על כלבנות טיפולית, אימון מרקרי והחיבור ביניהן

תחום הכלבנות הטיפולית הולך ומתפתח במהירות בשנים האחרונות ונהיה אחד המקצועות המבוקשים והמרתקים בעולם הכלבים.
הקהילה הכלבנית גדלה ומתרחבת בכל התחומים – אילוף, טיפול התנהגותי, ספרות, ספורט כלבני, רפואה משלימה לכלבים, וטרינריה התנהגותית, הידרותרפיה ועוד הרבה תחומים שצומחים להם בארץ בשנים האחרונות. באופן טבעי, עם הצמיחה הזו יותר ויותר מורגשת ההשפעה המיוחדת שיש לכלבים עלינו.
העובדה שלטפל בכלב, היא חוויה טיפולית גם עבורינו.
הריפוי שיש בדאגה ליצור אחר, בתחושת האמפטיה וההזדהות איתו, ביכולת להקשיב ולייצר תקשורת עם בעל חיים. לדבר ללא מילים.

למה דווקא בכלבנות הטיפולית חשוב עוד יותר לעבוד בגישה נעימה, מכבדת ומתוך הקשבה לכלב?

זהו לב ליבה של העשייה במרקר – לבנות את התקשורת עם הכלב על סמך אמון, בטחון וחוויית למידה כמה שיותר חיובית.
אנחנו יודעים גם בתור אנשי מקצוע וגם בתור אוהבי כלבים שאילוף יכול וצריך להיות כיפי, מעצים ולא לבוא על חשבון אף אחד מהצדדים. אפשר לחיות בכיף ובאהבה עם כלבים, להניח את הגבולות הנחוצים ולייצר הרגלים נכונים בצורה רגישה ואוהבת.
לעומת זאת בגישות מסורתיות יש אלמנטים של דרישה מהכלב, יש פקודות (שמייצרות יחסי חייל-מפקד ולא יחסים של שיתוף פעולה) וכתוצאה ישירה של אלו – חלק מהעבודה היא בכפייה.
בכלבנות הטיפולית זה חשוב פי כמה להימנע מלכפות על הכלב את העבודה, אז בואו נבין למה?

התקשורת כטיפול
אחד ממרכיבי המפתח שהופכים את התהליך למעצים עבור המטופל הוא פיתוח הרגישות לכלב, ההקשבה, האמפתיה ובניית מערכת יחסים הדדית ומכבדת. כלומר אופי התקשורת עם הכלב חייב להיות כזה שנותן לכלב את המקום שלו ואת אור הזרקורים. ללמוד להתבונן בכלב, לזהות כל ניואנס בשפת הגוף שלו, ללמד אותו שיש לו בחירה בכל רגע מחדש ויש לו תמיד את הזכות להגיד אם קשה או לא נוח לו.
כלומר, התקשורת המכבדת עם הכלב לאורך התהליך היא לא רק אמצעי אלא מטרה בפני עצמה.
כפייה פוגעת גם במטופל
אם חלק מהעבודה שלנו תגיע מתוך דרישה מהכלב ולא מתוך חופש ובחירה אמיתית, למעשה נטפח התנהגות כוחנית אצל המטופל ונטשטש את הקשב שלו לסימנים שניתנים לו. למשל המטופל יכפה קרבה או מגע על בעל חיים שלא מעוניין בזה, לפעמים אפילו מבלי לדעת.
אם התיווך שלנו בין המטופל והכלב לא יהיה מספיק רגיש לקשיים, להעדפות ולגבולות של אחד מהם – נמנע מהמטופל את היכולת להתחבר באמת לכלב, להבין אותו לעומק ולבנות איתו אמון, בטחון והקשבה.
גם למטופלים וגם לכלבים שלכם מגיע טוב יותר.
הפגיעה בכלב
כלבנים ואנשי מקצוע בעולם הכלבים מגיעים לתחום הזה מתוך אהבה ענקית לבעלי החיים המופלאים האלה. רובם ככולם לא רוצים לפגוע בכלב או לעבוד בצורה שבאה על חשבונו. הגישה המרקרית מאפשרת בדיוק את זה, לעבוד עם כלבים ועבורם מבלי לנצל אותם.
חשוב לזכור שמלכתחילה אופי הכלבים שמגוייסים לעסוק בעבודה טיפולית הוא מאוד מכיל, סבלני ונינוח.
גם אם לא נעים להם, כלבים טיפוליים לא ימהרו להתנגד בכל צורה שהיא והנטייה הטבעית שלהם לרב תהיה לספוג את אי הנעימות. למרות שהם עברו חשיפה והרגלה לכל מיני מצבים וסיטואציות, כלבים טיפוליים הם לא חסינים לסטרס או לאי נוחות. הם עדיין יצור חי, אינדיבידואל, שעלול להרגיש לפעמים שזה יותר מדי לו, להתעייף או לא לרצות סוג מסויים של אינטראקציה.
לכן זו אחריותינו כאנשי מקצוע להיות רגישים במיוחד וללמד את הכלב שגם כשהוא מראה סימנים קטנים של אי נוחות, הוא יכול לסמוך עלינו שנקשיב לו. דווקא הכלבים העדינים, הסלחניים והסתגלניים האלה הם ב’סכנה’ הכי גדולה שיתעלמו מהצרכים שלהם ויכפו עליהם דברים לא נעימים.
כלומר האופי הסבלני של הכלב יבוא לרעתו ויאפשר למי שלא רגיש מספיק להתעלם מהצרכים שלו.
נטיות הלב של מטפלים
מי שנמשך לעיסוק הטיפולי, הוא כנראה אדם אמפטי, רגיש ומאוד קשוב לסביבה שלו באופן טבעי. אדם כזה ככל הנראה ירגיש באופן איטואיטיבי שתקשורת מכילה עם כלבים שמתבססת על שיתוף פעולה מלא ורצוני היא יותר נעימה ונכונה לו. הבחירה להתייחס לכלב כפרטנר מלא, לחנך אותו בחמלה ולהיות ערים למה מניע אותו – היא הבחירה שמשלבת בצורה הכי טבעית בין מה שהראש יודע ומה שהלב מרגיש.

למה הגישה המקצועית חשובה, אם לא מדובר באילוף?

זו אחת השאלות שחוזרות שוב ושוב והתשובה אליה פשוטה – הגישה המקצועית היא לא משהו שמתחיל ונגמר בסשנים של תירגול.
מדובר על הבדלים מהותיים בתפיסות לגבי מערכת היחסים שיש לנו עם כלבים וזה בא לידי ביטוי בכל אינטראקציה איתם.
אילוף הוא בסך הכל מילה אחרת לחינוך, וחינוך כידוע לא מתחיל ונגמר מתי שנחליט, אלא מתרחש כל הזמן. הכלבים שלנו לומדים אותנו ולומדים מאיתנו בכל רגע משותף גם אם לא ניסינו במכוון ללמד אותם דבר. לכן גם באינטראקציה השוטפת עם הכלב, ללא עבודה ממוקדת באילוף, הגישה המקצועית של הכלבן מאוד משפיעה על אופי הטיפול.

אחרי המון שנים שאנחנו מכשירים מאלפי כלבים, לאחר אינספור בקשות, פניות ודחיפות של בוגרי מרקר טריינינג – אנחנו פותחים לראשונה הכשרה מקצועית של כלבנות טיפולית אצלנו באקדמיה!
סופסוף מצאנו את הדרך להיכנס לתחום מבלי להתפשר על הגישה המקצועית שלנו, על איכות הסגל, על התוכן העיוני וההתנסויות המעשיות ולהוציא קורס שאנחנו גאים בו ושלמים איתו.

אתם מאלפים? מכירים את העקרונות והכלים של אילוף מבוסס חיזוקים?
הצטרפו אלינו ותובילו שינוי באחד התחומים הכי מרתקים בעולם הכלבים!

לפרטים נוספים כתבו לנו לכתובת הדוא”ל:
markertraining@gmail.com

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!