צעצועי האכלה ותעסוקה לכלב

האם הכלב שלך משועמם?  האם יש לו עודף אנרגיה?  אם כך, צעצועי האכלה הם הדבר בשבילו!  בשביל כלבים רבים, האכלה מקערת אוכל היא פשוט בזבוז של משאב יקר שבעזרתו יכולתם להוציא לכלב המשועמם שלכם עוד אנרגיה, ולהפעיל לו קצת את הראש.  עשו ניסוי: שימו את קערת האוכל של הכלב שלכם במדף העליון בארון, והאכילו אותו במשך שבוע את כל ארוחותיו רק מתוך צעצועי האכלה (או בהאכלת יד, כשאתם מאמנים אותו).  ברוב המקרים תראו שיפור משמעותי ברמת השיעמום של הכלב שלכם, אשר בעצם נועד לחפש ו”לעבוד” בעבור המזון שלו.

מה זה צעצוע האכלה ואיפה קונים את זה?

צעצוע האכלה, או “פאזל” לכלבים, הוא צעצוע מיוחד לכלבים שלתוכו מכניסים חטיפים או מזון כלבים יבש, והכלב צריך לעבוד כדי להוציא אותם מתוכו.  היום יש מגוון רחב של צעצועי האכלה להשגה בחנויות ציוד לבע”ח, ויש גם מספר צעצועים שניתן להכין לבד בבית (בהתאמה לכלב האישי שלכם).  חשוב תמיד להשגיח על הכלב מקרוב כשהוא מתעסק עם צעצועי ההאכלה שלו ולוודא שמה שבחרתם לא מסוכן עבורו, ושהוא לא מצליח לפרק ממנו חתיכות שאותן הוא עלול לבלוע. הנה כמה רעיונות.

צעצועי האכלה להכנה עצמית:

אלה בד”כ פאזלים חד-פעמיים.  חישבו עליהם כעל תחנה נוספת בשרשרת המיחזור שלכם…  צעצועים אלו הם לשימוש בהשגחה מלאה בלבד ולאחר שוידאתם שמה שבחרתם בו אינו מסוכן לכלב הספציפי שלכם!

  1. בקבוק מים קטן וריק, ללא הפקק או טבעת הפלסטיק הקטנה שסביבו.   מכניסים פנימה אוכל יבש או חתיכת ביסקוויט לכלבים, מועכים קצת, מראים לכלב שיש בפנים אוכל, ונותנים לו להנות!  יש כלבים שמיד מתחילים להפוך או ללעוס את הבקבוק, ויש כאלה שמתייאשים אם האוכל לא נופל מהר מספיק.  ניתן לעודד את הכלב להמשיך “לעבוד” על הוצאת האוכל מהבקבוק בזה ש”תעזרו” לו להוציא חתיכה, או שימו בפנים משהו מעניין וטעים במיוחד, כגון חתיכת נקניקיה.  כשהבקבוק נהרס, ממחזרים אחד אחר לצורכי הכלב.
  2. כדור טניס: חורצים בו חריץ עם סכין חדה ומכניסים פנימה אוכל יבש, ביסקוויט או חתיכת נקניקיה.  הכלב צריך למעוך את הכדור כדי להוציא את האוכל.  ניתן כמובן להגדיל את החור למען כלבים מתקשים.  שימו לב שבמקרים מסויימים, כלבים שלועסים את הכדור במשך זמן רב עלולים לשחוק את ציפוי השיניים שלהם.  בחנו את סגנון המשחק של הכלב שלכם כדי לוודא התאמה.
  3. מיכל ריק של קוטג’ או יוגורט (רצוי ללא סוכר): קודם נותנים לכלב ללקק את השאריות. אח”כ שמים בפנים מזון כלבים יבש, חתיכות ירקות ופירות (המומלצים הם: בננה, תפוח, מלפפון וגזר) או חטיפים, ממלאים במים, מקפיאים ונותנים לכלב שלגון טעים ומזין.  ניתן כמובן לגוון במבחר טעמים – ראו הצעות במתכוני ה”קונג”.  שימו לב שהכלב לא אוכל את הפלסטיק עצמו אלא רק את תכולתו!

צעצועי האכלה לקניה בחנות:

black-kong1. צעצוע ההאכלה המומלץ והנפוץ ביותר הוא ה”קונג” המקורי, שמיובא מארה”ב.  הקונג הוא קונוס מגומי חזק במיוחד ולטענת החברה הוא עמיד גם בנשיכותיו ולעיסותיו של הלוע הכלבי החזק ביותר. הקונג השחור המקורי חזק יותר מהקונג האדום.  יש לבחור את הגודל המתאים לכלב.  יש גם חיקויים זולים יותר, אך הם עמידים פחות. אם בחרתם בחיקוי, בידקו בזהירות כדי לוודא שהם מספיק עמידים בשביל הכלב הספציפי שלכם.  את הקונג ניתן למלא בדרכים רבות ומגוונות, כיד הדמיון הטובה עליכם. ניתן גם לשנות את רמת הקושי של ה”פאזל” ע”י שינוי המילוי, גודלו וסוגו. מתכונים שונים למילוי הקונג ניתן למצוא בקישור, אך הבסיסי ביותר הוא זה: מלאו את החור הקטן של הקונג בחמאת בוטנים, מלאו את הקונג עצמו באוכל של הכלב שלכם, העמידו אותו בתוך ספל ומיזגו לתוך הקונג מים.  הכניסו לפריזר ותנו לכלב “קרטיב” בריא וטעים.

2. צעצוע נוסף הדומה לקונג הוא “הסנאי הסגול”.  לסנאי, ולצעצועים נוספים מאותה הסדרה, יש מעין “קוצים” מגומי בפתח הצעצוע, והם מקשים על הוצאת האוכל היבש או החטיפים אותם מכניסים לתוכו.  ניתן לגזור מעט קוץ אחד או שניים כדי להתאים את רמת הקושי ליכולות של הכלב שלכם.

231

wobbler 3. קונג וובלר:  הוובלר מזכיר את הקונג בצורתו החיצונית (והוא של אותה חברה), אך בנוי אחרת: כאן יש לנו קונוס מפלסטיק קשיח עם תחתית כבדה, מה שיוצר את אפקט “נחום תקום”: הכלב משכיב את הוובלר ומגלגל אותו, והוובלר תמיד נעמד בחזרה!  האוכל היבש יוצא מחור קטן שנמצא בחלק העליון של הוובלר.  זהו צעצוע עמיד מאוד, שיכול להכיל גם ארוחה שלמה ולהעסיק את הכלב במשך זמן רב.  קנו את הגודל המתאים לכלבכם. (אגב, יש גרסה מיוחדת גם לחתולים!).

trox-ball

4. טרוקס בול: מוצר חדש תוצרת ישראל, אשר מוכיח את עצמו בפיהם של כלבים חזקים וגדולים. זהו כדור משחק בעל גמישות מירבית ועמידות ללעיסה. לכדור יש צלעות גמישות עם מרווחים המאפשרים מילוי בממרחים טעימים או במשחת שיניים לכלבים.  הכדור מתגלגל וקופץ בצורה לא צפויה שכלבים אוהבים.  ניתן לנקות את הכדור במדיח הכלים.

tug-a-jug-e13782027487865. טאג-א-ג’אג: זהו בקבוק מפלסטיק קשיח במיוחד (כלבים עם מלתעות רציניות יצליחו לשבור את תחתיתו, אז שימו לב ליכולות הלעיסה של הכלב שלכם). בתחתיתו פקק מתברג ובפתחו חבל, המקשה על הוצאת החטיפים.  על הכלב להזיז את החבל כך שהאוכל ייצא ולא ייתקע, תוך הפיכת הבקבוק או ניעורו.

3246. “סביבון” או “צלחת מעופפת”: צעצוע מגומי עמיד העשוי משני חלקים, ע”י סיבוב חלקי שלהם ניתן לשנות את רמת הקושי בהוצאת החטיפים (שיוצאים מהרווח שבין שני חלקי הסביבון). שימו לב שאם פותחים את ההברגה יותר מדי, הסביבון ייפתח וכל האוכל פשוט יתפזר… יש כלבים שמצליחים לעשות זאת.

chuckle7. הצ’אקל:  שילוב מנצח של צעצוע האכלה עם רעש מדליק!  כשמנערים אותו הצ’אקל משמיע קול צפצפה מיוחד ומצחיק שכלבים רבים אוהבים.  בקצוות יש לו מין שערות מגומי החוסמות את הפתחים, ומטרתן להקשות על הוצאת החטיפים.  ניתן לגזור את חלקן באורכים שונים כדי להתאים את רמת הקושי לכלב שלכם ולמידת סבלנותו וכוח ההתמדה שלו.  עשוי גם הוא מגומי עמיד.

1238. באסטר קיוב:  קובייה מפלסטיק קשיח שבצידה האחד חור קטן ובתוכה מעברים ומחילות.  מכניסים לתוכה חטיפים קטנים או מזון כלבים יבש תוך כדי סיבוב, כך שהאוכל נכנס היטב לעמקי המחילות.  הכלב צריך לגלגל את הקובייה על הרצפה עד שייצא כל האוכל.  ניתן לשנות מעט את רמת הקושי על-ידי מנגנון מובנה בפתח הקובייה.  הקובייה עשויה מפלסטיק קשיח ועמיד יחסית, אך לא מומלץ לאפשר לכלב ללעוס אותה, אלא ללמדו לשחק איתה ע”י גלגול בלבד.  זהו צעצוע האכלה עם רמת קושי גבוהה, ומומלץ בעיקר לכלבים מתקדמים, שצעצועי האכלה אחרים קלים מדי בשבילם.

קנינו צעצוע האכלה אבל הכלב לא מסכים לאכול ממנו… מה עושים?

כלבים רבים מראים עניין ראשוני בצעצוע, אך מתייאשים בקלות אם האוכל לא יוצא מהר מספיק לטעמם. לפעמים צריך בהתחלה ללמד את הכלב כיצד להשתמש בצעצוע ולהוציא ממנו את האוכל: שימו בצעצוע הרבה חתיכות קטנות של נקניקיה או נקניק ריחני, וכוונו אותו (במידת האפשר) לרמת קושי נמוכה מאוד.  קיראו לכלבכם ושחקו עם הצעצוע בעצמכם כאשר הכלב צופה בכם: גלגלו אותו על הרצפה, היפכו אותו, סובבו אותו – ותנו לכלב שלכם לאכול את מה שיוצא ממנו.  אם הוא מראה עניין או מנסה להצטרף למשחק – תנו לו ועודדו אותו!  בד”כ ברגע שהכלב מבין שבאמת יוצא משם אוכל טעים, ורק צריך להתאמץ קצת – הכלב נדלק על הצעצוע ויתעסק איתו זמן רב עד שכל האוכל ייצא.  זיכרו שלכל צעצוע יש רמת קושי אחרת ושיש להתאים אותה לאופי ולנסיון של הכלב שלכם.

רוצים עוד מתכונים למילוי הקונג?  לחצו על הקישור ותראו איך כלבכם מודה לכם!

אכילה מהנה!

יכול לעניין אותך גם:

כלב הבית והחורף הישראלי: חלק 2- משחקי כלבים לימים הגשומים

אילוף גור כלבים – הרגלה למגע

נעילת לסתות בפיטבול

נשיכת כלב

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!