אילוף רועה גרמני

אחד הגזעים האהובים והפעילים ביותר בעולם ובארץ הוא הרועה הגרמני. מדובר בגזע בעל יכולות גבוהות, חושים חדים ו”רעב” לעבודה. לא מפתיע, אם כך, שהרועה הגרמני נמצא במשטרה, בצבא, בארגוני חילוץ והצלה ועוד, ומשמש ככלב תקיפה, איתור (מציאת נעדרים, סמים וחומרי נפץ), הצלה, נחייה ואף ככוכב קולנועי.

הרועה הגרמני אהוב גם בבית ונחשב לאחד הגזעים הפופולריים לגידול בישראל. זאת, בזכות העובדה כי הוא כלב נאמן, אוהב את בני משפחתו, פעיל, מרשים ביופיו וקל לאילוף.

היסטוריה של רועה גרמני

הרועה הגרמני שייך לקבוצת כלבי רועים וצאן, והוכר לראשונה כגזע בשנת 1899 בגרמניה.

תחילה, התפרסם הגזע בסרטי קולנוע, ובשנות ה-20 של המאה ה-20 החל להתפרסם ככלב עבודה אשר משמש בעיקר ככלב שירות עבור המשטרה, צבא וחילוץ והצלה.

בזמן מלחמת העולם הראשונה והשנייה, הגרמנים השתמשו ברועה הגרמני ככלב שמירה וגילוי מסתננים במחנות העבודה וההשמדה. בתום מלחמת העולם השנייה, חיילים אמריקאים הביאו את הגזע לארצם וכך הגזע נחשף והוכר בעולם.

מאז, הרועה הגרמני הפך להיות אחד הגזעים הפופולריים ביותר בעולם ומתחלק לשתי קבוצות:

  • קו דם עבודה (עבודות משטרה, צבא, חילוץ והצלה, נחייה לעיוורים ועוד)
  • קו דם תערוכה (משמש בעיקר כחיית מחמד עבור אנשים פרטיים)

אופי ויכולות של רועה הגרמני

רועה גרמני הוא כלב אתלט, מהיר, בעל מוטיבציה גבוהה לעבודה ואנרגיות גבוהות. בנוסף, הגזע בעל אינטליגנציה גבוהה, יכולת למידה מהירה וכזה שמסתגל במהרה לשינויים.

בזכות גופו החסון, אפו הארוך וחוכמתו, הרועה הגרמני הוא אחד הגזעים הוורסטיליים ביותר מבחינת עבודה ויכול לשמש במגוון רחב של עבודות שירות (נחייה, שמירה, תקיפה, מרדפים וגישוש, איתור נשק ואמצעי לחימה וחילוץ והצלה ועוד).

ככלב בית, הוא נאמן, מגונן, אמיץ, אוהב את בני משפחתו ורגיש לסובבים אותו.

*יש לשים לב כי לרועה הגרמני פרווה כפולה וארוכה הדורשת הברשה וטיפוח תדירים.

למה לאלף רועה גרמני ?

כאמור, רועה גרמני הוא כלב בעל יכולות רבות ומגוונות. יכולותיו הרבות בשילוב אנרגיות גבוהות ורעב לעבודה, הופכים את האילוף להכרחי עבור הגזע.

חשוב לדעת כי אילוף הוא לא בהכרח רק לימוד משמעת בסיסית לכלב. האילוף משלב הקניית הרגלים נכונים, חשיפה נכונה ופיתוח יכולות החשיבה של הכלב. בעזרת אילוף, הכלב לומד למקסם את יכולותיו ופורק אנרגיה בדרך שלא מחייבת עבודה פיזית קשה.

ע”מ לוודא שרועה גרמני אכן ימקסם את כל יכולותיו ושהתנהגויות מולדות ינותבו נכון, יש להשקיע באילופו כמה שיותר מוקדם ובייחוד כשהוא גור.

רועה גרמני שיעבור אילוף נכון כבר מגורות ויפרוק אנרגיה בצורה קבועה, יגדל להיות כלב שלא חושש מאנשים/ חיות אחרות, כזה שפתוח לשינויים וכלב שאפשר לעשות איתו הכל – החל מטריקים וכלב משפחה אידיאלי, ועד עבודה מורכבת הכוללת נחייה ועבודות משטרה הכוללות איתור והצלה.

איך לאלף רועה גרמני ?

כשנקודת המוצא באילוף היא עבודה עם גזע חכם בעל “רעב” לעבודה, אילוף רועה גרמני הוא דבר פשוט ביסודו. כל מה שאנחנו צריכים לעשות הוא להדריך אותו בצורה נכונה.

מאחר והרועה הגרמני הוא כלב חזק וחכם, חשוב להשקיע באילוף המבוסס על חיזוקים חיוביים בלבד אשר מקנה הבנה ושיתוף פעולה בין הבעלים לכלב.

נתחיל ממציאת המוטיבציה של הכלב והבנה מה הוא חיזוק עבורו. רוב הכלבים מגזע רועה גרמני, יאהבו מאוד משחקים ויעבדו עבור משחק משותף עם חבל/ כדור. באותה מידה, ניתן לחזק התנהגויות רצויות באמצעות אוכל (חטיפים וצ’ופרים שווים).

כבר בשלב הגורות, החל מגיל 7-8 שבועות, כדאי וקריטי לחשוף את הכלב לעולם בצורה נכונה.

מומלץ לחשוף אותו לסוגים שונים של אנשים, כלבים, משטחים, מקומות, כלי תחבורה, ריחות, רעשים וחומרים. את החשיפה יש לעשות בהדרגה, כל פעם קצת, כאשר בכל פעם שהכלב ייחשף לגירוי חדש – הוא יחוזק באמצעות חטיף/ משחק משותף. המטרה היא לגרום לחוויה החדשה להיות נעימה וכיפית עבור הכלב. כך, אנו מונעים ככל הניתן פחד מאותם גירויים ומקבלים כלב שלמד להיות פתוח לשינויים ולגירויים חדשים שיופיעו במהלך חייו.

במקביל ולאחר שלב החשיפה (גיל 4-5 חודשים), ניתן לעבוד עם הכלב על מגוון רחב של דברים.

נתחיל בחיזוק התנהגויות רצויות קיימות, ונמשיך בלימוד התנהגויות רצויות חדשות.

מאחר והרועה הגרמני הוא גזע אתלט וחזק בעל יכולות חשיבה ולמידה גבוהות, הפעלה מנטלית של הגזע חשובה. הצורך של הגזע ללמוד ולעבוד כל הזמן, מאפשר לשלב בתכנית האילוף עבודה על טריקים, תרגילי כוח, משחקי הבאה ומשחקי חיפוש. כל אלו, מאפשרים פריקת אנרגיה באמצעות חשיבה ועבודת צוות משותפת של הבעלים עם הכלב.

חשוב לדעת ולשים לב כי לרועה הגרמני יש נטייה לסבול מהיפ-דיספלזיה (Hip Dysplasia): מחלה המאופיינת בחוסר התאמה בתוך מפרק האגן, בחיבור בין עצם האגן לעצם הירך. המחלה מובילה לכאבים שבאים לידי ביטוי בקושי בקימה ובשכיבה, חוסר יציבות בעמידה והליכה, צליעה ברגלים אחוריות ועוד.

במקרה כזה, חשוב להתייעץ עם וטרינר מקצועי ע”מ שיאבחן ויחליט על דרכי טיפול וייתן הנחיה מסודרת של איך לעבוד נכון עם הכלב וממה צריך להיזהר.

בכל מקרה, כדאי להימנע מריצות וקפיצות מאומצות עד סיום ההתפתחות הפיזית של הכלב (גיל שנה וחצי – שנתיים).

ניתן לראות אם כך, כי רועה גרמני הוא כלב עבודה מעולה וכלב משפחה נהדר.

אם בחרתם לגדל רועה גרמני בבית, זכרו כי הוא כלב חכם, אנרגטי, חזק ואתלט הזקוק להפעלה מנטלית ולפריקת אנרגיה קבועה.

זכרו כי אילוף הוא הכרחי עבור הגזע ובמידה ותספקו לו את כל צרכיו ותנצלו את יכולותיו – מובטח לכם כלב נאמן, אוהב ואידאלי עבור המשפחה.

מאמר מאת: אוריין בונפיל, בוגרת קורס הכשרת מאלפים במרקר טריינינג

יכול לעניין אותך גם:

אני והגור שלי – חינוך גורים

השימוש הנכון בחטיפים למטרות אילוף

אילוף כלב פיטבול

איך לאלף כלב “עזוב” – סירוב מזון

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים או כלבנים טיפוליים?

ההרשמה למחזור ה-30 בעיצומה:

  • קורס אילוף כלבים
  • קורס כלבנות טיפולית

בואו ללמוד לטפל בנפש של
כלב, וללמוד לתמוך במי שזקוק לנו
בליווי של החברים הכי טובים
שלנו – כלבים.

לימודים בגישה מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב לכלב.

דילוג לתוכן