נשיכת כלב

במסגרת קורס אילוף כלבים הסטודנטים היו חוקרים נושא הקשור לתחום אילוף כלבים וכותבים עליו עבודה או מאמר.  כאן מוצג מאמר של מילי פלד, על נשיכות של כלבים. במאמר היא מציגה גורמים, סטטיסטיקות והצעות למניעה ופתרון .

נשיכת כלב

כלבי הבית מהווים בני לוויה של האדם כבר אלפי שנים. הקשר בין האדם והכלב הינו הדוק והוא מבטא קירבה ואף תלות הדדית מעשירה ומבורכת. הכלב נמצא בשרות האדם לאורך ההיסטוריה בתפקידים מגוונים של ציד, שמירה, שינוע, ליווי וסיוע פיזיים וכן בתפקידי חברות ותמיכה, לרווחת שני הצדדים.

הקשר בין האדם לכלב ניצב במקרים שונים בפני אתגר שמקורו בביטוי אגרסיביות כזה או אחר של הכלב .חשוב להבין ,מהי אותה אגרסיביות? אגרסיביות מצד כלב יכולה לבוא לידי ביטוי בקולות נהמה וגרגור, בהתקרבות פיזית המתפרשת כתוקפנות ועד לכדי נשיכות של אדם או של בעל חיים אחר. התנהגות אגרסיביות, בניגוד לגישה הרווחת, אינה התנהגות חריגה או יוצאת דופן. היא אחת הדרכים בה כלב מבטא את עצמו, כאשר הוא חש מאוים ונוטה להאמין כי אין באפשרותו לחמוק מסיטואציה מאיימת בדרכים אחרות (כגון בהימלטות). כלב נושך אינו כלב ‘בעייתי’, אלא כלב שנקלע למצב בו הוא נאלץ לבטא את עצמו באופן האגרסיבי, שכן אינו מצליח לזהות מוצא אחר למצבו.i

מקור האגרסיביות אצל כלב בוגר יכול להיות מבוסס בין השאר על הניסיון שאותו כלב צבר בהיותו גור, בתשתית הגנטית שלו וכן באופן ההתנהגות וברמת המתח של בעלי הכלב (אותה הכלב מפרש ופועל על-פיה).ii  סוגי נשיכות כלבים הינם רבים ומגוונים. כל נשיכה מבטאת צורך אחר או סיטואציה שונה עבור הכלב. העובדה שכלב נושך בנסיבות מסוימות לא תעיד בהכרח שכך יפעל במקרים אחרים .

נשיכות הנובעות מרכושנות –  כלבים עשויים להפגין אגרסיביות כלפי מי שכביכול מאיים על רכושם. זהו למעשה סוג הנשיכות הנפוץ ביותר .הסממנים הראשוניים המעידים על קיום תופעה זו הם נטיית הכלב לנהום או לגרגר כאשר בעל הכלב או אדם אחר מתקרב אל כלי האוכל או אל משחק שלהם .התנהגות זו בדר”כ נפוצה בקרב כלבים זכרים שאינם מסורסים .

דוגמא לנשיכת כלב מופיעה בסיפורו של הכלב סנדי, אשר נשך את האשה שהיתה בעליו מספר נשיכות עמוקות כאשר היה מעוניין בקבלת צעצוע. גם כאשר הצעצוע היה נזרק אליו ,פיו נותר חשוף שיניים. בעלת הכלב נאלצה ללמוד להבחין בדרך הקשה בתנועות הקלות ביותר של פיו ולסתותיו בכדי להימנע מראש מתקיפה נוספת.iii

נשיכת כלב הנובעת מפחד

כלבים מסוימים נוטים להיות חסרי בטחון והססניים מאד. כלבים אלה עלולים לאיים, לגרגר ואף לנשוך מתוך פחד. כלבים אלה יחתרו להימנע ממגע ומקירבה ,שפת הגוף שלהם תבטא חוסר שקט, כגון מיקום הזנב בין הרגליים, חוסר קיום קשר עין עם הסובבים אותם וכדומה. כאשר הכלב יחוש חוסר בטחון גובר הוא עלול לנשוך בפתאומיות .

לרב, נשיכות אלה יהיו קצרות ופחות אינטנסיביות ומזיקות .כדאי לזכור שהתנהגות זו היא חלק ממנגנון ההגנה של הכלב .

נשיכת כלב הנובעת מכאב/חוסר נוחות פיסית

כלבים עלולים לפעול באופן אגרסיבי עד לכדי נשיכה בשל מצב פיסי לקוי הגורם להם כאבים .הכאב, עלול לגרום לאי שקט אשר מייצר רגישות רבה לכלב כלפי המתרחש סביבו. כלב כזה, שהתנהגותו הסטנדרטית סבלנית ונינוחה ,יפעל במצב הפגיע באופן אגרסיבי יותר ואף יינשך מי שיתקרב אליו. כלב שעבר פרוצדורה רפואית והוא מתאושש מפציעה כלשהי רגיש הרבה יותר וסף התגובה שלו יורד, כלומר הוא יגיב לפעילות סביבו הרבה יותר באגרסיביות מאשר במצבו הבריא .ואריאציה אחרת של אגרסיביות מתוך חוסר נוחות פיסית יכולה לבוא לידי ביטוי בשלב מאוחר בחיי הכלב. במקרים כאלה כלבים קשישים עלולים לחוש תסכול ממצבם הפיסי הירוד ולהיות אגרסיביים כלפי גורמים בסביבה .

נשיכת כלב הנובעת מתוך אינסטינקטים אימהיים

כלבה לאחר המלטה מפגינה לא אחת גישה הגנתית כלפי גוריה .כמו בקרב כל בעלי החיים, כלבות יפעלו בכל דרך על מנת למנוע מגוריהן כאב/סכנה כלשהם בימי חייהם הראשונים. יחד עם זאת, הגישה ההגנתית מקבלת לעתים נופך אגרסיבי וכלבה שביום-יום הינה חברותית ונינוחה עלולה להפוך למאיימת ומזיקה. שינויים בכימיה הגופנית ושחרור הורמונים כגון הורמון האוקסיטוצין מביאים לחיבור ‘בונדינג’ חזק בין הכלבה לגוריה אך מנגד הורמוני רוגע נמצאים בחסר. הורמון משמעותי בשם פרולקטין, אחראי על תהליך הפקת חלב-האם אך אחת מתופעות הלוואי שלו הינה ההתנהגות האגרסיבית.iv חשוב לזכור שמבחינה אבולוציונית, הנטייה להגנת אם על גוריה הינה טבעית וחיונית .

נשיכת כלב הנובעת מהתרגשות/תוך כדי משחק

אגרסיביותיכולה להתפתח בכלב תוך כדי פעילות מעוררת עם בעליו או מישהו אחר בסביבתו. מקרה כזה התרחש במהלך משחק היאבקות בין כלב לאדם. הכלב, מסוג גולדן רטריוור שיחק עם ילד שכן בן 10, כשלפתע תקף את הילד ,תפס אותו בעורפו והחזיק בו. לאחר המקרה נאלץ בעל הכלב להרדימו בכאב רב.v העובדה שתוך כדי משחק האבקות אדם עושה שימוש בידיו בעוד הכלב עושה שימוש בפיו עלולה להתפתח למצבים היוצאים משליטה. יש חשיבות רבה בהבנת רמת העוררות של הכלב, לצורך מניעת הידרדרות .

נשיכת כלב הנובעת מהיבטים גנטיים

גזעי כלבים מסוימים פותחו למטרות שונות תוך חיזוק האלמנטים התוקפניים שלהם. גזעים כגון כלבי לחימה – American Bouldog, שארפיי ואמסטאף או כלבי ציד כגון Blooded Hound, ביגל, כלבי שפיץ או שנאוצר ופינצ’ר טופחו לנהוג באגרסיביות ולתפוס את קורבנם. לרב מטרתם אינה בני אדם וסביר שנשיכותיהם יופנו אל קורבנות קטנים יותר.vi התכונות הטבועות באותם גזעים עלולות להופיע הן בשלבי ההתפתחות המוקדמים (גורים) והן בשלב מאוחר יותר (כלבים בוגרים).מצער לדעת כי ישנם אנשים רבים העוסקים בהכלאות כלבים מבלי להבין את משמעות פעולותיהם, המולידות סיכון מיותר .

סטטיסטיקה

למרות השם הרע שקיים לתופעת נשיכות הכלבים, יש לבצע הפרדה בין נשיכות קלות יחסית ,המסתיימות בפציעה מינורית, לעומת נשיכות אינטנסיביות והרות גורל המביאות לכדי פציעה אנושה או חלילה מוות. בארה”ב כולה, כמות המקרים הטרגיים המסתיימים במוות הינה בממוצע בין 12-20 בשנה.vii כאשר לוקחים בחשבון את גודל האוכלוסיה ואת החשיפה האדירה של בני אדם לכלבים, היקף זה הינו מצומצם ביותר. ע”פ אתר בשם  Right Diagnosis אחוז הנשיכות בקרב הכלבים עומד על 0.37% בלבד.viii אתר זה גם מתייחס לנתוני הנשיכות במדינות אירופה השונות .הנתונים הזמינים בישראל עוסקים במכלול פעולות הנשיכה, לאו דווקא במקרים האלימים ביותר. בחינת הנתונים מצביעה על כ- 2-3% מכלל הכלבים המעורבים במקרי תקיפה.ix סביר שאחוז זה גבוה מבארה”ב כיוון שהוא מכיל את כלל התקיפות ולא רק את הקיצוניות שבהן .

בארה”ב ובקנדה נעשה גם מחקר מקיף בשנת 2012, הסוקר את כלל מקרי הנשיכות ביחס לגזעי הכלבים השונים, לאורך תקופה של 30 שנה. מן המחקר עולה כי הגזעים התוקפניים אשר גרמו לנפגעים הרבים ביותר הינם פיט-בול טרייר, רוטואיילר, רועה גרמני, האסקי, זאב היברידי ובול-מאסטיף.x יש לציין שגם גזעים אחרים, הנחשבים רגועים יותר, כגון הלברדור ,

“זכו” לסטטיסטיקה גבוהה יחסית של נשיכות .

מניעת נשיכות ואגרסיביות

על מנת להתגבר על בעיית האגרסיביות ותופעת נשיכות אצל כלבים, חשוב מאד להבין את מקור התופעה .ראשית, לפני אימוץ גור, רצוי לבחון לעומק את התנהגות הוריו. תשאול אינטנסיבי אודות הורי הכלב עשוי לנבא מה יהא טיבו ואופיו של הגור. התחקיר מוכרח להיות מעמיק ולכלול שאלות בנוגע להתנהגות הכלב הבוגר במגוון סיטואציות.xi מעבר לכך ,אמנם מרכיבים גנטיים אינם ניתנים לשינוי, אך המרכיבים הסביבתיים של הכלב הם ברי השפעה וביכולתם למנוע מקרי נשיכה שונים .לאחר אימוץ ,מומלץ ללמד כלבים צעירים את פעולת עיכוב הנשיכה. בתהליך ,שהינו ללא ספק המשמעותי ביותר בחינוך גורים ,ממחישים לכלב מהי מידת הנשיכה המותרת, ע”י תגובות משתנות לעוצמת הנשיכה של הגור. כך, גור כלבים ילמד כי אין לעבור רמת נשיכה מסוימת ואין לבצע את הנשיכות בתדירות גבוהה שכן הדבר מכאיב לאדם הבא עמו במגע.xii כלב בוגר הנוטה לאגרסיביות עשוי לשנות את אופי פעילותו תודות לעבודת אילוף קפדנית. בין היתר כדאי לחזק את מימד ההרגלה, ההביטואציה, כדי לחשוף את הכלב למגוון רחב של מצבים המתרחשים סביבו (בין היתר לחשוף אותו לאנשים ,מקומות ורעשים שונים וללמדו לקבל התקרבות אל חפצים/אוכל שלו). מוטב לבצע פעולות הביטואציה עם כלבים צעירים, שכן בכלבים בוגרים התהליך יהיה איטי יותר.xiii  במקרים אחרים ביצוע סירוס או עיקור לכלב/ה עשויים למנוע נטיות אגרסיביות .לכלבה אשר התנהגה באגרסיביות לאחר המלטה, עיקור יהווה פתרון יעיל .דרך נוספת להימנע ממצבי אגרסיביות הנובעים מעוררות היא שינוי שיטת המשחק עם הכלב ,משחקים בהם הכלב מוציא אנרגיות ,כדוגמת ריצה/רדיפה אחר עצם כלשהו, למשל במשחק פריזבי. יהיו אפקטיביים וידידותיים לכל המשתתפים. רעיון ה’היאבקות’ עם כלב עלול להתדרדר לעוררות יתר עד לכדי נשיכה ולכן מוטב להימנע ממשחק זה .אחד האספקטים המשמעותיים ביותר הינם רגישות ומודעות לצרכיו של הכלב. שימת לב עשויה למנוע פגיעה לא הכרחית. כך, בזכות הבנה כי כלב מבוגר עלול להיות חסר סבלנות, או כלבה שהמליטה עלולה להפגין עוינות כלפי מי שיתקרב לגוריה, ניתן לחסוך נזק ופציעה לא נחוצים.

סיכום

נשיכות כלבים מציבות את בעל החיים באור שלילי בעיני רבים. הגישה הרואה בנשיכות תופעה איומה ואשר מתייגת כלב כבלתי ראוי לגידול/אימוץ בשל כך, עושה עוול אדיר להולכים על ארבע .כלב משתמש לרב ביכולת הנשיכה רק כאשר הוא חש כי עליו לפעול באופן כזה בלית ברירה, מתוך רצון להגן על עצמו או על סביבתו .במקרים אחרים הנשיכה נובעת מאובדן שליטה או אי הבנה לגבי עוצמת הנשיכה. כלבים עלולים לנהוג באגרסיביות בשל אי הוצאת אנרגיה, כאב פיסי, פחד או מגננה ולא מתוך רצון למעמד דומיננטי בלהקה כפי שמקובל לחשוב. בחינת הנתונים הסטטיסטים בארץ ובעולם מאפשרת לזהות כי מימדי התופעה הינם מצומצמים משניתן היה לצפות נוכח ההיקף של גידול כלבים ע”י בני אדם. מגוון פעולות יכול לסייע בהקטנת הסיכון לנשיכות, בין היתר אימוץ מושכל של גורים, חינוך לעיכוב נשיכה ,הביטואציה של כלבים )צעירים ובוגרים(, ביצוע סירוס או עיקור וכן הימנעות מיצירת עוררות שעלולה להתפתח למקומות אגרסיביים ובלתי נשלטים .כלבים ברחבי העולם מוכיחים מדי יום כי הם מכונים בצדק ידידם הטוב של האדם ועל האדם לנהוג בתבונה ובאחריות על מנת לשמר קשר זה, לכבד את הכלב וצרכיו ולמזער את הנסיבות אשר יובילו את הכלב לנהוג בכוחניות .

קשר זה, לכבד את הכלב וצרכיו ולמזער את הנסיבות אשר יובילו את הכלב לנהוג בכוחניות.

מקורות:

[i] מתוך הספר The Culture Clash, Jean Donaldson, עמוד 53.

[ii] מתוך אתר של Ron Hines DVM PhD, האתר: http://www.2ndchance.info/aggressivedog.htm

[iii] מתוך הספר The other end of the leash, Patricia B. McConnell, Ph.D, עמוד 31.

[iv] מתוך מאמר אודות Maternal Aggression in dogs מאת Dr. Nicholas Dodman קישור כאן

[v] מתוך The other side of the leash, Patricia B. McConnell, Ph.D., עמוד 102

[vi] מבוסס על מידע מתוך שיעור גזעי הכלבים של מירנה שיבולת, 2.6.2014

[vii] מתוך הספר The Culture Clash, Jean Donaldson, עמוד 53.

[viii] מתוך Statistics by countries of dog bites, באתר Right Diagnosis, קישור כאן

[ix] מתוך מזכר של משרד החקלאות ופיתוח הכפר בדבר נתוני רישום כלבים עד לשנת 2010. קישור כאן. חשוב להדגיש כי נתונים סטטיסטיים אחרים, בנוגע לשנים מוקדמות יותר, מצביעים על נפח נשיכות גדול פי 10, למשל כפי שעולה בקישור כאן. בחרתי להתייחס בגוף העבודה לנתוני הגוף הרשמי ‘משרד החקלאות ופיתוח הכפר’ אשר הינם גם עדכניים יותר מבחינת שנות הרישום.

[x] מתוך מחקר Dog attack deaths and maimings, 2012, של ארגון Animal People. קישור כאן

[xi] מתוך The other end of the lease, Patricia B. McConnell, Ph.D., עמוד 201.

[xii] מתוך More on Bite Inhibition באתר DogStarDaily, קישור כאן

[xiii] מתוך The Culture Clash, Jean Donaldson, עמוד 59.

יכול לעניין אותך גם:

כלב דומיננטי? כלב אלפא – לא מה שחשבת!

מידע על כלבים – בניית תקשורת

השימוש הנכון בחטיפים למטרות אילוף

חתול וכלב – לחיות ביחד בשלום

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!