כלבים בזמן מלחמה – אזעקות

בין האזעקות ואי הוודאות של ימי המלחמה, חשוב לזכור שגם החברים שלנו על ארבע, הכלבים, עלולים לחוות מתח וחרדה עמוקים. הכלבים מלמדים אותנו אהבה ללא תנאים, אבל הם גם זקוקים לתמיכה שלנו בזמנים מאתגרים שכאלו. במאמר זה, נלמד כיצד נוכל לעזור לכלבים שלנו להתמודד עם המצוקה הנגרמת על ידי האזעקות, ואיך נוכל לספק להם את הטיפול והנוחות המגיעים להם ברגעים קשים אלו.

את תהליך ההתמודדות בזמני מלחמה נחלק ל-2 חלקים:

בזמן אזעקות
חשוב להבין שבזמן בו הכלב כבר נמצא בחרדה, לא נתמקד בפתרון החרדה, אלא נעזור לו להתמודד טוב יותר ולתמוך בו בדיוק כמו שהיינו רוצים שייתמכו בנו. הדבר החשוב ביותר בזמנים אלו הוא להיות שם בשבילם. נרצה לרכך ככל שיינתן את הסאונד של האזעקות, ולנתב את תשומת ליבו של הכלב לתעסוקה חלופית כדי להקל על המצוקה בזמן אמת. על מנת להפוך את עוצמת האזעקה לנמוכה יותר נוכל לסגור את חלונות הבית ולהשמיע מוזיקה מרגיעה או רעש לבן.

בעת הישמע האזעקה, נשתדל ללכת למרחב המוגן ברוגע, על מנת להשרות ביטחון על הכלב. כאשר אתם וכלבכם מוגנים, תוכלו לדבר אליו בקול מרגיע וללטף אותו במידה והוא נהנה ממגע ברגעים שכאלו. חשוב לזכור – ליטוף לא מחזק פחד! כדי להקל על השהייה במרחב המוגן, ניתן לבקש מהכלב לבצע התנהגויות קלות שהוא מכיר ואוהב, או לשחק משחק תבנית כמו פינג פונג ומשחקי הרחה.

כמובן שנוכל להיעזר גם בתעסוקת אוכל כמו קונג, משטח ליקוק, עצם או אפילו משחק תעסוקה שתכינו בעצמכם. זכרו לתת לכלב חטיף לאחר כל נפילה או יירוט על מנת לייצר התנייה חיובית לרעשים החזקים והמאיימים שלרוב נשמעים בעת השהייה במרחב המוגן.

בזמן שאין אזעקות
נרצה לייצר חשיפה מבוקרת לצליל האזעקה על מנת להפחית את הרגישות לסאונד ולהקל על ההתמודדות של הכלבלבים שלנו. בתור התחלה, נפעיל הקלטה של אזעקה ביוטיוב על עוצמה נמוכה מאוד בזמן שהכלב מקבל חטיף אחרי חטיף. חשוב לשים לב שקודם כל ההקלטה מופעלת, ורק לאחר מכן זרם החטיפים מתחיל להגיע. ניתן להיעזר בסאונד הבא: אזעקה צבע אדום סאונד המקורי 2023.

התהליך אמור להיות נינוח ולא מלחיץ עבור הכלבלב שלנו, ולכן נשים לב לשפת הגוף שלו בזמן השמעת ההקלטה. במידה ונבחין כי הכלב חושש, נעצור את סשן התרגול הנוכחי ונקל עליו בתרגול הבא באמצעות הנמכת עוצמת ההקלטה ו/או שימוש בחטיפים בעלי ערך גבוה יותר.

כדי לקבל קצת יותר מושג על שפת הגוף הכלבית ניתן להיעזר בסרטונים הבאים: סימני לחץ ו- סימני הרגעה. כאשר נזהה שהכלב מתעלם בצורה עקבית מההקלטה, נוכל להעלות את דרגת הקושי בצורה מתונה באמצעות הגברת עוצמת ההקלטה או באמצעות שימוש בחטיפים בעלי ערך נמוך יותר. חשוב להבין שכלב נינוח זה כלב שמסוגל להכיל תהליך למידה, ולכן עלינו להעלות את הקושי בהדרגה.

זכרו: כשיש אזעקה- נותנים חטיפים, כשאין אזעקה- מפסיקים את אספקת החטיפים.
* ניתן לבצע את אותו התהליך גם עבור צלילי סאונד של נפילות ויירוטים אותם ניתן למצוא ביוטיוב.

כמובן שבמקרי קיצון בהם יש רמת חרדה מאוד גבוהה, קיימת גם האפשרות להתייעץ עם אנשי מקצוע שונים כמו מטפלים ברפואה משלימה לכלבים או וטרינרים התנהגותיים שיוכלו לסייע במתן פתרון זמני להרגעה כמו כדורים או תמציות טבעיות.

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

לדבר התנהגות

הכלב השתחרר מהרצועה ורץ תוך נביחות רמות לכיוון פועל הבניין שעמד בצד הדרך. הוא גמע את עשרים המטרים שהפרידו בינו

עבודה כמאלף כלבים

כל מה שרציתם לדעת על אילוף כלבים כמקצוע אנחנו עונים לכם על השאלות הכי נפוצות על המקצוע הכי פרוותי ומתגמל.

בחירה של כלב חדש

האם אתם מוכנים להכניס כלב חדש הביתה? אם החלטתם, במזל טוב, שאתם רוצים חבר משפחה על 4 חדש בבית כדאי

כלבים מסוכנים? (חלק ב)

כלבים מסוכנים חלק ב: איך למזער סכנות בחיים המשותפים עם הכלב (כל כלב!) מאת: שי וייס בחלק הראשון, “כלב מסוכן,

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים?

נותרו מקומות אחרונים למחזור ה-29 של קורס מאלפי כלבים במרקר טריינינג

בואו ללמוד כיצד לתקשר עם כלבים ולעזור להם לחיות בהרמוניה עם המשפחה שלהם, בגישה חדשנית מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב

דילוג לתוכן