פרויקט הפרפר

אני כותב את המאמר הזה תוך כדי תקופת נסיעות די ארוכה ומרגשת. כהלצה, אני קורא לתקופה הזו סיבוב ההופעות הבינלאומי שלי לענייני סמינרים וייעוץ. זהו מסע של 31 יום אשר לוקח אותי למקסיקו, צרפת, בריטניה, ספרד וצ’כיה – וכולל 11 עצירות נפרדות בדרך. המסע הזה הינו עירוב נחמד של סמינרים והזדמנויות ייעוץ. אלו אשר עוקבים אחרי בטוויטר (kenKPTC) יכלו לעקוב ולהתעדכן לגבי ההרפתקאות הללו.

במהלך השנים, היה לי את המזל הגדול לעבוד עם כמה חיות מדהימות, אנשים מאוד מוכשרים, ובמגוון של סיטואציות ייחודיות ומעוררות השראה. אז, כשאני אומר שהרגע הייתה לי חוויה מיוחדת להפליא, זה אומר ממש הרבה.

אתה יכול להראות לנו כיצד לאלף פרפרים?

התבקשתי להשתתף בפרויקט מיוחד שאתייחס אליו כפרויקט הפרפר בלונדון. קבוצת מתמחים בוטניים בבריטניה בנתה גן גדול, שתוכנן על מנת להראות את מערכת היחסים הסימביוטית בין צמחים לבעלי חיים. בכל שנה, הקבוצה הזו מקימה גנים בעלי נושאים שונים ומגוונים, באזורים שונים של בריטניה. ההתמקדות שלהם לשנת 2015 הינה להציג את התפקיד שיש לפרפרים במערכות אקולוגיות מסוימות. הפרויקט כולל מעל ל 10,000 פרפרים מזנים שונים ורבים, אשר חיים בגן המסתתר בין הבניינים הגבוהים של לונדון. הגן תופס שטח גדול יותר מאשר מגרש פוטבול.

למנהלת הפרויקט, לוסינדה בארת’ולומיו, היה חזון של מופע התרמה אשר יכלול תזמורת במרכז הגן, שתנגן מוזיקה קלאסית יפהפיה. כל זה, בזמן שפרפרים יעופו מחלק אחד של הגן אל עבר חלקו השני. היא שמעה עלי דרך חבר משותף, ויצרה איתי קשר על מנת לשאול אותי אם אני חושב שניתן לאלף אלפי פרפרים לעוף על פי אות, בהרמוניה, ממיקום אחד לאחר. הסברתי לה שלעולם לא עבדתי עם פרפרים ואני יודע ממש מעט על מנגנוני החישה שלהם, אבל שאני מאמין שאם מישהו כן מבין בדברים הללו זה בהחלט צריך להיות אפשרי. לוסינדה מיד המשיכה עם השאלה: “האם תהיה מעוניין לעזור לתכנן ולהוציא לפועל תכנית אילוף עבור הפרפרים שלנו”? מיד עניתי שכן! לאלף אלפי פרפרים לעוף מנקודה א’ לנקודה ב’ על פי אות? איזו הזדמנות אילוף ייחודית!

עכשיו, איך אני עושה את זה?

התחלתי לקרוא על פרפרים ושלחתי המון שאלות למומחי הפרפרים שבקבוצה. אילו מחושי הפרפר מפותחים יותר: ראייה, שמיעה, ריח, או משהו אחר? מה מאכילים אותם? איך מאכילים אותם? באיזו תדירות הם אוכלים? האם תוכלו לשלוח לי תמונות של הגן? אתם יכולים להראות לי מאיפה תרצו שהם יתחילו ולאן תרצו שיעופו? התשובות היו מגוונות, בהתאם לזן הפרפר. גיליתי שחלק מהשאלות לגבי היכולות של פרפרים עדיין נחקרות על ידי מדענים, ולא לגמרי מובנות אצל כל הזנים.

בנוסף, למדתי שחלק מזני הפרפרים הם טריטוריאליים למדי, ויתחרו וילחמו בזנים אחרים עבור גישה ל”מרחב שלהם”. המאפיין הזה פעל לטובתנו, היות והפרפרים כבר בחרו עצמאית את המרחבים המועדפים עליהם וחיו בשלושה חלקים שונים של הגן. בהתבסס על המידע הזה, ובשילוב עם מחקרים אחרים, הצעתי שננסה להשתמש בטון תת-קולי רוטט עבור קבוצה אחת של פרפרים, משרוקית בטון גבוהה עבור קבוצה נוספת, ופנס מהבהב עבור הקבוצה האחרונה. ברגע שהבנתי את מטרת החזון של לוסינדה, הרגשתי שאנחנו יכולים ליצור רושם גדול יותר אם נאמן קבוצות שונות לעוף בזמנים שונים. מובילי הפרויקט אהבו את הרעיון, והמשכנו הלאה עם התכנית הזו – בתקווה שלפחות אחד מהאותות יעבוד עם אחת מהקבוצות.

היום הראשון – האימון מתחיל!

butterfly-feeder-bowlהתחלנו על ידי שימוש בקערות גדולות של פירות, צוף או תמיסת נוזל מיוחד, תלוי בזן הפרפר, וזיווגנו את האות הנבחר (הטון הרוטט, הטון הגבוהה או הפנס המהבהב) עם ההצגה המידית של מספר קערות עם המזון המועדף.

התחלנו עם 25 אנשים (צוות, מתנדבים ואני), פרושים בין הפרפרים, ועם קערות מכוסות אשר מוקמו ליד המקורות מהם מגיע האות. ברגע שהאות הופעל, הסרנו את המכסים של הקערות, אשר היו פרושות באזורים בהם הפרפרים ישבו (האם פרפרים יושבים? לא כל כך בטוח!).

בהמשך, עברנו לקבוצה הבאה של פרפרים, וזיווגנו את האות המיוחד שלהם עם המזון של אותה הקבוצה. חזרנו על התהליך עם הקבוצה השלישית. לאחר בערך 25 דקות של האכלה, כיבינו את האותות שחזרו על עצמם, לקחנו את הקערות, ועזבנו למשך שעתיים. חזרנו על התהליך הזה 4 פעמים, ובסופו של היום הראשון הפרפרים החלו לעוף אל עבר המזון שלהם מיד בהופעת האות.

היום השני – זה עובד!

ביום השני הרחקנו את הקערות בכמה מטרים מהיכן שמוקמו ביום הראשון. רוב הפרפרים ביצעו את הטיסה הקצרה באופן מיידי. זה היה נראה כאילו זה הולך לעבוד! הצוות נידהם! בהתחלה, העמדתי פנים שאינני מופתע. אחרי הכל, אני תמיד מלמד שהאילוף הוא זהה, ועובד טוב, עבור כל המינים, “בין אם מאלפים תולעת או בוגר של הארווארד!”. אך בסופו של דבר היה עלי להודות שאפילו אני הייתי מופתע מכמה שהאילוף עבד מהר ובצורה טובה. אילפנו פרפרים בהצלחה! 10,000 מהם, בבת אחת (טוב, אולי 9,500 פרפרים – עדיין היו כמה סרבנים)!

פרפרים בריונים?

עד לסופו של השבוע השני קרבנו את רוב הפרפרים בכמעט 75 מטר לכיוון היעד. בנקודת הזמן הזו, יכולנו לקרב כמה מהקבוצות הראשונות את 100 המטרים במלואם, אך התקרבנו בצעדים קטנים יותר כיוון שהיו הרבה פרפרים שלא למדו מהר כמו האחרים. הקדשנו זמן על מנת לחזק את הקשר לאות עבור אלו שנאבקו, לרוב אלו היו הפרפרים הפחות נחרצים. ביצענו זאת על ידי פרישה של מיקומי הנחיתה על פני אזור מעט גדול יותר, בכדי שהפרפרים הפחות נחרצים לא ייאלצו להתחרות עם “הבריונים” עבור מקום בקערה (מי ידע שיש פרפרים בריונים?). לאחר שבועיים, הגענו להצלחה עם קרוב ל 95% מהפרפרים!

חיבור של הכל עם מוסיקה

butterflyביום האחרון שלי, הצוות הפתיע אותי. הם גרמו לי לשבת במרכז הגן ופשוט לצפות. מערכת הרמקולים ניגנה יצירה סימפונית יפהפיה. בערך 45 שניות לאחר תחילת היצירה המוזיקה החלה לגבור, ובדיוק כשהופיע האות כל הפרפרים האדומים והכתומים המריאו מהשיחים והעצים שלשמאלי. התבוננתי בפליאה כשקרוב ל 2,000 צבעים אדומים וכתומים ריחפו לאורך המרחב שלפני. הפרפרים לא זזו מהר אלא בהרמוניה, והקבוצה הייתה פרושה על פני שטח של כמה מטרים. הם נעו בצורה גלית, במבנה הדוק ויפהפה ונתחו בקצה הימני ביותר של הגן.

ואז שוב המוסיקה גברה, ובערך 2,500 פרפרים סגולים וכחולים ריחפו באופן דומה מהקצה השמאלי של הגן למיקום נוסף בקצה הימני שלו. באותו הרגע, ממש כשהקבוצה השנייה של הפרפרים הסתדרו במקומותיהם, קרוב ל 5,000 פרפרים במגוון צבעים המריאו ממיקום שממולי, ריחפו ממש לעברי ומעל ראשי, והתמקמו בעצים ובשיחים שלהם, הרחק מאחורי. היו לי דמעות בעיניים, ונשארתי ללא מילים! הייתי כל כך מעורב בתהליך שעדיין לא באמת הערכתי עד כמה ההתנהגות הזו הייתה מדהימה. בתוספת של המוסיקה, היה נראה כאילו הפרפרים נעים בגלים, בקצב שלה – זה היה מרהיב!

חברים חדשים וחוויות חדשות

אני אחזור לגן לכמה ימים במהלך יוני על מנת לעזור עם הכמה חידודים קטנים, אבל אני כבר חש שהפרויקט הוא הצלחה. הצוות כל כך נרגש מהפרויקט, והכרתי כמה חברים חדשים ומדהימים. מופע ההתרמה כנראה יהיה אירוע חד פעמי. אנחנו כולנו מקווים שאמצא דרך להיות נוכח בו. אך אפילו אם לא אהיה נוכח, תהליך האילוף כולו והמופע הסופי מצולם על ידי צוות צילום בריטי עבור סרט דוקומנטרי!

עכשיו אני יכול להוסיף “מאלף פרפרים” לקורות החיים שלי. זה חדש, אפילו עבורי!

אילוף שמח,

קן.

מאמר מתורגם מאת קן רמירז.

למאמר המקורי

יכול לעניין אותך גם:

1, 2, 3, 4 . . . האם כלבים יכולים לספור?

חתול וכלב – לחיות ביחד בשלום

השימוש הנכון בחטיפים למטרות אילוף

אילוף כלבים וענישה

בפברואר הקרוב קן רמירז יתארח במרקר טריינינג לסמינר של יומיים של לימוד מתקדם למאלפים.

בסמינר המאלפים יקבלו כלים בנושאים הבאים:

  • אסטרטגיית חיזוקים
  • התמודדות עם טעויות המאלף
  • פתרון בעיות
  • אגרסיביות

לפרטים נוספים והרשמה

 

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!