בורדר קולי – סיכום גזע

בורדר קולי

אינטליגנטי, אנרגטי, מביע חיבה

היסטוריה

מקורו של הבורדר קולי הינו בגבול שבין אנגליה לסקוטלנד. מכאן פירוש שמו:  בורדר– הגזע נוצר סביב איזור הגבול של סקוטלנד. קולי– מקור לא ברור, זהו שם כללי בסקוטית עבור כלבי רועים ומכיל בתוכו גם גזעי רעיה סקוטים נוספים (כמו bearded collie/Shetland Sheepdog/ Welsh Sheepdog ). יתכן שמגיע מהמילה הסקוטית coolley זהו כינוי לכבשה הנפוצה בסקוטלנד.

בדומה לכלבי עבודה נוספים, הקולי הורבע בהתחלה עבור המזג והאינטיליגנציה שלו ולא סביב המראה שלו. הגזע למעשה נפרד לראשונה משאר גזעי הקולי לגזע עצמאי והוגדר בעזרת הכלבים “אולד המפ”(1893) ו”אולד קפ”(1901) שהיו כלבי הרבעה מפורסמים. שמו של הגזע הוכר לראשונה בתחרות בשנת 1918 אך נכנס רשמית לרשימת הגזעים של ה international sheepdog society) ISDS ) בשנת 1946. ורק סביב 1976 הוכר ע”י ההתאחדות הבריטית וב1995 ע”י ההתאחדות האמריקאית.

מגדליו של הגזע זיהו את הפוטנציאל הרב של הכלב להעניק עזרה לאדם וזאת בשל האינטליגנציה הגבוהה שלו, היכולת לאלף אותו ורצונו העז ללמוד והוא נחשב בעיני רבים ככלב הרועים הטוב ביותר. הכלב החל לשמש ככלב הרועה את העדר של מגדליו ושומר על שלמותו. באותם ימים בסקוטלנד, העדר של האדם היה הסימן לעושרו ומעמדו ונוכחותו של הקולי, הייתה מקלה על בעליו לשמר את הפרטים בעדר בטוחים ומאוחדים ופוטרת אותו מדאגותיו.

מבנה, מראה חיצוני ובריאות

גובהו של הבורדר קולי נע בין 45-55 ס”מ ומשקלו נע בין 12-16 ק”ג (תלוי אם מדובר בזכר או בנקבה). לכלב מראה איכותי ובעל פרופורציה, הוא חינני ולא מגושם ובעל איזון מושלם, צלעותיו מקושתות היטב, החזה עמוק ורחב ומותניו ארוכות. כפות רגליו חזקות ויציבות וצורתם אובאלית.

עיניו של הבורדר קולי זוכות להתייחסות במקומות רבים ונאמר עליהן כי הן “מהפנטות” במיוחד כאשר הם רועים את הצאן, והבעת פניו היא ערנית וחכמה.

פרוותו של הכלב לרב תופיע בצבעים של שחור- לבן, אך יכולה להגיע עד כ- 17 גוונים שונים וב-7 דוגמאות שונות.

הפרווה היא פרווה כפולה- חלקה עבה וארוך וזו נועד להגן מפני גשם, ואילו חלקה השני קצר יותר וחלק ומטרתו היא להגן מפני קור. היות והפרווה סמיכה יחסית- דרושה הברשה של פעם-פעמיים בשבוע.

כמו לרוב הכלבים הגזעיים קיימת נטייה לבעיות בריאותיות מסוימות כמו להיפ-דיספלציה, אלבו-דיספלציה ושאר בעיות פרקים, גם לחירשות ובעיות עיניים אופייניות.

אופי

הבורדר קולי הוגדר ע”י סטנלי קורן בספרו “האינטיליגנציה של הכלבים” כגזע הכלבים החכם ביותר ומסוגל ללמוד פעולות חדשות לאחר 5 (!) חזרות בלבד. זהו גזע חכם מאוד, רגיש ופעיל, לכן דרושה לו עבודה יומיומית ברעייה או אנשים פעילים מאוד שיפעילו את הכלב שוב ושוב: בחוג אג’יליטי, משחק קבוע של פריסבי או שאר פעילויות מאמצות גופנית ושכלית. לגזע יש נטיה “טבעית” לרעות, ולכן בהיעדר כבשים יתכן וינסה לאסוף קבוצה של ילדים משחקים, חתולים, או אפילו מכוניות. לכן חשוב מאוד לגרות את הכלב ולנתב את יצריו.

תנאי הגידול הטוב ביותר עבורו הוא שיהיה לו מרחב לרוץ ולפרוק את האנרגיה הרבה שיש לו.

הבורדר קולי הם כלבי משפחה מצוינים, הם מסתדרים עם ילדים ואוהבים את בעליהם מאוד, יש להם דחף עז לרצות את הבעלים שלהם עד כמה שניתן, ביחס לזרים לעומת זאת הבורדר קולי עלול להיות חשדן מה שהופך אותו גם לכלב שמירה טוב.

בישראל משתמשים בבורדר קולי בעיקר לרעיית צאן ולשם הרחקת ציפורים ממסלולי המראה בשדות תעופה.

למרות כל מה שנאמר על הבורדר קולי וכל יתרונותיו הרבים הגזע הזה, למרבה הצער, מוצא את עצמו יותר מכל גזע אחר בבתי מחסה לכלבים. זה יכול להצביע עד כמה סגנון החיים המודרני לא מאפשר לכלבים הללו לקבל את תנאי הגדול שהם זקוקים להם.

 לסיכום

הבורדר קולי הוא החנון המצטיין של הכיתה, כזה שכל אמא הייתה גאה בו, אבל אם לא תעלה בפניו אתגרים ומשימות, הוא ישתעמם ויפנה את האנרגיה והחוכמה שלו למקומות פחות רצויים עבור האדם.

מאמר מאת: שחר יובל וטל יוגב, סטודנטים בקורס הכשרת מאלפים במרקר טריינינג.

יכול לעניין אותך גם:

דוגו ארגנטינו – סיכום גזע

אילוף בורדר קולי

אילוף רועה גרמני

אילוף כלב פיטבול

מקורות:

www.he.wikipedia.org/wiki/ בורדר קולי

www.akc.org/dogs-breeds_border_collie/detail/

www.dogs-intell.com/dogbreeds/bordercollie.html

www.pollakdogs.co.il/border_collie

http://dogtime.com/dog-breeds/border-collie

http://www.bordercolliemuseum.org/

http://www.bordercollies.nl/eddd.shtml

http://www.akc.org/dog-breeds/border-collie/

https://en.wikipedia.org/wiki/Collie

The Intelligence of Dogs /Stanley Coren

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!