סיכום גזע – ראסל טרייר

רסל טרייר (ובחלק מהעולם ג’ק ראסל טרייר) הוא גזע כלבים חדש יחסית. הגזע פותח והפך לגזע באוסטרליה, אך מקורו באנגליה.

jack-russellכלבים קטנים אלו פותחו לראשונה והורבעו במאה ה-19 ע”י הכומר ג’ק ראסל (ומכאן שם הגזע) באנגליה כדי שיוכלו לרדוף אחר שועלים ולהבריח אותם ממחילותיהם. הכלבים שהורבעו נבחרו אך ורק לפי תפקוד בעת ציד שועלים. כך התחדדו מספר תכונות – גובה וגודל קטנים, גמישות בית החזה והיכולת לסובב אותו בקלות כמו בורג בעת הזדחלות במחילה, קול רועם, חוש ריח מפותח, רמות אנרגיה גבוהות, מוכנות ורצון לעבוד ואינטליגנציה גבוהה.

באנגליה היו לוקחים את הכלבים הקטנים האלו לציד בכיס מיוחד על האוכף, ומשחררים אותם בקרבת מחילות שועלים על מנת שיבריחו אותם אל עבר הציידים, לכן לא היתה חשיבות למהירותם, אלא לגמישותם, לחוש הריח שלהם ולקולם החזק. באוסטרליה המשיכו לגדל כלבים התואמים גזע זה גם לאחר מות הכומר ג’ק ראסל ובשנות ה-70 הכיר ארגון הכלבנות האוסטרלי בראסל טרייר כגזע וקבע עבורו סטנדרטים. ארגון זה הביא להכרה בגזע ע”י ה-FCI (Federation Cynologique Internationale), ארגון הכלבנות האירופאי ולאחריו נוצר לחץ רב על ארגון הכלבנות האמריקאי להכיר בגזע גם הוא.

מאחר וגזע אחר של כלבים נקרא באופן מסורתי ג’ק ראסל טרייר בארה”ב ובאנגליה, היה קושי בהכרה בגזע החדש. לאחר לחץ רב ופוליטיקה בין יבשתית מרשימה הוכר לבסוף הגזע כ”ראסל טרייר” (בניגוד ל”ג’ק ראסל טרייר”) בשנות ה-90.

עד היום משמשים הכלבים מגזע זה ככלבי עבודה (ציידי נברנים למשל), אך כיום הם משמשים גם ככלבי בית. הקושי בהפיכתם לכלבי בית הוא בראש ובראשונה רמות האנרגיה הגבוהה שהם מציגים ולראיה, יש ממצאים להיותם גזע שיכול להיות אגרסיבי כלפי בני אדם.

לראסל טרייר יתרון על גזעים אחרים בתחום המחלות. מכיוון שהקריטריון להרבעה היה פונקציונאלי בלבד עד שנות ה-70, מאגר הגנים המרכיב את הגזע רחב מאוד. עקב כך, אין מחלה תורשתית נפוצה מוכרת המשויכת לגזע. עם זאת, נצפו מספר מקרים של בעיות נוירולוגיות תורשתיות, אך לא במספרים גבוהים באוכלוסיה.

בעולם האקדמי אין כמעט אזכורים לראסל טרייר כגזע, אלא לכלבים בודדים שהציגו מחלות שונות (בחלקן הגדול מחלות ניורולוגיות). יש להניח שהיותו גזע שהוכר רק לאחרונה מחד ומיעוט המחלות המאפיינות את הגזע מאידך הם הסיבות להעדר הגזע מעבודות אקדמיות.

יש להדגיש כי תכונות הגזע אינן מעידות על התנהגותו או על בריאותו של כלב ספציפי השייך לו. כל כלב הוא אינדיבידואל ולכן במעמד של אימוץ ואילוף יש לבחון את הכלב עצמו ולא להסתמך על גזעו בלבד.

מאת: שיר דר, סטודנטית בקורס הכשרת מאלפים במרקר טריינינג.

מקורות:

  • American Kennel Club: http://www.akc.org
  • The American Russell Terier Club: http://www.thearct.org
  • Wiki: http://en.m.wikipedia.org/wiki/Russell_Terrier
  • Hereditary Ataxia in the Jack Russell Terier – Clinical and Genetic Investigation / Annette Wessmann, Thomas Goedde, Andrea Pischer, Peter Wohlsein, Henning Hamann, Ottmar Distl, Andrea Tipold
  • Breed differences in Canine Aggression / Deborah L. Duffy, Yuying Hsu, James A. Serpell

יכול לעניין אותך גם:

בורדר קולי – סיכום גזע

דוגו ארגנטינו – סיכום גזע

אילוף כלב פיטבול

אילוף רועה גרמני

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!