אילוף כלבים עם חטיפים – לוז מתמשך ולוז אקראי

לפניכם סרטון בו מסביר דר’ גל זיו, מרצה בכיר בקורס אילוף כלבים מרקר טריינינג, על ההבדל בין לו”ז חיזוקים מתמשך ללו”ז חיזוקים אקראי באילוף וכיצד משתמשים בהם.

הבנה של לוחות חיזוקים והאופן בו מיישמים אותם באילוף כלבים תעזור לנו לאמן את הכלב שלנו לרמת ביצוע גבוהה שתישמר לאורך זמן.

בלו”ז חיזוקים מתמשך (אחד לאחד) אנו נותנים את החיזוק בכל פעם שההתנהגות מבוצעת. בסרטון, בכל פעם שהכלבה מתיישבת היא מקבלת חטיף. אנו משתמשים בלו”ז זה כאשר אנו מלמדים התנהגות חדשה, כדי לבנות לכלב בטחון בביצוע וכדי ליצור “היסטוריית חיזוקים” עצמתית להתנהגות, שתגרום לכלב לרצות לחזור עליה שוב בעתיד.

לאחר שהתנהגות מסוימת נלמדה, ניתן לעבור בהדרגה ללו”ז חיזוקים אקראי. אנו מתחילים לדרוש יותר ביצועים של ההתנהגות תמורת החטיף אך מוודאים שהדרישות לא עולות בקצב מהיר מדי. הדבר דומה לאלגוריתם שמאחורי מכונות מזל. בצורה אקראית אנו יכולים לקבל סכומים משתנים או לא לקבל שום דבר כאשר אנו מכניסים כסף ומושכים בידית. לו”ז חיזוקים זה הוא הלו”ז השומר על התנהגות הכי טוב לאורך זמן. תמיד כדאי לנו לנסות למשוך בידית של מכונת המזל מכיוון שתמיד יש סיכוי שבשלב כלשהו יגיע תגמול. כך, בסרטון, הכלבה מתבקשת לשבת פעמיים תמורת חטיף אחד, לאחר מכן אנו מקלים עליה שוב ודורשים חזרה אחת תמורת החטיף, לאחר מכן ננסה לבקש מהכלבה שלוש חזרות על ההתנהגות (ישיבה) תמורת חטיף אחד ושוב נקל עליה עם חזרה אחת וכן הלאה.

חשוב לעבור בהדרגה ללו”ז חיזוקים אקראי כדי שהכלב לא יוותר על המאמץ כאשר נבקש ממנו לחזור על ההתנהגות פעמיים תמורת אותו החטיף (מבחינתו, קצב החיזוקים שלו ירד עכשיו בחצי!).  לכן, נתחיל מקצב של 9 חיזוקים מתוך 10 ביצועים (הכלב יושב עשר פעמים ורק על אחת מהן לא מקבל חטיף. על כל השאר – כן!), ולאט לאט נוריד את מספר החיזוקים לעומת ביצועים, כמו שמודגם בסרטון.

כמה פעמים הכלב שלכם מוכן לבצע התנהגות מסויימת תמורת חטיף אחד?  או כמה התנהגויות שונות הוא יבצע בשרשרת כאשר החטיף ניתן רק בסוף?  ספרו לנו בתגובות איך זה עובד אצלכם!

גל זיו, PhD, מאלף כלבים מזה 10 שנים לאחר שסיים את לימודיו באגודה ההומאנית של מחוז מארין בקליפורניה. גל בעל תואר ראשון במדעי התנועה, תואר שני בחינוך גופני ודוקטורט בלמידה מוטורית.  גל משמש כמרצה בכיר במסגרת קורס לימודי אילוף כלבים בדרך המרקר טריינינג להכשרת מאלפים מקצועיים ומרצה בתחום הלמידה המוטורית במכללה האקדמית ווינגייט.

יכול לעניין אותך גם:

למה בחרתי לאלף כלבים עם “גזר” ולא “מקלות”

השימוש הנכון בחטיפים למטרות אילוף

תינוק חדש בבית – הכנת כלב לתינוק

קורס אילוף כלבים

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

האם זה אכן הכל או כלום?

עוד יום, עוד ייעוץ אם הייתי משתף את לו”ז הנסיעות שלי עם אנשים, רובם היו מבועתים מכמות הזמן שאני מבלה

להאכיל כלב מקערה זה משעמם!

איך פותרים בעיות התנהגות בקלות?  ד”ר איאן דנבר, וטרינר ומאלף כלבים, אומר ששני הדברים הקלים ביותר ליישום ובעלי ההשפעה הרבה

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים?

נותרו מקומות אחרונים למחזור ה-29 של קורס מאלפי כלבים במרקר טריינינג

בואו ללמוד כיצד לתקשר עם כלבים ולעזור להם לחיות בהרמוניה עם המשפחה שלהם, בגישה חדשנית מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב

דילוג לתוכן