על כלבים, אילוף והימורים

מאת: קאת’י סדאו ACAAB, MA

כל הזכויות שמורות לקאת’י סדאו. פורסם ברשות. זכויות התרגום שמורות לבית הספר לאילוף במרקר טריינינג.

3242

קחו רגע ונסו להיזכר בבעלי החיים המאולפים המרשימים ביותר שראיתם אי-פעם. אולי זה היה דולפין שמזנק לגובה במהלך מופע בדולפינריום, תרנגול המנגן בפסנתר זעיר ביריד, או כלב המנחה את בעליו העיוור דרך צומת סואנת. מופעים אלה מדהימים אותנו ברמת המורכבות והדיוקים בביצוע שלהם. הם יכולים גם לגרום לנו לערוך השוואות עם כלבי המחמד שלנו. למה לא יכול “ספוט” להיות כה קשוב, נלהב וחרוץ?

במקום להאשים את הגנטיקה הפגומה של הכלב שלכם או את המזג העצל שלו, שקלו להשתמש בטכניקות האילוף בהן משתמשים מאמנים מקצועיים על-מנת להשיג התוצאות המרשימות הללו. אחד הכלים החיוניים ביותר לכך הוא חיזוק מגוון. בשיטת אימון זו ה”תגמול”, או החיזוק, אותו מקבלת החיה על ביצוע נכון של התנהגות משתנה ממקרה אחד למשנהו. החיזוקים יכולים להשתנות בסוגם, בכמותם או באופן מסירתם. חישבו על כרטיס הגרלה שבו מגרילים פרסים הנעים בין “שום דבר” ל”הכל”, בין כרטיס הגרלה נוסף חינם לתשלומי ענק במזומן המתקבלים כל חודש למשך כל חייכם. התנהגותו “הנכונה” של השחקן נשארה אותו הדבר – לקנות כרטיס ולגרד אותו – אבל ההשלכות משתנות ממקרה אחד למשנהו.

324סוג זה של תגמול בלתי-צפוי בתמורה להשקעה התנהגותית שיש לה “עלות” נמוכה יחסית ,יכול ליצור הרגלים מאוד חזקים. זו הסיבה שהימורים בקאזינו, למשל, יכולים להפוך לכל-כך ממכרים.  כרטיס ההגרלה הבא, או משיכת הידית במכונות ההימורים, או הסיבוב הבא של גלגל הרולטה הוא אשר עשוי להוביל לזכייה הגדולה! תגמולים גדולים הם נדירים, אך אפשריים. תשלום קטן מובא כדי לשמור על העניין והתמדתו של השחקן.

אתם יכולים להשתמש בעיקרון זה של חיזוק מגוון כדי להפוך את הכלבים שלכם לסוג של “פאנט אימונים”. ראשית, יש לפרט את כל התנהגויות שהכלב שלך יודע היטב ויכול לבצע “בפקודה” או “על אות” (כלומר, בתגובה לרמיזה מילולית או ויזואלית ממך). אלה עשויים לכלול: לשבת, לשכב, לבוא, להישאר, להסתובב, לדבר, להתנער, להתחנן, לעקוב אחריך, וכו’. אם הכלב שלך מגיב לאותות מסוימים רק מדי פעם (כלומר, פחות ממחצית מהזמן) או אינו מבצע את התנועה המלאה בקלות, משמע שההתנהגויות האלו עדיין לא בשלב המוכנות לחיזוק משתנה. הכלב כנראה זקוק להדרכה בסיסית נוספת באמצעות חיזוק רציף, אותו לו”ז תגמולים שבו בעל-החיים מקבל תגמול עבור כל ביצוע נכון של ההתנהגות. תגמול זה יכול להיות מעט אוכל, משחק, ליטוף, תשבוחות או כל דבר אחר שהכלב נהנה ממנו.

ברגע שיש לך רשימה של התנהגויות שהכלב שלך יודע היטב, זה הזמן לסיעור מוחות על הדרכים הרבות בהן אתה יכול לחזק התנהגויות אלו. הנה כמה דוגמאות שכדאי לשקול:

סוגים של תגמול –
מזון: מזון כלבים יבש, ממתקים יבשים בשקית, חתיכות בשר אמיתיות (אפויות או מבושלות), קוביות של נקניקיות, חמאת בוטנים, גבינה צהובה, פסטה, מזון לחתולים וכד’.
משחק: זריקת כדור, משחק משיכות, תופסת – ריצה אחריך, צעצוע חדש ומצפצף, השתובבות עם כלב נוסף, שחייה בבריכה או בים.
אחר: שבחים מילוליים, ליטוף, גירוד נקודה אהובה בגוף של הכלב, הזדמנות להריח משהו מעניין, הזדמנות לבצע התנהגות אהובה.

54645

גודל/כמות הפרס –
נע מכמות שבקושי מורגשת (רק קצת אוכל או כמה שניות של משחק) לכמות גדולה באופן מפתיע (ארוחה שלמה או המבורגר או משחק משיכות של 5 דקות).

מסירה של הפרס –
איך: מזון יכול להימסר ישירות לפה של הכלב, מפוזר באופן נרחב על הקרקע, ע”י זריקה באוויר אל הכלב, או להינתן בתוך צעצוע מזון חלול.
באיזו תדירות: זה יכול להשתנות במספר ההתנהגויות שעל הכלב לבצע בצורה נכונה לפני קבלת הפרס (בכל “לשבת” נכון שלישי למשל, בממוצע, מקבל תגמול) או על ידי משך הזמן שחלף מאז קבלת הפרס האחרון (למשל, אחרי כל 15 שניות, בממוצע, הכלב מקבל תמורה על שהייה במצב “למטה”).

שילוב של כל אלה – ואפשרויות נוספות המוגבלות רק על ידי היצירתיות שלך!  כדאי ליצור “תפריט” של לפחות עשר אפשרויות חיזוק שונות לכלב שלך.

 עכשיו אתה יכול להתחיל להכניס קצת גיוון לאימונים שלך. נסה להפתיע את כלבך בדרך בה אתה מתגמל אותו על ביצוע התנהגויות שהוא מכיר היטב. המטרה שלך היא להיות בלתי צפוי: הכלב שלך לא צריך לדעת מה הולך להיות הפרס אותו ירוויח אם יעשה את מה שאתה מבקש. וגם, כמובן, אתה לא צריך “להצהיר כוונות”  בפני הכלב בנוגע לגמול אותו הוא עתיד לקבל. לדוגמה, אל תנופף בנקניקייה באוויר ולאחר מכן קרא “אלי”.  זה שוחד, וזה יחזור אלייך בבומרנג וייצור כלב שמבצע פעולה רק אחרי שראה מה הוא מרוויח עבור הביצוע. זה גם יפגע במטרה שלך להפוך לבלתי צפוי.

דרוש קצת מאמץ כדי לשמור על לוח זמנים רנדומלי של מתן תגמול, אבל מאמנים מנוסים יודעים שהמאמץ הזה משתלם בגדול. זה יאפשר לך לתגמל את הכלב שלך בתגמולי מזון קבועים לאחר התנהגות טובה. חוץ מזה, זה מייצר כלב “מהמר” – כלב  שממשיך לבצע בשקיקה התנהגויות שמהן הרווח הוא לא מיידי, כי הוא משוכנע שהריגוש בזכייה של “כל הקופה” הוא במרחק של  “לשבת” אחד ממנו.

למידע נוסף על קאת’י סדאו ומאמרים נוספים שלה, לחצו כאן.

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!