסופק להם בצורה איכותית ומותאמת, הם כלבים שלווים יותר.
 • פיזית – דאגו לשלב בסדר היום משחק משותף איתכם בחבל או כדור, הפגישו למשחק עם כלבים חברים או קחו לטיול ארוך בטבע (בהתאם לגיל והיכולת של הכלב).
 • מנטלית – למדו התנהגויות חדשות, למדו משחקי חיפוש/הרחה, האכילו בצעצועי האכלה וחידות אוכל.
 • אוראלית – ספקו לכלבים עצמות וצעצועים המיועדים ללעיסה על בסיס יומי.

היכולת להרגעה עצמית וויסות (מעבר בין מצבי עוררות לרגיעה):

 • לכלבים רבים אין את היכולת להירגע לאחר פעילות אנרגטית או מצבים מעוררים, והם זקוקים לתרגול ולעזרה מאיתנו כדי להצליח להירגע. יש כמה דברים שאתם יכולים לנסות לבד בבית בלי עזרה של איש מקצוע:
 • יצרו להם בבית מקום נוח, ולמדו אותם לרבוץ שם. בסיום משחק או במצבי עוררות, בקשו מהם ללכת למקום והשאירו להם עצם לעיסה שווה, קונג עסיסי או משטח ליקוק. הרביצה יחד עם פעילות הלעיסה והליקוק מאוד תורמות בהורדת רמות האנרגיה. מומלץ גם ללמד רגיעה על משטח.
 • שלבו התנהגויות רגועות במהלך משחק. לדוגמא – בזמן משחק בחבל עם הכלב בקשו ממנו לשבת, או בין זריקה לזריקה של הכדור – בקשו ממנו ״ארצה״. זה יאמן את היכולת של הכלב לעבור בין מצב עוררות למצב רגיעה. עשו זאת בהדרגה ואל תצפו שהכלב שלכם ביום אחד יצליח לעבור ממצב של שד טזמני למלך הזן.

עיכוב נשיכה:

 • הגור לומד להיות מודע לכוחו ולנשוך חלש יותר. כלב שלא למד עיכוב נשיכה בגיל צעיר עלול לגרום לפציעה. כלב שלמד עיכוב נשיכה בצעירותו בד”כ יימנע מגרימת נזק לאדם (או כלב) במידה וינשך בעתיד.
 • הלימוד מתחיל עם האחים לשגר ועם האמא, לכן חשוב לא להפריד את הגור מהשגר לפני גיל 7-8 שבועות. לאחר ההפרדה מהשגר, הפגשה עם כלבים שמתקשרים בצורה טובה היא הדרך הנכונה ביותר ללמד גור עיכוב נשיכה – כלבים מלמדים הכי טוב אחד את השני מתי הם מכאיבים, ומתי לא נעים להם. בנוסף, המשחק עצמו מעייף והגור מספק את הצורך שלו לנשוך.
 • יש גם ביכולתנו ללמד גורים שהופרדו מוקדם מהשגר עיכוב נשיכה, אך יש לעשות זאת בזהירות, בהדרגתיות ובליווי של מאמן כלבים בגישה הומנית כדי לא לחזק בטעות את הגור על התנהגויות לא רצויות, וכדי לשמור על בטיחות, במיוחד אם יש ילדים בבית.

אז מה לעשות כשהגור נושך אותנו?

גורים נושכים כדרך תקשורת. זו הדרך שלהם להגיד לנו שמשהו כואב להם, שמשעמם להם, או שהם מפוצצים באנרגיות. זה יכול להיות מאוד מתסכל שהכלב נושך אותנו בלי הפסקה, אבל חשוב לא לכעוס כשזה קורה. אצל הרבה כלבים הכעס שלנו רק יעלה עוד יותר את רמת העוררות, וזה עלול ללמד אותם שבעצם אין להם עם מי לתקשר את הקשיים שלהם בבית.

לפני תגובה לנשיכה, חשבו על הגורמים שפירטתי מעלה – אולי משהו כואב לו? אולי הוא רעב? האם פרק מספיק אנרגיה? לאחר שוידאנו שהגור קיבל את כל מה שהוא זקוק לו, נתפנה ללימוד של נשיכה נכונה ומשחק נכון –

כשהגור נושך אותנו, קודם כל לא נאפשר את הנשיכה כדי לא לחזק את ההתנהגות הזו (מזכירים שוב- לא לכעוס על הגור! הוא בסך הכל מנסה לתקשר או לשחק). נשים את הידיים שלנו מאחורי הגב, או שנפנה אליו את הגב. במקרים מסוימים נצטרך לשבת על ספה/כסא כדי שלא יוכל להגיע, ובמידת הצורך במקרה שהגור לא נרגע, נחסום גישה אלינו על ידי גדר גורים או מעבר שלנו לחדר אחר (כל עוד הגור לא בוכה או מראה סימנים של מצוקה או תסכול מוגבר בהקשר להימנעות או ההתרחקות שלנו).

כאשר הגור רגוע למספר שניות, נסמן את הרגע עם מרקר (למשל נגיד “יס” או “תפוס”, או שנשתמש בקליקר) ונתגמל אותו במשחק של נשיכה עם צעצוע, כמו סקיני למשל- צעצוע רך ומשתרך בצורת בובה של חיה. כך הגור גם מתוגמל על רגיעה, גם לומד שלא נושכים אותנו אלא צעצועים, גם מקבל מענה לצורך שלו בנשיכה, גם מקבל פריקת אנרגיה, ואתם גם מחזקים את הקשר שלכם בצורה נעימה ונכונה על ידי משחק משותף.

אני רוצה לעודד אתכם שזה נורמלי. גורים נושכים! אבל בהתנהלות נכונה זה חולף עם הגיל. שיהיה בהצלחה לכולם!! קחו הרבה אוויר ותיאזרו בסבלנות. בסוף זה עובר.

נשכנות בתדירות גבוהה אצל כלבים בוגרים לרוב תעיד על מצוקה וכדאי לפנות לאיש מקצוע.

כמו כן, הכתוב לא מתייחס לנשיכות שנובעות ממקום של פחד/תוקפנות. במקרה כזה  גם כן יש לפנות לאיש מקצוע.

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

האם זה אכן הכל או כלום?

עוד יום, עוד ייעוץ אם הייתי משתף את לו”ז הנסיעות שלי עם אנשים, רובם היו מבועתים מכמות הזמן שאני מבלה

כלבים בזמן מלחמה – אזעקות

בין האזעקות ואי הוודאות של ימי המלחמה, חשוב לזכור שגם החברים שלנו על ארבע, הכלבים, עלולים לחוות מתח וחרדה עמוקים.

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים או כלבנים טיפוליים?

ההרשמה למחזור ה-30 בעיצומה:

 • קורס אילוף כלבים
 • קורס כלבנות טיפולית

בואו ללמוד לטפל בנפש של
כלב, וללמוד לתמוך במי שזקוק לנו
בליווי של החברים הכי טובים
שלנו – כלבים.

לימודים בגישה מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב לכלב.

דילוג לתוכן