חינוך, אילוף, טיפול התנהגותי לכלבים – מה ההבדל?

עד לא מזמן, כאשר היינו רוצים ללמד את הכלב התנהגויות בסיסיות (שב, ארצה, אליי וכו’), היינו פונים למאלף כלבים. כאשר היינו רוצים טיפול התנהגותי לכלבים (כמו טיפול בחרדת נטישה למשל), גם במקרה הזה, היינו פונים למאלף כלבים. למעשה, לכל מטרה שאינה קשורה לבריאות הפיזית של הכלב היינו פונים למאלף כלבים. חשוב לציין שהיום אנחנו ככלבנים מעדיפים להתייחס למקצוע כאימון כלבים – אימון ולימוד של התנהגויות לטובת חיים הרמוניים עם הכלב, בעוד שאילוף מייצר קונוטציה מעט קרקסית.

אז מה השתנה? היום אנחנו מבינים שמעבר להתנהגויות בסיסיות, יש צורך בטיפול בבעיות התנהגות שונות של הכלב כדי באמת לפתור אותן. על כך נרחיב בהמשך, אבל ראשית נעבור על ההגדרות השונות כדי להבדיל ביניהן:

חינוך כלבים או אילוף כלבים?

כל בעל כלב רוצה כלב מחונך לצרכים בבית. כלב שיכבד אנשים ולא יקפוץ עליהם, שישמור מרחק משולחן האוכל בזמן ארוחה, שידע ללכת יפה עם רצועה, שיהיה חברותי לכלבים אחרים, וכמובן ,שיהיה רגוע כמה שאפשר ולא יהווה מטרד לנו או לשכנים.
בעצם, מה שאנחנו רוצים זה כלב מחונך, שלא בהכרח יעשה טריקים כמו בקרקס או את ה-“שב” המושלם עם הראש למעלה זקוף, מתוח ונראה כמו פסל חי.

זה ההבדל בין חינוך כלבים, לבין אילוף כלבים, ולרוב, אנחנו נבחר בשילוב של שניהם.

 חינוך הכלב- אנחנו  מלמדים את הכלב מה היא ההתנהגות הרצויה ונימוסים.

אילוף / אימון הכלב- אנחנו מלמדים את הכלב התנהגויות בסיסיות כגון: שב, רגלי, למקום וכד’.
התהליך של החינוך והאילוף, מתחבר יחד בנקודות שונות, כך שבסופו של דבר הכלב שלנו הוא גם מחונך וגם מאולף / מאומן. המטרה העיקרית בכל תהליך עם כלב היא חיזוק הקשר בין הכלב לאנשים שלו, ללמוד איך לתקשר עם הכלב, למנוע חיכוכים, ולייצר חיים משותפים נעימים לכל בני הבית.

טיפול התנהגותי לכלבים

בטיפול התנהגותי נבחר כאשר ישנה בעיית התנהגות כגון: חרדת נטישה, תוקפנות, פחדנות וכו’. אז נבחר בתהליך טיפולי כדי לעזור לכלב לצאת מהמצב בו הוא נמצא וללמדו הרגלים חדשים שיעזרו לו להתגבר על הבעיה בסופו של התהליך.
בטיפול כזה נבחר בתהליכים שונים כגון,  שינוי הרגש של הכלב כלפי הבעיה. גם בתהליך טיפולי של הרגלה, הפחתת רגישות או שינוי רגש, נשלב פעמים רבות לימוד של התנהגויות – למשל כחלק מתהליך של הפחתת רגישות של כלב לטריגר מסוים, נלמד או תו גם התנהגות חלופית: במקום לנבוח על טריגרים שמלחיצים אותו, נלמד את הכלב להסתכל עלינו או להתרחק מהטריגר המלחיץ. 

מה השתנה?

ראשית, הפרדה בין התחומים השונים (חינוך, אילוף / אימון וטיפול התנהגותי לכלבים). בדרך כלל, מאלף עוסק גם בחינוך, אך לא כל מאלף הינו מטפל התנהגותי לכלבים. בעולם, ישנה הפרדה בין התחומים השונים, ובארץ נהוג לחשוב שכל מאלף הוא גם  מטפל התנהגותי ולכן, חשוב לבדוק למי אתם פונים כאשר אתם רוצים לפתור בעיה עם כלבכם.

איך נדע לבחור מאלף טוב או מטפל התנהגותי טוב?

מאמן כלבים טוב הינו אדם אשר סיים קורס אילוף כלבים איכותי, בעל ניסיון, הרואה את טובת הכלב ואת צרכי בעליו. כזה שיש עליו המלצות טובות,

 ומלמד על פי המחקרים המעודכנים ביותר בעולם הכלבנות.

מטפל התנהגותי הינו מאלף, אשר עבר הכשרה בטיפול התנהגותי לכלבים.

לרוב, ההכשרה בטיפול התנהגותי משולבת בתוך קורס האילוף, אך כמו באילוף, יש לבדוק אם דרך הטיפול המוצעת לכם מתאימה לכם והאם אינה פוגעת בטובת הכלב.
ישנם מאלפים אשר מתמחים בתחומי עבודה שונים עם הכלב, כגון: אילוף למשמעת, ספורט כלבני, שיקום התנהגותי, לימוד טריקים ועוד. כל אחד מהתחומים דורש התמקצעות בתחום. כך תדעו להבדיל בין התחומים השונים, ולבחור את המאלף/מטפל המתאים לפתרון שלכם.

מטפלים התנהגותיים לכלבים אשר סיימו את לימודיהם בבית הספר לאילוף כלבים וכלבנות טיפולית מרקר טריינינג, מקבלים הכשרה גם של מאמני כלבים וגם של מטפלים התנהגותיים. הדגש העיקרי הוא על טיפול התנהגותי ואילוף הומני ללא שימוש בכלים כוחניים או כפייה. לפרטים על לימודי אילוף וטיפול התנהגותי לחצו כאן.

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

אילוף רועה גרמני

אחד הגזעים האהובים והפעילים ביותר בעולם ובארץ הוא הרועה הגרמני. מדובר בגזע בעל יכולות גבוהות, חושים חדים ו”רעב” לעבודה. לא

אילוף בורדר קולי

אחד מגזעי הכלבים הפופולריים בעולם, ובארצנו הקטנטונת בפרט, בשנים האחרונות הוא הבורדר קולי. הבורדר קולי הוא כלב השייך למשפחת כלבי

יום בחיי כלבן טיפולי

“אני חווה את המקצוע הזה כשליחות. רוב האנשים צריכים מישהו אחד שיקשיב להםויהיה נוכח, ובעיניי זאת השליחות בטיפול” בן נחום,

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים או כלבנים טיפוליים?

ההרשמה למחזור ה-30 בעיצומה:

  • קורס אילוף כלבים
  • קורס כלבנות טיפולית

בואו ללמוד לטפל בנפש של
כלב, וללמוד לתמוך במי שזקוק לנו
בליווי של החברים הכי טובים
שלנו – כלבים.

לימודים בגישה מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב לכלב.

דילוג לתוכן