על כלבים וזיקוקים – הרגלת כלב לזיקוקים

ערב יום העצמאות הוא יום שרבים מחכים לו – הופעות, דוכני רחוב ושלל פעילויות כאשר לרוב המרכזית שבניהן הינה מופע זיקוקים. אותו מופע זיקוקים הוא גם הסיבה שבעלי כלבים רבים חוששים מבואו של ערב זה או מרגישים צורך להתכונן אליו נפשית, בשל העובדה הפשוטה שהכלב שלהם מפחד מהזיקוקים. בעלי כלבים אלו לרוב לא יודעים כיצד (ושבכלל ניתן) להתמודד עם הבעיה ופשוט מרחמים על הכלב שלהם כשהוא נכנס להתקפי פחד ורץ להתחבא מתחת למיטה.

למה הכלב מפחד מזיקוקים?

ראשית, לפני שניתן להתחיל להתמודד עם הבעיה, יש להבין מה גורם לאותו הפחד. ברוב המקרים כלב מפחד מזיקוקים משתי סיבות: האחת, היא עוצמת הרעש של הפיצוץ. רוב בעלי הכלבים שכלביהם סובלים מפחד מזיקוקים חיים קרוב לאיזורי השיגור שלהם והם עצמם (הבעלים) יכולים להעיד על עוצמת הקול של הפיצוץ. חשוב לזכור שחוש השמיעה של כלבים מפותח ועדין יותר משל בני האדם. השניה, היא העובדה שפיצוץ הזיקוקים הוא פתאומי ואין לכלב דרך לצפות מתי הפיצוץ הבא ייתרחש. בנוסף פיצוצים לרוב מנבאים פיצוצים נוספים (זיקוקים לרוב לא נורים אחד-אחד).

הכנת הכלב ליום העצמאות

fotolia_39899419_subscription_monthly_mעל מנת לטפל בפחד של הכלב יש לטפל בגורמים לו. קשה (אם כי אפשרי) להפוך את הפיצוצים לצפויים יותר כיוון שלשם כך דרושה היכולת לצפות מראש ובדיוק מירבי מתי ייתרחש הפיצוץ הבא.
לעומת זאת, ניתן לשנות את הקישור הקיים אצל הכלב – שזיקוקים גוררים אחריהם עוד זיקוקים ולכן יש לרוץ ולהתחבא.

קיימות מספר שיטות לשנות את הרגש של כלב כלפי גירוי כזה או אחר. אחת מהן, וכנראה המתאימה ביותר לזיקוקי יום העצמאות, היא עבודת הכנה לפני האירוע ובניה הדרגתית של יכולות הכלב.
למה נרצה להשתמש דווקא בשיטה זו? זיקוקי יום העצמאות (או זיקוקים בכללי, לאנשים שלא גרים ליד אולמות אירועים) מתרחשים פעם בשנה לזמן קצר. לימוד של דבר חדש מצריך מספר רב של חזרות והתכיפות של הזיקוקים פשוט לא מספיק גבוהה על מנת ללמד בצורה יעילה בזמן אמת. בנוסף, עבודה נכונה בהדרגה מעלה את סיכויי ההצלחה של הכלב כיוון שבדרך עבודה זו הסיכויים שהכלב ייבהל מעבר לגבול יכולת הלמידה שלו קטנים מאוד.
ברשת קיימות הקלטות רבות באיכות גבוהה של זיקוקים שניתן להוריד למחשב האישי ולהשתמש בהן כדי לדמות זיקוקים אמיתיים בזמן צפוי ובעוצמה הרצוייה.
תהליך הלמידה מתבצע על ידי השמעת ההקלטה, תחילה בעוצמה נמוכה (שאינה מעוררת תגובת פחד), ולאחר מכן לתת לכלב משהו שהוא אוהב (למשל חטיף או עצם). ניתן לעשות זאת גם למשך זמן, למשל על ידי הדלקת ההקלטה לפני שנותנים לכלב את הארוחה שלו וכיבויה מעט לפני שהוא מסיים.
לאחר מספר חזרות מעלים את את עוצמת ההקלטה מעט וחוזרים על התהליך. כך ממשיכים, שוב ושוב, עד שמגיעים לעוצמה הרצויה של ההקלטה.

בעבודה זו חשוב מאוד לשמור על סדר הדברים – הקלטה->מזון – על מנת שהכלב ייקשר שהזיקוקים מנבאים את בואו של המזון ולא להיפך.

מה לעשות ביום העצמאות עצמו

ראשית, על מנת להקל על הכלב כמה שיותר, מומלץ לסגור את כל החלונות בבית (וכמובן להכניס את הכלב לתוך הבית בבתים עם חצר) בכדי למזער את עוצמת הקול של הזיקוקים. בנוסף, במידה ותהליך ההכנה לא הסתיים עדין לפני הגעת יום העצמאות או במידה ורוצים לעבוד מול הגורם המאיים ישירות, יש להישאר עם הכלב ולתת לו שפע של דברים טובים (חטיפים למשל) מיד לאחר כל פיצוץ של הזיקוקים. יש לחזור על הפעולה לאחר כל זיקוק וגם כאן חשוב מאוד לשמור על סדר הפעולות הנכון, על מנת שהזיקוק ינבא את בואו של החטיף ולא להיפך (ניתן לקרוא יותר בפירוט על עבודה ישירות מול הגורם המאיים במאמר על הרגלת כלבים לרעמים שפורסם בחורף).

עם מעט השקעת זמן ומאמץ ניתן להפוך את החוויה הנוראית הזו עבור הכלב לעוד דבר שבשגרה (או לפחות לדבר פחות מאיים). חשוב לשים לב לתגובות הכלב לשינויי בעוצמת התרגול ולהיות מוכנים להתאים את קצב ההתקדמות לכלב (ואף לא להסס לחזור אחורה אם קצב ההתקדמות מהיר מדי).

חשוב לזכור שלא כל כלב יכול להגיע לשיפור של מאה אחוז, אך כל שיפור ברמת הפחד יקל על חיי הכלב וכך גם על חיי הבעלים, בתקווה שיום העצמאות הבא יהיה מהנה עבורם וגם עבור כלבם.

מאת סרגיי דקוב

יכול לעניין אותך גם:

חרדת נטישה אצל כלבים – תלות רגשית או סתם שעמום?

להאכיל כלב מקערה זה משעמם!

למה כלבים אוכלים קקי ?

קורס אילוף כלבים8

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!