אילוף כלבים אורגני

מאת: קאת’י סדאו ACAAB, MA

כל הזכויות שמורות לקאת’י סדאו. פורסם ברשות. זכויות התרגום שמורות לבית הספר לאילוף במרקר טריינינג.dog

הייתי עסוקה בניכוש העשבים השוטים שבחזית הבית שלי יום אחד, כאשר השכן שלי עצר כדי לשוחח. הוא שאל למה אני מבזבזת אנרגיה על גינון “בדרך הקשה”. תבינו, החצר של האיש הזה ללא רבב, דשא סינטטי נראה עלוב בהשוואה לדשא בעל ברק הקטיפה שיש לו.

כשעברתי לשכונה שלי, חמדתי שלמות כזו. אפשר לומר שהייתי “ירוקה” מקנאה. אך מהר מאוד הבנתי שלפאר המדוגם הזה יש מחיר. בכל שבוע, משאית עם קישוטים אבסורדיים של לויתן קטלן עצרה ליד ביתו של השכן. איש בחליפה לבנה יצא ופרש צינור ריסוס, בעזרתו פיזר כמויות עצומות של חומרי הדברה וכימיקלים – קוטלי עשבים – על הדשא והשיחים בחצרו של השכן. על פני השטח הדשא שלו נראה מדהים, אך הכימיקלים האלו הרסו את המיקרואורגניזמים והחרקים התומכים ביכולת הקיום ארוכת הטווח של הקרקע. התוצאה: אשליה של גינה בריאה.

bee

גינון אורגני וגינון “מסורתי”, שניהם מנסים לכוון ולעצב את הצמיחה וההתנהגות של אורגניזמים חיים. הם מנסים לשלוט בבלאגן של  אמא אדמה. אני מחויבת לעקרונות הגינון האורגני. אמנם החצר שלי נראית פחות ממושלמת, למעשה היא קצת פראית, אבל גם מלאת חיים. יש בה תולעים וחיפושיות, דבורים ופרפרים בשפע. אני משקיעה זמן בעבודת האדמה ומעשירה אותה עם קומפוסט טבעי. אני בוחרת צמחים שמתאימים לקרקע ולתנאי האור שבגינה. אני מקבלת בברכה גיוון, ולעתים קרובות אני מופתעת לטובה על-ידי המתנדבים שבחרו לנבוט בגינתי. התוצאה הסופית היא גינה תוססת באמת!

הבחירה לטפל בגינה שלי עם מוצרים אורגניים היא כמו הבחירה שבחרתי להתבסס על משובים חיוביים באימון וחינוך הכלבים שלי. למרות ששתי הגישות – הגינון האורגני ודרך המרקר טריינינג, הכוללת בתוכה שיטות כמו כמו הובלה וטרגט – זכו להמוני חסידים נאמנים בעשור האחרון, הן עדיין גישות שאינן מקובלות במקומות רבים.

לאלו שנחלו הצלחה תוך שימוש בשיטות “מסורתיות”, (למשל, ריסוס חומרי הדברה רעילים על עצי התפוח שלהם, או באמצעות קולר חשמלי על כלב הציד שלהם), הפילוסופיות החדשות האלה נראות כדורשות המון עבודה, קיצוניות ומיותרות. למה לטרוח לעשות את זה “בדרך הקשה”, הם תוהים?

כמו שעשבים מנצלים מדשאות סטריליות, כך הרגלים לא-רצויים של הכלבים שלנו (למשל, הרסנות או יבבנות) מצריכים חלל התנהגותי בכדי להכות שורש.

אנחנו יודעים למה. מההתחלה, אנו מקדישים זמן לפיתוח יחסי קרבה פוריים ועשירים עם בעלי החיים שלנו. אנו בונים אמון שהוא הבסיס למערכת היחסים שלנו עימם. אנו מתחייבים לאמרה “ראשית, אל תגרמו נזק”. אנו מכירים בהשלכות ההרסניות העלולות להופיע כתוצאה משימוש נרחב או שגוי באמצעים אברסיביים, אותם “קוטלי בעיות ההתנהגות” אשר נמצאים בארגז הכלים של מאלפים רבים.  אנו מעריכים את המגוון ואסירי תודה על שלל ההתנהגויות שבעלי החיים שלנו מציעים לנו, כי אנחנו מבינים שרפטואר התנהגותי רחב ומגוון הוא הבסיס לאימון יעיל. כאשר התנהגויות לא רצויות צצות כמו עשבים שוטים בגינתנו, אנו מטפחים התנהגויות חליפיות רצויות שיחליפו אותן. ואנחנו יודעים שבדיוק כמו שעשבים מנצלים מדשאות סטריליות, כך הרגלים לא-רצויים של הכלבים שלנו (למשל, הרסנות או יבבנות) מצריכים חלל התנהגותי בכדי להכות שורש.

בואו נזכור תמיד שאף יצור חי אינו מושלם. בין אם אנו שואפים ליצור גינה עם פריחה רב- שנתית או מלטז ללא דופי, התוהו-ובוהו של החיים האמיתיים תמיד מתערב לנו בעניינים. הדבר הטוב ביותר שאנחנו יכולים לעשת זה להשקיע זמן ואנרגיה מההתחלה כדי לזרוע את זרעי שיתוף הפעולה, ולטפח את החוסן הטבעי הנמצא בכל ייצור מיוחד שבטיפולנו.

המאמץ והחריצות שנשקיע יכשירו את הקרקע להתפרצות של צמיחה מואצת בשלב מאוחר יותר. הגן כולו יתכסה בצבע ושפע מרהיבים; החיה שלנו תלמד משימות חדשות במהירות מדהימה ובקלות. ביצועי שיא אלו ידרשו תחזוקה, כמובן, אבל את עיקר העבודה שלנו נסיים עם “העבודה הקשה” של הימים הראשונים. עם הזמן, נרוויח את הזכות לשבת בחיבוק ידיים בכיסא הנוח שלנו ולספוג מחמאות, תוך ידיעה שאף יצור חי לא נפגע מיצירתה של יצירת המופת שלנו.

למידע נוסף על קאת’י סדאו ומאמרים נוספים שלה, לחצו כאן.

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו עכשיו למרקר בייסיק - קורס מקוון שמיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
הקורס מכיל 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

חשיפה – כל מה שרצית לדעת

רובנו שמענו בעבר את המושג “חשיפה”, אבל מה הוא אומר? המושג חשיפה מתייחס לתהליך הסוציאליזציה של גור. מדובר בלמידה ורכישה

רוצה לדעת עוד?

אחרי שהכרת את אנשי הצוות המעולים שלנו. תרצה להצטרף לעולם שלנו?

זה פשוט!

קורס אילוף כלבים בדרך המרקר

חולמים להפוך את האהבה לכלבים למקצוע מאתגר ומתגמל? בואו לשמוע על קורס האילוף שלנו, שיכין אתכם לעבודה עצמאית כמאלפי כלבים בגישה הומנית. ההרשמה בעיצומה!
ההרשמה בעיצומה!