מה זה קליקר ולמה להשתמש בו? / רוני בנארי

מה הקטע של קליקר?
למה מאלפים אוהבים להקליק לכלבים?

דמיינו שמגיע סוף החודש, וקיבלתם בונוס שמן מהעבודה. איזה כיף 😍
עכשיו דמיינו שאין לכם מושג למה קיבלתם אותו ואין לכם איך לשאול.
עבדתם על כל מיני פרוייקטים במהלך החודש וכנראה אחד מהם הלך טוב וזיכה אתכם בבונוס, אבל אתם לא יודעים איזה.
אז אתם תמשיכו לעבוד כמו שאתם יודעים, תנסו לשחזר את התפוקה בפרויקטים שעבדתם עליהם החודש ותקוו שתקלעו למה שמצא חן בעיני הביג בוס.
חודש אחר כך לא תקבלו בונוס. חודש אחריו שוב תקבלו!
אז אתם יודעים שזה אחד מהפרויקטים שעבדתם עליהם גם החודש וגם בחודש שלפני הקודם. מצוין, עכשיו תעברו אחד אחד עד שתגלו.
יעיל?
לא ממש. וגם די מבלבל, אולי אפילו מתסכל.

 

זו הרבה פעמים החוויה של כלב מעבודה בלי קליקר.
הכלב מקבל חיזוק, אבל הוא לא יודע על מה בדיוק. למה?
כי בזמן שהוא לקח צעד קדימה (נגיד שזה מה שרצינו לחזק), הוא גם רחרח באוויר והרים את הראש טיפה ורגל ימין הקדמית שלו נשארה קצת באוויר.
מאז שהוא לקח צעד קדימה ועד שהוא קיבל את האוכל עברה עוד שנייה וחצי (בזמן שלקחתם את החטיף מהשקית) שבמהלכה הוא גם פתח וסגר את הפה, דרך בחזרה עם רגל ימין והסיט את המבט הצידה.
אז על מה הוא מקבל חיזוק?
על הצעד? על הרחרוח? על הרמת הראש?
הרמת הרגל הקדמית? ההנחה שלה בחזרה?
פתיחה או סגירה של הפה, או אולי על הסטת המבט?

הכלב בדרך כלל יסיק מסקנות לפי שפת הגוף שלנו, אבל לרב אנחנו לא מספיק מודעים אליה ומדויקים כדי לוודא שהוא מסיק את המסקנות הנכונות עבורנו. בקורס מאלפים עובדים על המודעות הזו במשך כחודשיים לפחות.
אז השימוש במרקר (מלשון סמן = mark, זה גם המקור של השם מרקר טריינינג) מייעל את העבודה בטירוף.
כשאני מלמדת את הכלב את ההתניה קליק = חטיף, אני יכולה להשתמש בקליקר כדי להגיד לו ברמת דיוק מאוד גבוהה:
הו! את זה אהבתי.
ועל זה אתה תקבל חטיף.
ככה הסיכוי של הכלב להבין מה בדיוק אני מחזקת הרבה יותר גבוה ומרווח הטעויות קטן.

זה נכון שאחרי הקליק ייקח לנו עוד שנייה וחצי לתת לכלב את החטיף, אבל זה כבר לא משנה. הכלב כבר קיבל את הקליק שבישר לו שהוא זכאי לחטיף בדיוק ברגע שבו הוא צעד קדימה, ולכן הוא יודע שעל זה הוא מחוזק.
הנה הדגמה קצרה של מאלפת בשם דונה היל לעבודה בסיסית עם קליקר:

למה דווקא קליקר?

אפשר לסמן בכל מיני דרכים והרבה פעמים נבחר לעבוד ללא קליקר, עם סמן (מרקר) אחר.
היתרונות של קליקר והסיבות שהוא הפך למאוד נפוץ ופופולרי הן:

  • קל לזיהוי – הצליל של קליקר מאוד בולט מתוך הצלילים שנמצאים סביב הכלב רב הזמן. הוא לא דומה לרעשי היומיום והרבה פחות ‘נבלע’ מהקול שלנו שהכלב גם ככה רגיל לשמוע המון.
  • דיוק בתזמון – כמו שהבנתם, טיימינג זה קריטי בשימוש בקליקר כי זו בעצם מטרתו. להרבה מאיתנו הרבה יותר קל לדייק בלחיצה עם האצבע מאשר בפעולות שונות. מהירות התגובה שלנו בלחיצה היא די גבוהה, מה שמאפשר לנו לדייק יותר בקלות כשאנחנו עובדים עם קליקר.
  • אינטואיטיביות – לחיצה על כפתור שנמצא ביד שלנו זו פעולה מאוד טבעית ולכן היא מפשטת מעט את הקאורדינציה הנחוצה לעבודה. אם נשתמש בסמן קולי אחר כמו מילה מסויימת למשל זה כבר נהיה מורכב יותר – צריך להתרגל לדייק בתזמון של הדיבור וגם תמיד לזכור איזו מילה לומר.

יש מאלפים שעובדים ללא קליקר, זה עניין של העדפה אישית. זה נובע מתוך הרגלים, נוחות וגם הצורך הספציפי של כל סשן תרגול. בנוסף יש תירגולים שעבורם עדיף לעבוד ללא קליקר. זה יכול להיות בשביל להקל על הבעלים שהעבודה עם הקליקר מקשה עליו, אם יש צורך בשתי הידיים ואין איך להחזיק אותו (כמו בזמן טיול כשאוחזים ברצועה ובחטיפים) או פשוט כי רמת הדיוק הזו לא קריטית.
אם הכלב שלכם חושש מהצליל של הקליקר אפשר לוותר על הקליקר או להרגיל אותו בהדרגה.
אופציה נוספת היא לרכוש קליקר מוחלש שהצליל שלו עדין יותר או לאלתר – עם צליל של עט או עם פיסת פלסטלינה בתוך קליקר רגיל שמחלישה אותו.

חשוב לזכור שקליקר הוא בסך הכל כלי. אפשר להשתמש בו בכל מיני דרכים או לא להשתמש בו בכלל, הוא לא בהכרח מעיד על כמה מאלף הוא מקצועי או על הדרך שבה הוא עובד. גם באילוף כוחני אפשר לעבוד עם קליקר אז מי שחשוב לו לעבוד בשיתוף פעולה עם הכלב וללא כפייה – אני ממש לא ממליצה להסתמך על קליקר כדי לבחור איש מקצוע.

המאמר נכתב על ידי רוני בנארי, מאלפת ומטפלת בהתנהגות כלבים בוגרת מרקר טריינינג
אם אתם מעוניינים ללמוד עוד על טכניקות אילוף ושימוש בהתניות (קלאסיות / אופרנטיות), אתם מוזמנים להצטרף לקבוצת הפייסבוק של האקדמיה ולהירשם לקורס מרקר בייסיק – מומלץ בחום לכל מי שמגדל כלב בבית!

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!