כלב דומיננטי? כלב אלפא – לא מה שחשבת!

חושבים שיש לכם כלב אלפא6338142380_88bbb8d8d2_z1 , שהכלב שלכם הוא “דומיננטי”?  חושבים שצריך להראות לכלבים “מי הבוס” כדי לחנך אותם?  חשבו שנית…

בסרטון המצורף חוקר הזאבים המפורסם, דיויד מש, מסביר על מקור המונח “זאב אלפא” ומדוע המונח הזה צריך לעבור מן העולם, ביחד עם תיאוריית הדומיננטיות שהופרכה כבר לפני עשרות שנים. מש הוא האדם שטבע את המונח הזה בהתייחס לזאבים, ובסרטון הוא מסביר שהוא טעה, ומדוע חשוב לתקן את הטעות הזאת ולהפסיק להשתמש במונח בצורה המוטעית שהשתרשה בעולם האילוף.

למעשה, זהו אחד הנושאים הראשונים שעליו אנו מדברים בקורס להכשרת מאלפים ובקורס ההתמחות בבית הספר, והוא תמיד מעורר שאלות רבות. בואו נראה מה המדע אומר לנו על כך.

מדענים שחקרו אוכלוסיות שונות של כלבי בית גילו מבנים חברתיים גמישים והבדלים רבים בין האוכלוסיות הכלביות באיזורים שונים ברחבי העולם. בחלק מהמקומות הכלבים (שאינם שייכים לבני האדם ואינם מטופלים על ידם) התגבשו לקבוצות גדולות אשר חלקו שטח מסויים אך לא התנהגו כלהקה (כל פרט בקבוצה דאג לעצמו מבחינת הישרדות, השגת מזון וכו’, אך היו קשרים חברתיים בקבוצה). במקומות אחרים כלל לא ניצפו להקות או קבוצות אלא רק חברויות זמניות של 2-3 כלבים, אשר התגבשו  והתפרקו כל כמה ימים בהתאם לנסיבות.  במחקרים אחרים על כלבי בית נטושים בעמותה התגלתה היררכיה כלשהי בחלק מהמקרים (ע”י “מבחן העצם” – מי מבין שני פרטים זוכה בעצם שמונחת באמצע החצר) אך גם כאן היא היתה גמישה ולא נוקשה כפי ש”תיאוריית הדומיננטיות” גורמת לנו לחשוב.

הכי חשוב: החוקרים בכל אחד מהמחקרים גילו שהאינטראקציות בין חברי הקבוצות השונות הושפעו בעיקר מהיכרות אישית בין הפרטים בקבוצה ובלמידת העדפות אישיות בין כל שני פרטים, ופחות מסטטוס כזה או אחר. למעשה, דבר אחד החוקרים לא מצאו: הוכחה חד-משמעית שיש לכלבים הירככיה לינארית, בה יש מנהיג מוחלט ושאר חברי הלהקה נכנעים למרותו. מסתבר, שהמבנה החברתי של הכלב המבוית הרבה יותר מורכב מכך!  למעשה, כלל לא ברור האם הכלב הוא “חיית להקה” או פשוט חיה חברתית, חיית משפחה.

אז הנה הסרטון, עם כתוביות בעברית (תודה רבה למיכאל וינוקורוב על התרגום!):

(כדי לראות את הכתוביות יש ללחוץ על האייקון “כתוביות” בסרטון)

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!