על כלבים וזיקוקים – הרגלת כלב לזיקוקים

ערב יום העצמאות הוא יום שרבים מחכים לו – הופעות, דוכני רחוב ושלל פעילויות כאשר לרוב המרכזית שבניהן הינה מופע זיקוקים. אותו מופע זיקוקים הוא גם הסיבה שבעלי כלבים רבים חוששים מבואו של ערב זה או מרגישים צורך להתכונן אליו נפשית, בשל העובדה הפשוטה שהכלב שלהם מפחד מהזיקוקים. בעלי כלבים אלו לרוב לא יודעים כיצד (ושבכלל ניתן) להתמודד עם הבעיה ופשוט מרחמים על הכלב שלהם כשהוא נכנס להתקפי פחד ורץ להתחבא מתחת למיטה.

למה הכלב מפחד מזיקוקים?

ראשית, לפני שניתן להתחיל להתמודד עם הבעיה, יש להבין מה גורם לאותו הפחד. ברוב המקרים כלב מפחד מזיקוקים משתי סיבות: האחת, היא עוצמת הרעש של הפיצוץ. רוב בעלי הכלבים שכלביהם סובלים מפחד מזיקוקים חיים קרוב לאיזורי השיגור שלהם והם עצמם (הבעלים) יכולים להעיד על עוצמת הקול של הפיצוץ. חשוב לזכור שחוש השמיעה של כלבים מפותח ועדין יותר משל בני האדם. השניה, היא העובדה שפיצוץ הזיקוקים הוא פתאומי ואין לכלב דרך לצפות מתי הפיצוץ הבא ייתרחש. בנוסף פיצוצים לרוב מנבאים פיצוצים נוספים (זיקוקים לרוב לא נורים אחד-אחד).

הכנת הכלב ליום העצמאות

על מנת לטפל בפחד של הכלב יש לטפל בגורמים לו. קשה (אם כי אפשרי) להפוך את הפיצוצים לצפויים יותר כיוון שלשם כך דרושה היכולת לצפות מראש ובדיוק מירבי מתי ייתרחש הפיצוץ הבא.
לעומת זאת, ניתן לשנות את הקישור הקיים אצל הכלב – שזיקוקים גוררים אחריהם עוד זיקוקים ולכן יש לרוץ ולהתחבא.

קיימות מספר שיטות לשנות את הרגש של כלב כלפי גירוי כזה או אחר. אחת מהן, וכנראה המתאימה ביותר לזיקוקי יום העצמאות, היא עבודת הכנה לפני האירוע ובניה הדרגתית של יכולות הכלב.
למה נרצה להשתמש דווקא בשיטה זו? זיקוקי יום העצמאות (או זיקוקים בכללי, לאנשים שלא גרים ליד אולמות אירועים) מתרחשים פעם בשנה לזמן קצר. לימוד של דבר חדש מצריך מספר רב של חזרות והתכיפות של הזיקוקים פשוט לא מספיק גבוהה על מנת ללמד בצורה יעילה בזמן אמת. בנוסף, עבודה נכונה בהדרגה מעלה את סיכויי ההצלחה של הכלב כיוון שבדרך עבודה זו הסיכויים שהכלב ייבהל מעבר לגבול יכולת הלמידה שלו קטנים מאוד.
ברשת קיימות הקלטות רבות באיכות גבוהה של זיקוקים שניתן להוריד למחשב האישי ולהשתמש בהן כדי לדמות זיקוקים אמיתיים בזמן צפוי ובעוצמה הרצוייה.
תהליך הלמידה מתבצע על ידי השמעת ההקלטה, תחילה בעוצמה נמוכה (שאינה מעוררת תגובת פחד), ולאחר מכן לתת לכלב משהו שהוא אוהב (למשל חטיף או עצם). ניתן לעשות זאת גם למשך זמן, למשל על ידי הדלקת ההקלטה לפני שנותנים לכלב את הארוחה שלו וכיבויה מעט לפני שהוא מסיים.
לאחר מספר חזרות מעלים את את עוצמת ההקלטה מעט וחוזרים על התהליך. כך ממשיכים, שוב ושוב, עד שמגיעים לעוצמה הרצויה של ההקלטה.

בעבודה זו חשוב מאוד לשמור על סדר הדברים – הקלטה->מזון – על מנת שהכלב ייקשר שהזיקוקים מנבאים את בואו של המזון ולא להיפך.

עוד על הפחתה הדרגתית של כלבים לגירויים:

הכלב מפחד מרעמים ורעשים חזקים? כך תרגילו אותו לפחד פחות

מה לעשות ביום העצמאות עצמו

ראשית, על מנת להקל על הכלב כמה שיותר, מומלץ לסגור את כל החלונות בבית (וכמובן להכניס את הכלב לתוך הבית בבתים עם חצר) בכדי למזער את עוצמת הקול של הזיקוקים. בנוסף, במידה ותהליך ההכנה לא הסתיים עדין לפני הגעת יום העצמאות או במידה ורוצים לעבוד מול הגורם המאיים ישירות, יש להישאר עם הכלב ולתת לו שפע של דברים טובים (חטיפים למשל) מיד לאחר כל פיצוץ של הזיקוקים. יש לחזור על הפעולה לאחר כל זיקוק וגם כאן חשוב מאוד לשמור על סדר הפעולות הנכון, על מנת שהזיקוק ינבא את בואו של החטיף ולא להיפך (ניתן לקרוא יותר בפירוט על עבודה ישירות מול הגורם המאיים במאמר על הרגלת כלבים לרעמים שפורסם בחורף).

עם מעט השקעת זמן ומאמץ ניתן להפוך את החוויה הנוראית הזו עבור הכלב לעוד דבר שבשגרה (או לפחות לדבר פחות מאיים). חשוב לשים לב לתגובות הכלב לשינויי בעוצמת התרגול ולהיות מוכנים להתאים את קצב ההתקדמות לכלב (ואף לא להסס לחזור אחורה אם קצב ההתקדמות מהיר מדי).

חשוב לזכור שלא כל כלב יכול להגיע לשיפור של מאה אחוז, אך כל שיפור ברמת הפחד יקל על חיי הכלב וכך גם על חיי הבעלים, בתקווה שיום העצמאות הבא יהיה מהנה עבורם וגם עבור כלבם.

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

אמילי לארלם (“קיקופאפ”) בישראל

במרץ 2013 התארחה בבית הספר לאילוף במרקר טריינינג המאלפת האמריקאית הנודעת אמילי לארלם, בעלת הערוץ “קיקופאפ” ביוטיוב, והעבירה סמינר אילוף

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים?

נותרו מקומות אחרונים למחזור ה-29 של קורס מאלפי כלבים במרקר טריינינג

בואו ללמוד כיצד לתקשר עם כלבים ולעזור להם לחיות בהרמוניה עם המשפחה שלהם, בגישה חדשנית מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב

דילוג לתוכן