חרדת נטישה אצל כלבים – תלות רגשית או סתם שעמום?

מזה עשרות אלפי שנים הכלב הוא חברו הטוב ביותר של האדם. הוא היה מלווה אותנו בכל דבר שעשינו, אם זה לציד, שמירה על חוות חקלאיות, אירוח חברה לילדים שלנו ושמירה על כולנו כאשר אנחנו ישנים. כיום עם התפתחות והתקדמות החברה האנושית, הכלבים קצת נשארים מאחור… כאשר אנחנו הולכים לעבודה, קניות, בילויים ועוד, הכלב בדרך-כלל נשאר בבית וכבר לא מתלווה אלינו. המצב החדש הזה מאלץ את הכלבים להסתגל לחיים אחרים ממה שהתרגלו אליהם עד עכשיו.

יש כלבים שקל להם להסתגל למצב החדש הזה והם התרגלו לכך שאנחנו יוצאים ומשאירים אותם בבית לבדם, ויש כלבים שהמצב החדש הרבה יותר קשה להם משלוש סיבות במיוחד: שעמום (מחסור בפעילות), תלות רגשית בבעלים וחרדת נטישה (לרוב בעקבות מקרה טראומתי).
אז איך מזהים ומבדילים בין שלושת הדברים?
ומה ניתן לעשות כאשר מזהים קושי של הכלב להישאר לבד בבית?

חרדת נטישה אצל כלבים – שעמום?

השארתם את הכלב לבד בבית וכאשר חזרתם מצאתם את הפח מפוזר במטבח, חצי מהריפוד של הספה בחוץ, נעליים בסלון ובאופן כללי זה נראה כאילו עברה סופת טורנדו בבית? כנראה שהכלב שלכם פשוט משועמם וחסרים לו אתגרים פיזיים ומנטלים על מנת להפיג את השעמום בהיעדרכם.
כמובן שהמקרה שתואר הוא קיצוני מאוד אבל במקרים של שעמום (קלים או כבדים) הדרך לפתרון הבעיה זהה כמעט לחלוטין.
הדבר הראשון שאנחנו רוצים הוא לתת לכלב תעסוקה ולכן נשתמש בצעצועי האכלה ונפסיק להאכיל את הכלב מהקערה המשעממת. במקרים קלים זה יספיק על מנת להרגיע את הכלב, במקרים קשים יותר נמשיך לשלב הבא שהוא פריקת אנרגיה פיזית ומנטלית כלומר ריצות בחוץ, גינות כלבים, לימוד טריקים, ריצה על הליכון, לימוד משחקי חשיבה לכלבים, רכיבת אופניים משותפת, ספורט כלבני (פריזבי, אג’יליטי, הרחה) ועוד הרבה פעילויות שאפשר לעשות ביחד. ברוב המקרים הבעיה תיפתר כאשר תינתן הזדמנות לכלב לפרוק את האנרגיה העודפת שלו. במידה ולא נפתרה הבעיה מומלץ לפנות לאיש מקצוע אשר עבר קורס אילוף כלבים מקצועי ומכיר את דרכי הטיפול בבעיה.

חרדת נטישה אצל כלבים – תלות רגשית

תלות רגשית בבעלים יכולה להתפרש בקלות כשעמום אבל ההבדלים הקטנים בין שתי הבעיות משפיעים מאוד על אופן הטיפול. לרוב כאשר משאירים כלב תלותי לבד בבית נשמע בכי ויללות מיד כאשר נצא מהבית, רוב ההרס יהיה קרוב לדלת הכניסה ויתמקד במיוחד בדלת עצמה או בחפצים אשר נושאים ריח חזק של הבעלים, כגון גרביים או חולצות מלוכלכות. לרוב, כלבים תלותיים ישאפו להישאר ליד בעליהם בכל זמן שהוא, כלומר, גם בעת טיול בפארק הכלב ישמור כל הזמן על קשר עין עם הבעלים ויצמד אליו מאוד אך מבלי שאומן לעשות כך. במידה ויש לכם ספק האם הכלב שלכם הוא רק משועמם, או גם תלותי לגביכם, מומלץ מאוד להתייעץ עם איש מקצוע על מנת שיעזור לכם להבין אם מדובר בשעמום או בתלות רגשית. במידה ומדובר בתלות התהליך הטיפולי חייב להיות מלווה באיש מקצוע על מנת שלכלב לא תגרם יותר חרדה מהעניין ומצבו יחמיר במקום להשתפר.

חרדת נטישה אצל כלבים

מקרים של חרדת נטישה הם לרוב תלות חמורה ביותר בבעלים, ויכולים להתפתח בגלל חוויה טראומתית שהכלב עבר כאשר הושאר לבד בבית או בכלב אשר חווה נטישה מצד בעליו הקודמים (ובמיוחד אם חווה מספר נטישות). דמיינו לעצמכם את הטראומה שהייתה נגרמת לילד מהסרט “שכחו אותי בבית” אם הוא היה נגמר רע ולא מצחיק, בשילוב עם קלסטרופוביה. ברוב המקרים של חרדת נטישה הכלב ינסה לצאת מהבית בכל דרך שהיא, אפילו במחיר פגיעה בעצמו בזמן ניסיון ההימלטות.
במקרים של חרדת נטישה הכלב שנשאר לבד בבית יתחיל לבכות ולילל  כאשר יישאר לבד והצעצועים שתשאירו לו לא יעניינו אותו כלל בגלל המתח הנפשי הרב שבו הכלב נמצא.
במקרים של חרדת נטישה חשוב להזמין איש מקצוע מומחה בתחום שלמד את הנושא בקורס אילוף כלבים ויש לו הצלחות עם כלבים נוספים שאובחנו כלוקים בחרדת נטישה.

מאת: מאור שטיינמץ

יכול לעניין אותך גם:

כלב נושך – כלבים תוקפניים

כלבנות טיפולית בדרך המרקר טריינינג

חינוך גור כלבים לצרכים – אילוף גורים

תינוק חדש בבית – הכנת כלב לתינוק

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!