נשכנות גורים ועיכוב נשיכה

גורי כלבים נושכים – זאת הדרך שלהם לחקור וללמוד על העולם שלהם, בדיוק כמו שתינוקות אדם תופסים כל דבר ומכניסים לפה…  הבעיה היא שלבני אדם יש עוד עדין מאוד יחסית לעור של כלב, וכשהגור בעל השיניים החדות כתער נושך אותנו, זה ממש כואב.  לכן בעלי גורים רבים ממהרים ללמד את הגור שלהם לא לנשוך.  אבל רגע: על-פי הווטרינר ההתנהגותי הנודע ד”ר איאן דנבר, הדבר החשוב ביותר שעל בעלי כלבים ללמד את גוריהם הוא דווקא “עיכוב נשיכה”.  זה אומר שהגור לומד להיות מודע לכוחו ולנשוך חלש כדי שלא לפגוע בעור העדין של בני האדם.  כל כלב עלול לנשוך בזמן כלשהו בחייו; כלב שלא למד עיכוב נשיכה בגיל צעיר עלול לגרום לפציעה חמורה.  כלב שלמד עיכוב נשיכה בצעירותו בד”כ יימנע מגרימת נזק חמור לאדם (או כלב!) במידה וינשך בעתיד.  אז איך עושים את זה?

 תהליך הלימוד מתחיל עם האחים לשגר ועם האמא, לכן חשוב מאוד לא להפריד את הגור מהשגר לפני גיל 7-8 שבועות.  גורים שהופרדו מוקדם מדי ולא קיבלו מספיק “זמן לימוד” בחברת אימם ואחיהם צריכים לקבל “השלמת חומר” ממשפחתם האנושית.  תהליך הלימוד של עיכוב נשיכה מול המשפחה האנושית חייב להיות הדרגתי, תוך שאנו מרשים לגור לנשוך אותנו בעדינות הולכת וגוברת, ורק לאחר שלמד לנשוך בעדינות, מבלי להפעיל כמעט כוח, מתחילים להפחית את תכיפות הנשיכות עד להעלמתן.  אם נאסור על הגור לנשוך אותנו לחלוטין כבר מההתחלה, אנו נאבד את ההזדמנות ללמד את הגור להיות עדין עם שיניו ולפתח “פה רך”.

 מילת אזהרה: במידה ויש ילדים בבית, על ההורים ללמד את הגור עיכוב נשיכה בעצמם ובו-בזמן לנתב את הגור לחפץ כלשהו (צעצוע, קונג, עצם) כשהוא מתחיל לנסות “ללעוס” את הילדים.  מומלץ לקבל הדרכה ממרקר טריינר כדי לעשות את זה נכון, כדי שלא לחזק בטעות את הגור על עשיית משהו שאנו לא רוצים שיעשה.

איך מלמדים גור עיכוב נשיכה:

aeo-2שלב 1: ללמד את הגור לא להכאיב כשהוא לועס אותנו.  מציעים לגור את כף היד או האגרוף שלנו ונותנים לו ללעוס אותה.  כל עוד הוא לא מכאיב לנו, נותנים לו להמשיך.  ברגע שהוא מכאיב אומרים “איי, זה כאב!”, משלבים ידיים ומתעלמים מהגור לכמה שניות.  אם הוא הפסיק מיד ונרגע קצת, נותנים לו שוב את היד ומזמינים אותו ללעוס אותה שוב.  רצוי להגיד לגור “בעדינות” בטון רגוע כשמגישים לו את היד, כדי שילמד מה משמעות המילה.

יש מצבים בהם הגור לא יפסיק כשנצווח “איי!”: גור שנמצא במצב עוררות גבוה, גור עייף מאוד, או גור עם אופי נלהב מטבעו במהלך התרגולים הראשונים.  במצב זה הגור אפילו עלול להגיב בנשיכות חזקות עוד יותר. אם זה קורה, יש לכם שתי אפשרויות: לנתב את הגור ללעוס משהו אחר (תנו לו צעצוע רך, עצם מפתה או קונג ממולא שהכנתם מראש), או להפריד את עצמכם מהגור: עימדו (לילדים: שיעמדו על כיסא או על הספה כך שהגור לא יגיע אליהם), שימו את הגור בתיחום שלו, צאו מהחדר וסגרו את הדלת אחריכם, או תרגלו מראש כשהגור מאחורי מחסום כלשהו כמו גדר גורים, ואז תוכלו פשוט לקום ולהתרחק ממנו.  אין צורך לגעור בגור, לסגור את פיו בחוזקה, או לתת לו מכה – זה רק יבלבל אותו ואפילו עלול להלהיב אותו עוד יותר.

רצוי לעבוד על עיכוב נשיכה לפחות פעם אחת ביום, ולמצוא את הזמן המתאים לכך מבחינת היכולת של הגור להישאר רגוע.  בשאר הזמן, כאמור, פשוט נתבו אותו (שוב ושוב ושוב…) ללעוס את הצעצועים שלו במקום את ידיכם, וחיזרו אל האימונים כשיש לכם יותר כוח וסבלנות.

שלב 2: ללמד את הגור להחליש את הלחץ שהוא מפעיל.  לאחר שנפטרתם מהנשיכות הכואבות, נותרתם עם נשיכות בעצמת לחיצה משתנה: חזקות יותר וחלשות יותר.  חיזרו על אותו התהליך כאשר הפעם אתם מגיבים עם “איי, זה כאב!” והתעלמות מהגור כשהוא נושך חזק (גם אם זה לא ממש כואב), ומאפשרים לו להמשיך ללעוס את ידכם כל עוד הוא מפעיל לחץ חלש יותר מהרף שבחרתם לעבוד עליו.  כך הגור ילמד להפעיל פחות ופחות לחץ, עד שלבסוף יילעס את ידיכם מבלי להפעיל לחץ כלל.

שלב 3: העלמה מוחלטת של לעיסות ידיים.  בדרך-כלל לוקח כשבועיים להגיע לשלב הזה.  ההתקדמות תלויה, כמובן, באופיו של הגור ובזמן (והעקביות) שהשקעתם בתרגול איתו.  אצל גורים רבים השלב הזה קורה מעצמו: הם מתרגלים ללעוס את הצעצועים/קונגים/עצמות שלהם, ומפסיקים באופן טבעי לשים את ידיכם בפיהם.  אם זה לא קורה לבד אצלכם, אתם יכולים בשלב הזה להגיב עם “איי, זה כאב!” בכל פעם שהגור שם את שיניו עליכם, גם אם הוא ממש כבר לא מכאיב.  אם תהיו עקביים, ותמשיכו להציע לו צעצועי לעיסה מפתים משלו, הגור יפסיק ללעוס אתכם תוך זמן קצר.

טיפ: זה שלב מצוין ללמד את הגור לקבל בהבנה ובסבלנות מצבים בהם אתם שמים את ידיכם בפיו, כדי שתוכלו בהמשך לצחצח את שיניו, וכדי שהווטרינר יוכל לבדוק אותו, בלי שהכלב שלכם יכנס ללחץ, או יפגין תוקפנות.

אם יש ילדים בבית, או אתם לא מצליחים בעצמכם, רצוי מאוד לפנות לעזרה מקצועית של מרקר טריינר  שידריך אתכם כיצד לפעול. 

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!