חיזוק חכם: מסע אל עבר חיזוקים עוצמתיים יותר

מורכב יותר מאוכל, אך בעל ערך

kenblinktoyמהיום בו התחלתי לראשונה לעבוד בסביבת אילוף מקצועית, השתמשתי בחיזוקים שאינם אוכל. כנוהג כלבי נחיה צעיר, למדתי כיצד להשתמש בתשבחות ובמגע, וחוויתי ממקור ראשון את הערך של צעצוע מצפצף שמוגש בתזמון הנכון. בעבודתי בעולם הזואולוגי, ראיתי את הערך של שימוש בצעצועים ומשחקים כחיזוקים עבור בעלי חיים שלא היו רעבים או לא הרגישו טוב. כאשר חזרתי לעולם אילוף הכלבים ועבדתי עם כלבי חיפוש והצלה ויחידות לאכיפת חוק, השימוש באוכל היה מועט מאוד. הנוהגים הסתמכו כמעט לחלוטין על כדורי טניס, צעצועי משיכה, ומשחקים. חיזוקים שאינם אוכל היו בכל מקום. זה היה נראה טבעי, הגיוני ופשוט!

במשך יותר מחצי מהקריירה שלי, אני מייעץ ועוזר ללמד מאלפים כיצד לאלף. ההתמקדות שלי היא בהדרכת מאלפים כיצד להשתמש בחיזוקים חיוביים. אני נהנה להדריך אנשים כיצד לפתור בעיות ולהתמודד עם אתגרים בדרכים חיוביות. מה שגיליתי זה שלהדרכת אנשים לשימוש חכם בחיזוקים חיוביים היה ערך גבוה יותר מאשר פשוט ללמד אותם כיצד להשתמש בשיטות חיוביות. צפיתי שוב ושוב במאלפים הנתקלים במכשולים בשימוש בחיזוקים שאינם אוכל. מתוך המאמצים שלהם להשתמש במשחק או במגע, הם גילו שהחיזוקים הללו לא תמיד אפקטיביים כמו אוכל. במקרים מסוימים המאלפים לא יכלו להשתמש באוכל; בנסיבות אחרות צעצועים גרמו לבעלי החיים להתרגש יותר מידי. נקראתי שוב ושוב לעזור בסיטואציות כאלו. זה היה השלב בו התחלתי ללמד אנשים על חיזוק חכם.

חיזוק חכם

כמרצה, חיזוק חכם הפך לאחד מהנושאים היותר פופולאריים שלי. כיועץ, זה היה התחום בו היה נראה שאנשים זקוקים להכי הרבה עזרה. כמשגיח (על מאלפים אחרים), זה הפך למנגנון ללימוד ועידוד של אנשים לעלות בסולם האחריות בתוך התכניות שלנו. מדוע הנושא הזה שיחק תפקיד כה מרכזי כמעט בכל דבר שעשיתי? כמובן, שזה בגלל שחיזוק הוא הלב והמרכז של אילוף מוצלח. המדע מוכיח באופן ברור שחיזוק הופך התנהגות לחזקה יותר. אז מדוע כל כך הרבה אנשים הזדקקו לעזרה?

אני מאמין שהתשובה אינה נמצאת במדע, אלא בתהליך היישום. המדע נותן לנו אינפורמציה טובה לגבי מדוע כלים ופרוטוקולים מסוימים עובדים. אך כאשר עובדים עם בעלי חיים בעלי תודעה ומוטיבציות משל עצמם, אנו מוצאים את עצמנו מתאימים כלים ומוצאים פתרונות אשר מובילים לתוצאות (או שלא, במקרים מסוימים). הפתרונות הללו לא תמיד מתאימים באופן פשוט למודל מדעי קיים. אנחנו לא מסוגלים להסביר מדוע זה עובד או אפילו כיצד הגענו לאסטרטגיה הספציפית הזו. אני מאמין שהדילמה הזו היא מה שמוביל מאלפים לחפש הכוונה ועזרה.

לעיתים קרובות כיהנתי בתפקיד מוביל בארגוני אילוף, אחראי ללמד מאלפים את מלאכתם ולהטמיע פרוטוקולים לעבודות אילוף. האחריות הזו הכריחה אותי ליצור מערכת מדיניויות שיטתית להדרכת מאלפים בעבודתם. במקרים רבים, המדיניויות הללו התפתחו לתכניות אילוף וחוקים לגבי איך ללמד התנהגות ביעילות, בבטיחות ועם חמלה כלפי הלומד. השורה התחתונה הייתה הרבה מעבר לאילוף. ההתמקדות הייתה ברווחת בעל החיים. הפילוסופיה הזו הסתכמה בהרבה שנים של התאמה, כיוונון ושיפור של הפרוטוקולים הללו – מה שהוביל להתפתחות הקורס החדש של האקדמיה של קרן פראיור (KPA), חיזוק חכם.

מאמר מתורגם מאת קן רמירז

למאמר המקורי המלא לחץ כאן

בפברואר הקרוב קן רמירז יתארח במרקר טריינינג לסמינר של יומיים של לימוד מתקדם למאלפים.

בסמינר המאלפים יקבלו כלים בנושאים הבאים:

  • אסטרטגיית חיזוקים
  • התמודדות עם טעויות המאלף
  • פתרון בעיות
  • אגרסיביות

לפרטים נוספים והרשמה

מאמרים נוספים של קן רמירז:

1, 2, 3, 4 . . . האם כלבים יכולים לספור?

פרויקט הפרפר

האם זה אכן הכל או כלום?

מבט קדימה

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

בחירה של כלב חדש

האם אתם מוכנים להכניס כלב חדש הביתה? אם החלטתם, במזל טוב, שאתם רוצים חבר משפחה על 4 חדש בבית כדאי

חינוך גור כלבים לצרכים

ברכותיי! גור חדש בבית! איזה כיף ואיזו שמחה! אבל הבית… הוא מלא בשלוליות והריח פשוט לא יוצא! מה עושים? איך

כלבים בזמן מלחמה – אזעקות

בין האזעקות ואי הוודאות של ימי המלחמה, חשוב לזכור שגם החברים שלנו על ארבע, הכלבים, עלולים לחוות מתח וחרדה עמוקים.

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים?

נותרו מקומות אחרונים למחזור ה-29 של קורס מאלפי כלבים במרקר טריינינג

בואו ללמוד כיצד לתקשר עם כלבים ולעזור להם לחיות בהרמוניה עם המשפחה שלהם, בגישה חדשנית מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב

דילוג לתוכן