גידול כלב בחצר

מאת מאור שטיינמץ

אנשים רבים מביאים כלבים אך רוצים שהם יגורו בחצר במקום בתוך הבית, מסיבות שונות ומגוונות. במאמר זה נענה על השאלות שמעסיקות את כל מי שמתלבט האם לגדל כלב בחצר, או שכבר מגדל כלב בחצר:

  • האם כלב שחי בחצר זקוק לדברים אחרים מאשר כלב שחי בבית?
  • האם כלב שחי בחצר יכול לפתח בעיות התנהגות כחלק מהעובדה שהוא חי בחצר?
  • האם כלב שחי בחצר חשוף לבעיות שונות מאשר כלב שחי בבית?
  • האם יש דרך שכלב יחיה בחצר ויהיה מאושר שם?

על כל השאלות האלו נענה במאמר הזה ונסכם גם במה עדיף לכלבים: חצר או בית.

צרכים בסיסיים ל גידול כלב

לכל כלב יש מספר צרכים בסיסיים שעלינו לדאוג למלא: מים, מזון, מחסה שמגן מפגעי מזג האוויר, מרחב מחיה מספק (כולל טיולים מחוץ למרחב הקבוע), פעילות גופנית ומשחק וחברה של אנשים וכלבים אחרים. אם נספק לכלב את הצרכים האלה הוא יהיה כלב מאושר ושמח. כלב אשר חי בחצר זקוק לדברים נוספים מעבר לצרכים שצוינו, כמו למשל: סירוק וטיפוח של כלב עם פרווה ארוכה או כזאת אשר דורשת טיפוח, פעילות פיזית ומנטלית גבוהה אצל כלבים אנרגטיים, צעצועי תעסוקה מעניינים לכלבים שמשתעממים בקלות. בנוסף, מומלץ לסרס ולעקר בגיל צעיר ככל האפשר כלבים אשר חיים בחצר על מנת שהזכרים לא ינסו לברוח בשביל להגיע לנקבה מיוחמת, ואצל נקבה שחיה בחצר בשביל שזכרים לא יגיעו וינסו לחדור לשטח שלה.

כאשר כלב חי בחצר יש להקפיד שהוא מקבל את כל הדברים הדרושים לו ולשים דגש במיוחד על משחק וחברה כדי שהכלב לא יפתח בעיות התנהגות.

בעיות התנהגות בכלבי חצר

בעיית ההתנהגות הנפוצה ביותר אצל כלבי חצר היא נבחנות, ואחריה מגיעות תוקפנות, חפירות בגינה, הרס של הצמחים בגינה, קפיצות על אנשים ועוד.
הגורם הנפוץ ביותר להתנהגויות האלה הוא קשירת הכלב באופן קבוע. כאשר אנחנו קושרים את הכלב אנחנו מסתכנים בגרימת נזק לכלב כמו חנק, שבירת מפרקת ופגיעה או אף שבירה של עצמות אחרות בעקבות הסתבכות של הכלב בשרשרת/רצועה שבה הוא קשור. בנוסף לכך אנחנו מונעים מהכלב לפרוק את האנרגיה המנטלית והפיזית שלו ואז אנחנו מקבלים כלב חסר מנוחה, משועמם ומתוסכל שאינו יכול להגיע לאנשים וכלבים אחרים שעוברים על פניו.
הדבר הראשון שאנחנו צריכים לשים דגש עליו על-מנת למנוע בעיות התנהגות עתידיות הוא שהחצר תהיה מגודרת בצורה כזאת שהכלב לא יוכל לקפוץ מעליה או לחפור מתחתיה ושלא יוכל לראות דרך הגדר את העוברים ושבים בחוץ (לכן יש עדיפות לחומה מלבנים או ברזל ללא חורים).
הדבר השני, והחשוב לא פחות, שעליו אנחנו צריכים לשים דגש הוא על היחס שאנחנו נותנים לו. בשביל לספק את הצורך הרב של הכלב בתשומת-לב אנחנו צריכים לוודא שאנחנו נותנים לו כמות טיולים מספקת בכל יום מחוץ לחצר (לפחות 2-3 ביום), על מנת שיכיר כלבים ואנשים אחרים. בנוסף לכך עלינו לדאוג לשהות איתו בחוץ זמן מה בכל יום, מכיוון שכלב אשר חי בחצר אינו מבלה עם משפחתו כל היום כמו כלב שחי בבית. עלינו לדאוג לשחק איתו ולאמן אותו כדי שלא יהיה מקופח ומוזנח בחוץ. רצוי להשאיר את הכלב עם צעצועי האכלה על מנת שיהיה לו משהו לשחק איתו ושלא “ישחק” עם הגינה שלכם. לכלבי חצר בכלל מומלץ לנצל כל הזדמנות כדי להפעיל להם את הראש, למשל ע”י אחסון קערת האוכל בארון והאכלת הכלב בדרכים שפורקות אנרגיה ומפעילות לו את הראש (ראו במאמר המקושר: להאכיל מקערה זה משעמם).

גידול כלב בחצר

בנוסף לבעיות ההתנהגות שכלבים אשר חיים בחצר נוטים להציג, ישנן סכנות בריאותיות שיש לשים לב אליהן, כגון חרקים אשר יכולים לפגוע בכלב שלנו (זבובים, פרעושים וקרציות), וסיכון מוגבר לחלות בתולעת הפארק. יש להקפיד על סירוק וטיפוח נכון של הפרווה כדי למנוע קשרים והסתבכות של כל מני דברים (קוצים, לכלוכים) בפרווה. יש לבדוק את הכלב בתדירות גבוהה כדי לוודא שאין עליו פרעושים או קרציות ושאין לו פצעי זבובים. חשוב לשים לב שכל החפצים של הכלב (קערות המים והאוכל, המחסה, הצעצועים) נגישים לו תמיד ושאין מכשול שיכול להפריע לו לגשת אליהם.  הקערות צריכות להיות מסוג מיוחד שלא ניתן להפוך בקלות, כדי שחלילה לא ישאר ללא מים.
חשוב לדאוג שהחצר תהיה נקיה ושהכלב לא יוכל לגשת לדברים שיכולים לסכן אותו, כמו חוטי חשמל או צמחים שיכולים להיות רעילים לכלבים. חשוב לזכור שגם משחק בענפים יכול להיות מסוכן כיוון ששבבי עץ יכולים להיתקע לכלב בגרון או בפה. דאגו שיש לכלב מספיק צעצועים מעניינים ובטיחותיים המתאימים לגודלו ודרך המשחק המועדפת עליו.  וכמובן, זכרו שאין תחליף למשחק אינטראקטיבי איתכם, המשפחה שלו!

כלב מאושר בחצר? 

ישנם הרבה אנשים שחושבים שעדיף לכלב לחיות בחצר כיוון שיש שם יותר מרחב וזה יותר קרוב לטבע מבחינתם, אבל המציאות היא אחרת: כלב לרוב יעדיף להיות בסביבה של בעליו ולא לבד בחצר.
כלב חצר יכול להיות שבע-רצון אם סופקו לו כל
הדברים אשר עברנו עליהם עד עכשיו, אבל בסופו של דבר כלב חצר לא יהיה מאושר כמו כלב בית כיוון שהדבר שהוא הכי רוצה נמצא בתוך הבית ואליו הוא לא יכול להגיע: המשפחה שלו!  כלב חצר לרוב חי בתסכול מתמיד שכן הוא צריך לחכות כל הזמן שבעליו יצאו אליו, ואינו יכול לגשת אליהם.

זה הזמן לשקול שוב אם באמת הכלב שלכם צריך לחיות בחצר… מהן הסיבות שבשלן הוצאתם אותו החוצה מלכתחילה, והאם הן עדיין תקפות?  ברוב המקרים ניתן לחנך ולהרגיל כלב שחי בחצר לחיים בבית, ואפילו בקלות יחסית. ניתן גם לעשות את זה בהדרגה, בליווי של איש מקצוע, כך שהתהליך יהיה קל ופשוט גם לכם וגם לכלב שלכם, ומבלי לסכן את חפציכם, הריהוט וכו’ (במידה והסיבה היתה שהכלב עשה נזקים).  כמובן שניתן גם לשלב, ולהכניס את הכלב הביתה לפחות לחלק מהיום או ללילה; הרי גם ככה כל הדברים/אנשים שהכלב אמור לשמור עליהם נמצאים בתוך הבית!

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!