גידול כלב בתוך הבית או גידול כלב בחצר ?

כולנו מכירים את המיתוסים שכלבים גדולים/פעילים צריכים חצר וגינה גדולה כדי לפרוק אנרגיה, ושאי-אפשר לגדל כלב כזה בדירה בעיר.

זה נשמע מאוד הגיוני כיוון שהנטייה הטבעית של כל אחד מאיתנו היא לחשוב שגידול כלבים בכפר הוא הרבה יותר טוב מגידול כלבים בעיר. אך האם זה המצב באמת? כדי לענות על השאלה הזאת אנחנו צריכים לשאול את עצמנו אילו צרכים פיזיים ונפשיים יש לכלבים ומה הם באמת רוצים? מכאן נוכל להגיע למסקנה לגבי איזו סביבה עונה על הכי הרבה צרכים של הכלב ומה עדיף לאיזה כלב.

אם אתם מתלבטים היכן עדיף שהכלב החדש שלכם יגור, בחצר או בבית- אז זה המאמר בשבילכם!

SAMSUNG

אושר וסיפוק

לכלבים שונים יש צרכים יום-יומיים שונים, החל מכמות האנרגיה שעליהם לפרוק בכל יום, דרך רמת הטיפוח ונקיון הפרווה שהם זקוקים לה, וכו’. כלבים רבים הם “פשוט כלבים”: כאלה שאוהבים לרוץ אחרי כדורים, לקפץ בין שלוליות, ולא באמת איכפת להם אם הפרווה שלהם התלכלכה קצת.
כל כלב צריך בראש ובראשונה להתאים למשפחה שלו, כך שלדוגמא, לא אתן לאמא שלי (אובססיבית לניקיון הבית) ניופאונדלנד אשר ישיר המון פרווה וירטיב את הבית עם הריר שנוזל להם במיוחד אחרי שתיית מים. אבל האם לשים כלב גדול ואנרגטי בבית בלי חצר זאת באמת התעללות לשמה?
התשובה היא פשוטה, והיא לא. אם אנחנו נותנים לכלב את מלוא האהבה שלנו ודואגים לספק לו את אשר הוא צריך, הוא יהיה מאושר ומסופק.

דווקא כלבים החיים בחצר, פעמים רבות לא מקבלים את כל מה שהם זקוקים לו מבעליהם… חשוב להבין שכלבים לא פורקים לעצמם אנרגיה לבד, בחצר, אלא אם יש לנו יותר מכלב אחד והם מאוד אוהבים לשחק זה עם זה.  בד”כ כלב בחצר קצת מסתובב, קצת נובח על עוברים ושבים, קצת חופר באדמה, אבל לא באמת מוציא מרץ או מתעייף!  כל כלב – בין אם הוא גר בחצר או בבית – זקוק לפחות לשלושה טיולים ביום מחוץ לחצר לעשיית צרכים, כאשר לפחות אחד מהם הוא טיול ארוך שנועד להוצאת אנרגיה מספקת ולא רק לעשיית צרכים.

פריקת אנרגיה (מרוקנים מצברים)

איך פורקים לכלבים אנרגיה? יש מספר דרכים לכך, ובאפשרותנו לבחור את מה שמתאים לנו ולכלב שלנו: משחק נמרץ עם כלבים אחרים, טיול ארוך (יש כלבים שזה לא מספיק להם – ראו בהמשך), משחקי הבאה ומשחקי משיכות, התרוצצות ושחייה בים, טיולים בטבע, ועוד.
אך יש כלבים שגם זה לא מספיק להם… הם משתעממים בקלות וזקוקים להוציא גם “אנרגיה מנטלית”. איך מגדלים, למשל, בורדר קולי (כלב אנרגטי מאוד) בבית דירות בלי חצר?

בורדר קולי זקוק להמון הוצאת אנרגיה כל יום, ולא רק הוצאת אנרגיה פיזית (כגון בריצה) אלא גם אנרגיה מנטלית, כלומר להפעיל את הראש ולחשוב. הוצאת אנרגיה באופן כזה שאנחנו גורמים לכלב להפעיל את הראש מעייפת אותו הרבה יותר מאשר הוצאת אנרגיה באופן פיזי בלבד.
דמיינו את עצמכם רצים עכשיו חצי שעה בקצב הכי מהיר שאתם יכולים. אחרי הריצה אתם תחזרו הביתה, תתקלחו, אולי תתפסו תנומה קלה, ואחרי כשעה אתם כבר כמעט כמו חדשים ויכולים לרוץ עוד סיבוב. לעומת זאת, דמיינו את עצמכם יושבים חצי שעה ופותרים מבחן ברמה מאוד גבוהה במתמטיקה. אחרי המבחן תחזרו הביתה והדבר הראשון שתרצו לעשות הוא לשים את הראש על הכרית ולנוח כשעתיים. אחרי כשעתיים תקומו וכבר פחות או יותר תוכלו לחזור לשגרת היום שלכם.
זה בדיוק מה שקורה עם הכלבים שלנו, רק שרבים מהם יכולים לרוץ כל היום! סוגים רבים של כלבים פותחו למטרות ציד, רעיה או ריצה והם בנויים למאמץ פיזי ארוך טווח ולשהייה ארוכה בדרכים. לכן יש כלבים שמאמץ פיזי כמעט ולא משפיע על רמת העייפות שלהם, אך לעומת זאת מאמץ מנטלי יגרום להם לישון לפרק זמן ממושך.

כלב מאושר = בעלים מאושרים

הדבר שכלבים הכי רוצים בעולם הוא להיות עם הבעלים שלהם, לכן כשאנחנו משאירים את הכלב בחצר וחושבים לעצמנו “פה הוא מאושר” אנחנו טועים, ובגדול. הרוב המוחץ של הכלבים רוצה להיות איתנו בתוך הבית, לשבת לידנו בסלון כאשר אנחנו רואים טלוויזיה, לשחק עם הילדים, לעבוד איתנו על טריקים שונים ולבלות איתנו כל שנייה מחייו הקצרים (קצרים מדי, לדעת כל אוהבי הכלבים!).  כלב אשר חי בבית לרוב יהיה כלב מאושר יותר מאשר כלב שחי בחצר, וכל עוד דואגים לחנך אותו – הוא יהיה מאושר וגם אנחנו נהיה מאושרים.

לסיכום: כלבים אוהבים להיות איתנו ולא ממש משנה להם אם יש לנו בית עם חצר במושב או דירת חדר בתל אביב. כל עוד אנחנו דואגים לתת להם את מה שהם צריכים אנחנו יכולים לגדל כל כלב בכל סביבה, בעיר או בכפר.

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים או כלבנים טיפוליים?

ההרשמה למחזור ה-30 בעיצומה:

  • קורס אילוף כלבים
  • קורס כלבנות טיפולית

בואו ללמוד לטפל בנפש של
כלב, וללמוד לתמוך במי שזקוק לנו
בליווי של החברים הכי טובים
שלנו – כלבים.

לימודים בגישה מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב לכלב.

דילוג לתוכן