טיפים לאילוף מהסמינר של אמילי לארלם

במרץ 2013 התארחה בישראל לראשונה מאלפת כלבים בעלת שם עולמי – אמילי לארלם, בעלת הערוץ “קיקופאפ” ביוטיוב! בית הספר אירח את אמילי בסמינר אילוף של יומיים, אליו הגיעו כ-120 מאלפי כלבים. זה היה האירוע הגדול ביותר שהתקיים אי-פעם בישראל בתחום אילוף הכלבים! בסמינר אמילי לימדה אותנו תרגילים רבים ומגוונים שמטרתם להעמיק ולחזק את הקשר בין הנוהג לכלבו, ולסייע בפתרון בעיות התנהגות שונות.

קצרה היריעה מלהעביר כאן את כל מה שלמדנו בסמינר, אך קיבצנו כאן בשבילכם כמה מהטיפים של קיקופאפ לאילוף כלבים:

1. תמיד שימרו על חווית למידה מהנה, גם לכלבכם וגם לכם!  אימון אמור להיות כיף – חישבו על זה כעל משחק משותף, שבין היתר גם ילמד את כלבכם דברים חדשים.  אם אתם או כלבכם נהיים מתוסכלים, הפסיקו את הסשן, לטפו את הכלב ואימרו לו שזה בסדר ושהוא חכם מאוד, ונסו שוב מאוחר יותר, כשכולם יותר רגועים ומרוכזים.
2. כשאתם מלמדים את כלבכם משהו חדש, התחילו מחלק אחד קטן של ההתנהגות שאתם רוצים ללמד, או מהרמה הכי נמוכה שלה, והתקדמו בצורה הדרגתית.  אל תצפו מכלבכם לעמוד בקריטריונים גבוהים כאשר הוא עדיין לא מבין את הקריטריונים הראשונים של ההתנהגות שאתם רוצים!   למשל, אם כלבכם עדיין לא מסוגל להתעלם מאוכל שנמצא בתוך כף ידכם הקמוצה לאגרוף, אל תצפו ממנו להיות מסוגל לעזוב מזון שהוא מוצא ברחוב.  התחילו קודם מהרמה הנמוכה ביותר של ההתנהגות שאתם יכולים לחשוב עליה (כמו אוכל בתוך כף היד שלכם, או מונח על השולחן), והגדילו את האתגר לאט לאט, כשהכלב עומד במשימה הנוכחית בקלות. עבודה הדרגתית תיתן לכם תוצאות איכותיות שיישארו לאורך זמן.

משתתפים בסמינר מתרגלים “הישאר” מול הסחות. חשוב להתחיל מרמת קושי נמוכה מספיק כך שהכלב יהיה מסוגל להתעלם ממנה ולא יקום, ולהעלות את רמת הקושי בהדרגה.

3. לפעמים כדאי להחליף את האות להתנהגות שהתפרקה…  אם, למשל, המילה “אלי” אצלכם שרופה והכלב כבר לא מגיב אליה, או מדדה לקראתכם באיטיות של צב קשיש במקום לעזוב הכל ולרוץ אליכם – הפסיקו להגיד “אלי”! בחרו מילה חדשה (“בוא!” או “Come!”), למדו את הכלב שכשאתם אומרים את המילה החדשה הוא מקבל גשם של חתיכות נקניקיה, ותראו איך הוא מתחיל לבוא במהירות ובהתלהבות בתגובה לאות החדש.  הוסיפו גירויים והסחות בהדרגה (ראו טיפ קודם), ואל תקראו לכלבכם כשאתם יודעים שהוא לא יהיה מסוגל להקשיב לכם.  במקום לקרוא לו במצבים כאלו, גשו אליו אתם, הראו לו את החטיף או חברו לו את הרצועה, והזמינו אותו לבוא איתכם.  אם תעבדו בצורה הדרגתית, בבוא הזמן גם כלבכם יהיה מסוגל לעזוב משחק עם כלבים אחרים ולבוא אליכם בשמחה כשתקראו לו.   4. אם הכלב שלכם עושה משהו שאתם לא אוהבים – לא צריך להעניש אותו. קיראו לו אליכם ואימרו לו משהו אחר לעשות במקום ההתנהגות שאתם לא אוהבים (ואז, כמובן, תנו לו חיזוק כשהוא מבצע את הדבר הנכון!).  ענישה – גם אם זה רק גערה בטון כועס או “אסרטיבי” – תפגע באמון של הכלב בכם, ותמנע מכם להגיע לתוצאות המדהימות האפשריות כשעובדים ומלמדים לפי עקרונות המרקר טריינינג, בלעדיה.

5. רוצים שכלבכם ישתף עמכם פעולה בשמחה?  תנו לו לבחור את החיזוק שהוא יקבל בעקבות הביצוע! יש כלבים שמתים על ליטופים ויש שנרתעים מהם, יש שמתים על אוכל ויש שמעדיפים לשחק “משיכות” עם חבל.  אם תשכילו להתאים את החיזוק שאתם מציעים להעדפות של הכלב שלכם, תקבלו ביצועים משגעים! פעמים רבות אנחנו חושבים שהכלב שלנו עקשן או “עושה דווקא”, כשכל מה שחסר לו היא קצת מוטיבציה!

אנו מקוות שהטיפים מהסמינר הנפלא שהתקיים בבית הספר לאילוף במרקר טריינינג יעזרו לכם להנות יותר עם כלביכם!

הייתם בסמינר?  ספרו לנו כאן בתגובות למטה מה הדבר הכי מעניין או מועיל שלמדתם מקיקופאפ!

יכול לעניין אותך גם:

למה בחרתי לאלף כלבים עם “גזר” ולא “מקלות”

השימוש הנכון בחטיפים למטרות אילוף

תינוק חדש בבית – הכנת כלב לתינוק

קורס אילוף כלבים

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

נעילת לסתות בפיטבול

כלב פיטבול – נעילת לסתות? המיתוס גורס ש”לכלבים מסוג פיטבול (וגזעים אחרים) יש מנגנון אשר גורם ללסת להינעל כאשר הכלב

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים או כלבנים טיפוליים?

ההרשמה למחזור ה-30 בעיצומה:

  • קורס אילוף כלבים
  • קורס כלבנות טיפולית

בואו ללמוד לטפל בנפש של
כלב, וללמוד לתמוך במי שזקוק לנו
בליווי של החברים הכי טובים
שלנו – כלבים.

לימודים בגישה מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב לכלב.

דילוג לתוכן