הכלב עובד רק כשיש לי חטיף ביד! (חלק 2)

marker_training_photo_by_kfir_bolotin_045בחלק הקודם דיברנו על איך להפחית את מינון האוכל בעבודה עם הכלב. אבל להפחית את האוכל זה לא מספיק. כלבים, כמו רוב היצורים החיים, לא יעבדו בחינם. כלבים יבצעו התנהגות מאחת משתי סיבות: או כדי להמנע ממשהו לא נעים, או כדי לקבל משהו נעים. אם אנחנו מוציאים מהמשוואה אוכל, נצטרך להחליף אותו במשהו נעים אחר.

חיזוקים שאינם אוכל

“אבל רגע!” אתם בטח אומרים לעצמכם “איזה חיזוקים כבר יש חוץ מאוכל?”.

משום מה, לנו, האנשים, יש התנייה מוזרה שחיזוק לכלב זה אוכל, צעצוע מילה טובה או ליטוף. לפעמים זה נכון (אם כי עם כלבים מסויימים או במצבים מסויימים הדברים הללו אינם חיזוק), אבל עולם החיזוקים אינו מוגבל רק לארבעת הדברים הללו.

למעשה, כל מה שהכלב רוצה באותו הרגע יכול לשמש כחיזוק. אחד מסוגי החיזוקים שאני אוהבת לעבוד איתם אלו “חיזוקים מהחיים”- לפתוח את הדלת בשביל לצאת לטיול, להכנס לגינת הכלבים, לרוץ עם הכלב: כל אלו יכולים לשמש כחיזוק.
אם משהו מסיח את דעתו של הכלב, גם זה יכול לשמש כחיזוק אחרי שהוא מבצע את מה שרוצים ממנו- מרדף אחרי יונים, ריחרוח שיח מעניין, סימון עמוד (לזכרים שאוהבים לסמן). הקשיבו לכלב שלכם והוא יגיד לכם מה יהיה עבורו חיזוק באותו רגע.
כדאי לזכור שמה שיהווה חיזוק בסיטואציה מסויימת, לאו דווקא יהווה חיזוק בסיטואציה אחרת. ליטוף יכול להיות חיזוק מצויין כשהכלב במצב רוח להתכרבל ולהתפנק, אבל כשהוא באמצע משחק עם חברים כלביים, רוב הסיכויים שליטוף לא יהיה חיזוק בשבילו, ועדיף להשתמש בחזרה למשחק בתור החיזוק.

בנוסף, אפשר לאמן וליצור חיזוקים מדברים שקודם היו ניטרליים עבור הכלב. בגני חיות משתמשים בזה הרבה. זוהי אפשרות למתקדמים, והמקום כאן קצר מכדי להכנס לפרטים- ארחיב על כך בפעם אחרת (אם תזכירו לי 🙂 ).
החלפת האוכל בחיזוקים אחרים
בחלק הקודם דיברנו על הירידה ההדרגתית במתן אוכל כתשלום על הפעולה שהכלב ביצע. כחלק מהירידה בתדירות נתינת האוכל, נחליף חלק מהפעמים בחיזוקים שאינם אוכל.

אחת הדרכים הקלות לעשות זאת זה לשים לב לדברים בסביבה היכולים לשמש כחיזוק, ולנצל את ההזדמנות.
נניח שאני עובדת עם הכלב שלי על “שב”, והגעתי לשלב שאני רוצה להפחית את מינון האוכל. הטיול הוא הזדמנות נהדרת לתרגל עם חיזוקים אחרים:

  • אבקש מהכלב לשבת לפני שאני שמה עליו רצועה (הרצועה- היא החיזוק)
  • אבקש מהכלב לשבת לפני הפתיחה של הדלת לצאת החוצה.
  • אני רואה מקום שאני יודעת שהוא ירצה לרחרח? אבקש ממנו לשבת, ואז ארוץ איתו לנקודה ואתן לו לרחרח.
  • אני רואה מרחוק חבר כלבי שבדיוק גם הוא יצא לטיול? אבקש מהכלב שלי לשבת, ואז ניגש לברך את החבר הכלבי לשלום.
  • מידי פעם בזמן הטיול אבקש מהכלב לשבת. ברגע שהוא יושב- נרוץ ביחד קצת.
  • הגענו לגינת הכלבים: אבקש ממנו לשבת לפני שאפתח את השער ואתן לו להכנס.
  • אנחנו משחקים עם כדור בגינה. אבקש מהכלב לשבת לפני שאזרוק לו את הכדור.

ועוד ועוד, בהתאם להרגלים שלכם, לכלב שלכם ולסביבה שלכם.

חשוב לזכור: גם אחרי שאתם מפסיקים לעבוד עם אוכל, חשוב לא לשכוח להמשיך לתחזק את ההתנהגות הטובה של הכלב ב”פרסים מהחיים”- חיזוקים שאינם אוכל.

אבל נניח שאתם עדיין עובדים עם אוכל מידי פעם- איך לגרום לכך שהכלב יתרכז גם בכם ולא רק בחטיפים שיש לכם בכיס? ומה זה “ניתוק הקשר בין הימצאות אוכל לזה שהכלב יקבל חטיפים” שהזכרתי בחלק הקודם בתור המרכיב השלישי בגמילה מעבודה עם אוכל?
כל התשובות- בחלק הבא 🙂

מאת: שושנה פורבס

 

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים?

נותרו מקומות אחרונים למחזור ה-29 של קורס מאלפי כלבים במרקר טריינינג

בואו ללמוד כיצד לתקשר עם כלבים ולעזור להם לחיות בהרמוניה עם המשפחה שלהם, בגישה חדשנית מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב

דילוג לתוכן