חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר?

המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה של מיומנויות חיים חשובות שיאפשרו לו לחיות בשלום, בשמחה ובבטחון עם הסביבה שלו, ולתקשר איתה בצורה יעילה.
שלב החשיפה הוא פחות או יותר מגיל 8 שבועות ועד גיל 16 שבועות, אלו הגילאים בהם חשוב במיוחד להתמקד בסוציאליזציה של הגור אך זה לא אומר שבגיל 4 חודשים כבר אין טעם להשקיע בזה!
מדובר בשלב קריטי בהתפתחות של הגור, ההנחיות בהמשך כאן בכדי להכווין אתכם לאורך התהליך. עם זאת, אם אינכם בטוחים איך לעזור לגור שלכם בחשיפה נכונה – רצוי ומומלץ להיעזר במטפל התנהגותי שינחה אתכם במדוייק ובהתאם לגור.

במקביל לתהליך הסוציאליזציה, בשלב הזה בחיי הגור מומלץ להתחיל בהרגלה למגוון הסיטואציות בהן הגור שלכם יתקל לאורך חייו ובהרגלה למגוון סוגים של מגע. כך תיערכו לקראת ביקורים אצל הוטרינר וטיפולים רפואיים, סירוק, צחצוח שיניים, גזירת ציפורניים, דילול / תספורת, לבישת רתמה, סוודר, מחסום וכל סוג מגע שעלול להיות מאתגר עבור הכלב שלכם והוא צפוי לחוות אותו לאורך חייו.

זה הזמן לקחת את הגור איתכם להרבה מקומות חדשים, מאוד חשוב לחשוף אותו לכמה שיותר רעשים, אנשים, בעלי חיים וסיטואציות. רק שימו לב, חשוב לא פחות לוודא שהחוויה של הכלב כאשר הוא נחשף לגירוי תהיה חוויה חיובית.
אם פשוט ניקח את הכלב איתנו לכל מקום והוא ייחשף להמון גירויים אבל לא נוודא שהוא נהנה מהחוויות האלו ונינוח במהלכן, אנחנו עלולים לגרום דווקא ליותר בעיות התנהגות בהמשך. בחשיפה עליו לחוות את העולם כמקום כיפי, מעניין ומסקרן תוך תהליך של בניית בטחון. אם הוא לחוץ או חושש, הוא זקוק לעזרתינו, אחרת הוא דווקא עלול ללמוד שאותם גירויים הם מלחיצים ומאיימים ואף לחשוש לבוא איתנו למקומות חדשים בהמשך.
חשוב לציין שלתת לו חטיפים לא מבטיח שהחוויה שלו תהיה נעימה.

אז אם יש לי גור חששן, מה לעשות?
עם גור חששן או לחוץ, נצטרך להשקיע עוד יותר בחשיפה נכונה לכמה שיותר גירויים ומצבים. לנצל כל טיול כדי לעזור לו לצבור בטחון, לראות בכל סיטואציה איתו הזדמנות ללמד אותו להרגיש בנוח.
רק לא לשכוח שמרכיב מהותי בתהליך של יצירת בטחון הוא היכולת לבחור.
לא נרצה להכריח אותו להתמודד או ‘להוכיח’ לו שמשהו לא מפחיד בכך שנקרב אותו בכוח. היכולת לבחור האם להתקרב, לגשת או דווקא לשמור על מרחק נוסכת המון בטחון.
נרצה לעודד את הגור כשהוא ניגש מיוזמתו, ולשים לב לשפת הגוף שלו גם בהמשך כדי לראות שהוא אכן מרגיש בנוח.
כאהוא יכול לבחור אם הוא מעוניין בקרבה לגירוי ובאינטראקציה איתו, יהיה לו קל הרבה יותר להרגיש בטוח בסביבתו.

לאחר שאפשרנו לכלב קרבה ואינטראקציה טובה עם גירויים השונים, אנחנו כבר בדרך לבנות לו בטחון וללמד אותו לתקשר עם הסביבה שלו בצורה נעימה. אפשר ומומלץ גם לעזור לשפר את החוויה שלו בהתאם לגור שלנו ולמה שהוא אוהב. למשל לפנק אותו בחטיפים טעימים, לשחק איתו משחק שהוא אוהב, ליטופים שנעימים לו, לעודד אותו מילולית וכל דבר שיהיה לו כיפי.

חשיפה נכונה היא תהליך הדרגתי בו נאפשר לגור לחוות מגוון גירויים בקצב שלו.
למשל – אם הגור מיד ניגש בשמחה לאנשים, אפשר להתחיל ישר ממפגשים בהם ישחקו איתו ויעניקו לו את התחושה שאנשים זה כיף!
נרצה לוודא שהוא נפגש עם מגוון רחב של אנשים מבחינת מגדר, צבע עור, שפה מדוברת, לבוש, גובה, גודל, גיל, מאפיינים כמו משקפיים, זקן, קסדה וחפצים שונים שעלולים להיראות לגור מוזרים כמו מטריות, מקלות הליכה, תיקים גדולים וכד’.
במקביל נרצה לבחור באילו סיטואציות אנחנו מלמדים אותו לגשת להגיד שלום לאנשים (למשל אורחים שמגיעים הביתה) ובאילו סיטואציות עדיף שהוא יתעלם מאנשים (למשל בהליכה ברחוב).
לעומת זאת, אם הגור שלנו מעט חושש מאנשים אנחנו קודם כל נתחיל בחוויה כיפית כשאנשים נמצאים בסביבה אך לא נכריח אותו להתקרב. למשל משחק כיפי על מדשאה כשלידה יש שביל שבו עוברים אנשים. הוא תחילה ילמד להתעלם ולא לחשוש מהנוכחות של אנשים סביבו ואז נוכל להתקרב איתו יותר. במקביל נפגיש אותו עם אנשים שאנחנו מכירים וננחה אותם להיות סבלניים, עדינים ורגישים אליו ולשפת הגוף שלו.
מה שזה אומר, זה שעם כלב חששן נצטרך להשקיע עוד יותר בחשיפה נכונה. נאפשר לו עוד ועוד חוויות נעימות בסביבת הגירוי ובאופן הדרגתי נצמצם את המרחק בהתאם לקצב שלו עד למפגשים כיפיים ומוצלחים.

החיים עם כלב שעבר חשיפה נכונה

כאשר הכלב מכיר מגוון רחב של גירויים בהקשר של חוויות מהנות ומסקרנות, הוא יהיה כלב שמח יותר ורגוע יותר בהמשך חייו. חשיפה נכונה דורשת השקעה ותשומת לב, ולהבדיל מהתנהגויות שאנחנו מלמדים – קשה לפעמים לשים את האצבע על התוצאות. אבל למעשה, זו המתנה הגדולה ביותר עבורך ועבור הכלב שלך כי חשיפה נכונה תמנע מכם המון סטרס ובעיות התנהגות בהמשך.

ומה בנוגע ליכולת לבחור שהדגשנו כל כך?
כאשר הכלב שלנו לומד עוד מגורות שיש לו את היכולת לבחור, הוא רוכש בטחון בעולם ובתקשורת שלו איתך ועם הסביבה. בעזרת הבטחון הזה, סביר שהוא יוכל להתמודד יותר בקלות גם עם גירויים חדשים שייחשף אליהם בהמשך.

בנוסף, אם חלילה הכלב שלנו ימצא את עצמו בסיטואציה בה הוא מרגיש מאויים, הוא ידע היטב שיש לו את היכולת לבחור להתרחק. סביר להניח שלכלב כזה יהיה קל יותר להימנע מעימותים גם בבגרותו.
כאשר בעלי חיים חווים איזשהו איום, יש להם שתי אפשרויות לתגובה – Flight or Fight. יש כלבים שהנטייה שלהם תהיה להתרחק ולהימנע מעימות, ויש כלבים שדווקא יחתרו למגע בכדי להגן על עצמם.
כלב שמגורות רגיל שנכפות עליו אינטראקציות שאינן בהכרח רצויות מבחינתו, עלול ללמוד שאין לו את האפשרות של Flight – בריחה, ושאין ביכולתו להימנע מדברים לא נעימים. לכן לעיתים קרובות הוא יגיב יותר בתוקפנות מאשר כלב שניתנה לו הבחירה להתקרב או להתרחק לאורך חייו.

יכול לעניין אותך גם:

אילוף גור כלבים – הרגלה למגע

אימוץ גורים – חינוך וחשיפה נכונה

אילוף כלבים עצמי – “בוא אלי”

קורס אילוף כלבים

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

איך לאלף כלב ולהנות מזה

Don’t Worry, Be Happy! “שמור על סגנון אילוף נינוח וחיובי להשגת התוצאות הטובות ביותר” חינוך כלב המשפחה יכול להיות מאתגר

דג שלמד לעשות סללום

חשבתם שאי אפשר לאלף דגים? חשבתם שהזכרון שלהם קצר? מה תגידו על הסרטון הבא? דג שלמד לעשות שמיניות סביב בקבוקים-

איך לאלף כלב לבד – ארצה

מאמר זה הוא חלק מסדרת מאמרים בנושא אילוף כלבים עצמי שילמדו אותכם איך לאלף כלב לבד.  בחלק הראשון דיברנו על ציוד אילוף מומלץ,

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים?

נותרו מקומות אחרונים למחזור ה-29 של קורס מאלפי כלבים במרקר טריינינג

בואו ללמוד כיצד לתקשר עם כלבים ולעזור להם לחיות בהרמוניה עם המשפחה שלהם, בגישה חדשנית מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב

דילוג לתוכן