הכלב מתפרץ בלי סיבה? על הצטברות גירויים וכלבים עצבניים

מכירים את זה שהכלב פתאום עצבני משום מקום? הוא פתאום מתנהג באגרסיביות ואתם לא מבינים למה? אנחנו אולי רואים כלבים כאלה ככלבים עצבניים או אגרסיביים, אבל תארו לכם לרגע את המקרה הבא:

דמיינו לעצמכם – אתם יושבים בבית קפה ומישהו זורק לכם הערה לא הכי נעימה. לא משנה מי זה, מה הוא אומר ואם זה היה בכוונה או לא.

סביר להניח שנתגבר, ונמשיך הלאה עם היום שלנו למרות שזה גרם לנו לאי נוחות.

עכשיו דמיינו שקמתם קצת מאוחר ביום שיש לכם פגישה חשובה. הסתכלתם בשעון ומיד נלחצתם. התלבשתם והכנתם קפה לדרך כי כבר אין זמן לשבת לשתות, אתם יוצאים מהדלת בחוסר תשומת לב והופס – נתקעים בשכן שבדיוק יוצא! נשפך עליכם הקפה.

אתם נכנסים חזרה הביתה להחליף, יוצאים לרכב. פקקים של בוקר ונהגים מעצבנים אתכם. נכנסת שיחה ממישהו שממש לא מתאים לכם לדבר איתו, אז אתם מסננים. הוא מחייג שוב. אתם עושים כמה סיבובים עד שלבסוף חונים, מגיעים לבית הקפה ומתיישבים.

ואז,

מישהו זורק לכם הערה לא נעימה.

סביר להניח שהתגובה שלנו בסיטואציה כזו תהיה פחות טובה.

אולי זה יפגע בכם עמוק יותר, יעצבן אתכם, אולי תחליטו להגיב.

ככה זה, כשאנחנו עצבניים היכולת שלנו להתמודד עם סיטואציות שונות נפגעת. משהו זניח לגמרי יכול בקלות להפוך להיות בלתי נסבל.

זה נקרא Trigger Stackingהצטברות גירויים.

אתם יודעים מה?

אנחנו לא היחידים שסובלים מהתופעה הזו.

קרה לכם שהכלב הגיב לא טוב, למשהו שהוא בדרך כלל לא מגיב אליו?

הוא סירב לשתף פעולה עם משהו שלרוב לא מפריע לו?

הרבה פעמים אנחנו אפילו לא מודעים לטריגרים שלהם ולכן לא יודעים לזהות את ההצטברות. זה יכול להיות חתול שרק עבר, רכב זבל שהם שומעים מהרחוב המקביל, המדרכה שקצת חמה ברגליים, מישהו ברחוב שהסתכל עליהם וזה היה לא נעים, אפילו הכדור שנכנס להם מתחת לספה בבית לפני הטיול.

התופעה הזו עלולה לגרום לנו להסתכל על הכלבים שלנו כ’לא צפויים’ או ‘קריזיונרים’, ולפגוע ביכולת שלנו לסמוך עליהם בכל מיני סיטואציות. לכן חשוב שנכיר בזה וננסה דווקא ללמוד ולהבין מה מפריע להם.

ככה נוכל להכיר את הכלבים שלנו טוב יותר, להבין למה הם מתנהגים כפי שמתנהגים ולהתמודד בצורה יותר יעילה עם הקושי.

איך אפשר לעשות זאת? התבוננות בכלב והבנה לעומק של שפת גוף כלבית. הכלבים שלנו מתקשרים איתנו כל הזמן ואנחנו לא יודעים לקרוא את הסימנים הקטנים. הכלב מפהק? זה לא בהכרח אומר שהוא עייף- נסתכל על הסיטואציה שקדמה לפיהוק, ונבין שיכול להיות שמשהו לא נעים לו. הכלב מלקק שפתיים? זה לא בהכרח אומר שהוא אכל משהו, או מצפה לאוכל- יכול להיות שהוא מציג סימן הרגעה, כלומר מנסה להרגיע את עצמו מסיטואציה שקצת לא נעימה לו או לא מובנת לו, או שהוא מנסה לתקשר לנו או לכלב אחר שלא נעים לו, או שפניו לשלום והוא לא מעוניין לריב. לכלבים יש שפה שלמה, ורק כאשר נשכיל להבין אותה, נוכל להרחיק אותם מסיטואציות מלחיצות, להרגיע אותם, ולמנוע הצטברות של גירויים והתפרצויות.

לעוד טיפים על הבנה לעומק של הכלב שלכם.ן, מוזמנים.ות לעקוב אחרינו באינסטגרם, בפייסבוק ובטיקטוק.

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

איך לאלף כלב לבד – ארצה

מאמר זה הוא חלק מסדרת מאמרים בנושא אילוף כלבים עצמי שילמדו אותכם איך לאלף כלב לבד.  בחלק הראשון דיברנו על ציוד אילוף מומלץ,

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים?

נותרו מקומות אחרונים למחזור ה-29 של קורס מאלפי כלבים במרקר טריינינג

בואו ללמוד כיצד לתקשר עם כלבים ולעזור להם לחיות בהרמוניה עם המשפחה שלהם, בגישה חדשנית מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב

דילוג לתוכן