חינוך, אילוף, טיפול התנהגותי- מה ההבדל?

מאת: מאור שטיינמץ

עד לא מזמן, כאשר היינו רוצים ללמד את הכלב משמעת בסיסית (שב, ארצה, אלי וכו’), היינו פונים למאלף כלבים. כאשר היינו רוצים לטפל בבעיית התנהגות (חרדת נטישה למשל), גם במקרה הזה, היינו פונים למאלף כלבים. למעשה, לכל מטרה שאינה קשורה לבריאות הפיזית של הכלב היינו פונים למאלף כלבים.

אז מה השתנה? היום אנחנו מבינים שמעבר לפקודות בסיסיות, יש צורך בטיפול בבעיות התנהגות שונות של הכלב כדי באמת לפתור אותן. על כך נרחיב בהמשך, אבל ראשית נעבור על ההגדרות השונות כדי להבדיל ביניהן:

חינוך כלבים או אילוף כלבים?

כל בעל כלב רוצה כלב מחונך לצרכים בבית, ואם אפשר, גם לא באמצע הרחוב. כלב שיכבד אנשים ולא יקפוץ עליהם, שישמור מרחק משולחן האוכל בזמן ארוחה, שידע ללכת יפה עם רצועה, שיהיה חברותי לכלבים אחרים, וכמובן ,שיהיה רגוע כמה שאפשר ולא יהווה מטרד לנו או לשכנים.
בעצם, מה שאנחנו רוצים זה כלב מחונך, שלא בהכרח יעשה טריקים כמו בקרקס או את ה-“שב” המושלם עם הראש למעלה זקוף, מתוח ונראה כמו פסל חי.

זה ההבדל בין חינוך כלבים, לבין אילוף כלבים, ולרוב, אנחנו נבחר בשילוב של שניהם.

 חינוך הכלב- אנחנו  מלמדים את הכלב מה היא ההתנהגות הרצויה ונימוסים.

אילוף הכלב- אנחנו מלמדים את הכלב משמעת בסיסית כגון: שב, רגלי, למקום וכד’.
התהליך של החינוך והאילוף, מתחבר יחד בנקודות שונות, כך שבסופו של דבר הכלב שלנו הוא גם מחונך וגם מאולף.

טיפול התנהגותי

בטיפול התנהגותי נבחר כאשר ישנה בעיית התנהגות כגון: חרדת נטישה, תוקפנות, פחדנות וכו’. התנהגויות אלו יכולות להתקיים אצל כלב שהוא כבר מחונך ו/או מאולף, אבל עדיין הבעיה ההתנהגותית נשארה, אז  נבחר בתהליך טיפולי כדי לעזור לכלב לצאת מהמצב בו הוא נמצא וללמדו הרגלים חדשים שיעזרו לו להתגבר על הבעיה בסופו של התהליך.
בטיפול כזה נבחר בתהליכים שונים כגון,  שינוי הרגש של הכלב כלפי הבעיה. בטיפולים אחרים נשתמש בפתרון שיכלול בתוכו תהליך של אילוף או חינוך, כאשר יש צורך ללמד את הכלב לבצע דברים אחרים אשר יעזרו לו ולנו במהלך הטיפול.

מה השתנה?

ראשית, הפרדה בין התחומים השונים (חינוך, אילוף וטיפול התנהגותי). בדרך כלל, מאלף עוסק גם בחינוך, אך לא כל מאלף הינו מטפל התנהגותי. בעולם, ישנה הפרדה בין התחומים השונים, ובארץ נהוג לחשוב שכל מאלף הוא גם  מטפל התנהגותי ולכן, חשוב לבדוק למי אתם פונים כאשר אתם רוצים לפתור בעיה עם כלבכם.

איך נדע לבחור מאלף טוב או מטפל התנהגותי טוב?

 מאלף טוב הינו אדם אשר סיים קורס אילוף כלבים איכותי, בעל נסיון, הרואה את טובת הכלב ואת צרכי בעליו. כזה שיש עליו המלצות טובות.

מטפל התנהגותי הינו מאלף, אשר עבר הכשרה בטיפול התנהגותי.

לרוב, ההכשרה בטיפול התנהגותי משולבת בתוך קורס האילוף, אך כמו באילוף, יש לבדוק אם דרך הטיפול המוצעת לכם מתאימה לכם והאם אינה פוגעת בטובת הכלב.
ישנם מאלפים אשר מתמחים בתחומי עבודה שונים עם הכלב, כגון: אילוף למשמעת, ספורט כלבני, שיקום התנהגותי, לימוד טריקים ועוד. כל אחד מהתחומים דורש התמקצעות בתחום.

 כך תדעו להבדיל בין התחומים השונים, ולבחור את המאלף/מטפל המתאים לפתרון שלכם. בהצלחה!

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!