כלבנות טיפולית בדרך המרקר טריינינג

“אין אף פסיכיאטר בעולם כמו גור כלבים המלקק את פניך” ( בן וויליאמס ).

לאורך המאות התפתחה בין הכלב לאדם מערכת יחסים הדוקה אשר השפיעה באופן ישיר על החברה האנושית ועל תרבותה. ההבנה והאהבה שנוצרה בין שני הצדדים הביאה להכרה בצורך המיוחד אחד בשני ולמחוייבות הגדולה בקשר בינם.

העבודה מול ילדים מהחינוך המיוחד דורשת פעמים רבות גישה שונה משל החינוך הפורמלי, משום שילדים אלו נוטים לסבול מקשיים רגשיים, תקשורתיים וקוגניטיביים שמקשים על בנייתן של מערכות יחסים חברתיות והשתלבות במערכת החינוך ולאחר מכן, בחברה. ילדים אלו חווים את הקושי שלהם כלפי פנים בסיטואציות בהן הם מנסים להשתלב בשיחה, במשחק או בכל פעילות אחרת. בנוסף, החברה בכלל וחברת הילדים בפרט מתקשה להכיל את אותם תלמידים, דוחה אותם ומעניקה להם תחושת כישלון המערערת את דימוים העצמי.

כלבנות טיפולית ומרקר טריינינג

אני במקצועי מטפלת באוכלוסיות מיוחדות באמצעות כלבנות טיפולית. כלומר, בעבודתי הטיפול נעשה בעזרתם של הכלבים. כחלק מן ההכשרה המקצועית שלי, עברתי קורס התמחות בבית הספר לאילוף בדרך המרקר טריינינג.

האילוף במרקר טריינינג מבוסס על מדע התנהגות בעלי החיים: כיצד בעלי חיים רואים את העולם, איך הם חווים אותו מבחינה רגשית, וכיצד הכי קל ונכון ללמד אותם ולעצב את התנהגותם.

דרך מרקר טריינינג למדתי לחנך את הכלבים איתם אני עובדת בדרך המושתתת על עיקרון מרכזי ששם דגש על חיזוק הדברים הרצויים והאהובים בהתנהגות הכלב, האקראית או המכוונת.  חיזוקים אלו נעשים בעזרת חטיף, צעצוע או חיזוק וורבאלי ובמקביל – התעלמות מהתנהגויות לא רצויות של הכלב או ניתוב שלהן להתנהגות חלופית, בדרך שנעימה לכלב ומבלי להשתמש בכוח פיזי או מילולי.

לאורך תקופת עבודתי גיליתי שאותן הטכניקות בהן אני משתמשת באילוף וחינוך כלבים, ניתנות ליישום גם במהלך תהליך החינוך והעבודה מול ילדים מן החינוך המיוחד. כך לדוגמא בדרך המרקר טריינינג אני משתמשת בפידבקים חיוביים בלבד בעבודתי מול המטופלים ככלי להעצמה של התנהגויות רצויות, ולו הקטנות והפשוטות ביותר, כמו ליטוף הכלב והאכלתו. גם אצל ילדים ונוער בעלי מוגבלויות קשות כגון ילדים עם אוטיזם אשר רמת התקשורת שלהם נמוכה ולעיתים אינה קיימת, ניתן לראות כיצד באמצעות טיפול בחיזוקים חיוביים שמתבצעים על ידי מתן “צ’ופר” כמדבקה או חותמת ואף חיזוק ורבלי, ניתן להביא לשינוי התנהגותי – וכן להבין טוב יותר את יכולת התקשורת של המטופל.

דוגמה נוספת כיצד שימוש בעקרונות מרקר טריינינג בטיפול בבני אדם מניב תוצאות חיוביות היא  בעבודה עם נוער בסיכון. כשמדובר בבני נוער בסיכון יש עבר שלילי או התנהלות לא בריאה שמקורה בסביבה הקרובה. תופעות אלו גורמות לעיתים לאגרסיות, חוסר בטחון המביא התנהגות מתגוננת וכן חוסר סבלנות. בדרך-כלל, בחינוך הפורמלי שיטת ההתנהלות מול בני נוער אלו היא באמצעות ענישה, מה שגורם לבני הנוער להיות מונעים מפחד. כאמור, בטיפול בשיטת מרקר טריינינג, במקום להעניש, אני מייצרת אלטרנטיבות להתנהגות שלילית ויוצרת לבני הנוער הצלחות. כלומר, מצביעה על מעשים חיוביים אותם מבצע המטופל (גם אם באופן אקראי) מה שמחזק את תחושת ההעצמה שלו וגורם לו לחזור על אותה ההתנהגות החיובית ולו בכדי לחוש את תחושת ההצלחה. המטופלים עצמם לומדים לפעול מתוך עקרונות דרך המרקר טריינינג ולנהוג עם הכלבים בעדינות וברגישות.

כתוצאה מכך העבודה וההתנהלות מול המטופלים הינן נעימות, חיוביות ומניבות תוצאות מיידיות. בנוסף, ככל שמתקדם תהליך הטיפול – בעיות משמעת כגון התפרצות, רעש וחוסר סובלנות כלפי הכלב והסביבה מתמעטות במידה משמעותית עד לכדי היעלמות מוחלטת, ומוחלפות בשיתוף פעולה והתקדמות לעבר השגת המטרות הטיפוליות.

מאמר מאת: רות לוין, מאלפת ומטפלת באמצעות כלבים.

יכול לעניין אותך גם:

קורס אילוף כלבים

מקצוע אילוף כלבים

חינוך גור כלבים לצרכים – אילוף גורים

כלב נושך – כלבים תוקפניים8

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!