איך מתמודדים עם כלב באזעקות?

המצב הנוכחי לא קל לאף אחד – ולפעמים הוא קשה לא פחות לכלבים, שלא מבינים מה קורה, למה יש פתאום רעשים צורמים וחזקים ולמה כולם פתאום נלחצים ורצים. ריכזנו כמה טיפים חשובים להתנהלות עם הכלב בעת אזעקה ובכלל, בימים לא-שגרתיים אלו.
לשאלות ספציפיות ולקבלת הנחייה פרטנית, מוזמנים להצטרף לקבוצת הייעוץ שלנו בפייסבוק.

מה לעשות עם הכלב כשיש אזעקה?

אם יש לכם מרחב בטוח בתוך הבית/דירה:

 • הכינו מראש קופסא עם חטיפים שווים במיוחד במרחב המוגן
 • רוצו למרחב הבטוח וקראו לכלב לבוא איתכם.
 • מיד כשהכלב מגיע אתכם למרחב, האכילו אותו.
 • אם זה מתאפשר, תנו לו חטיפים כל עוד נשמעת האזעקה, וכשהיא נגמרת הפסיקו.
 • מיד אחרי הישמע נפילה, תנו לכלב עוד כמה חטיפים. בין לבין נסו לחייך אליו, דברו אליו, עזרו לו להרגיש בנוח. כשאתם עומדים לצאת מהמרחב הבטוח – אימרו לכלב “נגמר” בטון רגוע ושובו לעיסוקיכם. בזמנים כאלה שמבחינת הכלב ההתרחשויות הן כל כך לא צפויות, סימנים שיעשו לו קצת סדר עשויים מאוד לעזור לו.

אם המרחב הבטוח הוא מחוץ לדירה (כגון חדר מדרגות):

 • וודאו מראש שהרתמה או הקולר של הכלב מתאימים והוא מאובטח היטב.
 • דבר ראשון חברו לכלב רצועה לפני שאתם יוצאים. זה חשוב כדי לשמור על הכלב, שחלילה לא ייברח מבהלה וכמובן כדי להתחשב בשכנים.
  צאו איתו למרחב הבטוח וקחו אתכם חטיפים כדי לעזור ולהקל עליו במידת הצורך.
 • אם הכלב קופא במקום, הרימו אותו או פשוט קחו אותו אתכם בכל דרך שתוכלו. יש כלבים שהלחץ יגרום להם להיתקע, אז אם יש אפשרות לשחק איתם קצת בזמנים שקטים זה עשוי מאוד לעזור.
 • כשאתם מגיעים למרחב הבטוח, שבו עם הכלב והאכילו אותו חטיפים בזה אחר זה כל עוד יש אזעקה. אם נשמעות נפילות, תנו לו חטיף מיד אחרי הישמע ה”בום”.

חשוב מאוד לתרגל עם הכלב ריצה למרחב המוגן במשך היום, כשאין אזעקות אמת. תרגול מראש יקל על כולם להגיב נכון בסיטואציה המלחיצה ויהפוך את ההתנהלות להרבה פחות מלחיצה עבורכם ועבורו.
ניתן אפילו להשתמש בצליל מוקלט של האזעקה ולתרגל ריצה למרחב המוגן בעזרתה, רק היזהרו לא להשמיע אותה בווליום גבוה כדי לא להלחיץ את השכנים (לאזעקות מוקלטות מיוטיוב, לחצו כאן).

איך להתנהל עם הכלב במרחב הבטוח?

הדבר החשוב ביותר עבורם הוא להישאר רגועים עד כמה שניתן ולהשרות עליהם בטחון.

 • אם הוא מגיב טוב לחטיפים, המשיכו להאכיל אותו מדי פעם בזמן השהייה במרחב המוגן. אפשר לזרוק את החטיפים מצד לצד כדי שירדוף אחריהם אם יש מספיק מקום, יש כלבים שזה מאוד עוזר להם.
 • נסו לתת את החטיפים בתגובה לדברים שקורים כגון צליל האזעקה או רעש הנפילה. בנוסף חזקו התנהגות רגועה של הכלב, אם הוא מתיישב, נשכב, מניח ראש, או אפילו רק עומד לרגע במקום להתרוצץ סביב.
 • כדאי לחזק גם סימני הרגעה ספציפיים: ליקוק שפתיים, פיהוק, התמתחות או קידה, ישיבה או שכיבה.
 • זכרו שהערך של החטיף בעיני הכלב ישרה “ערך” חיובי לסיטואציה, ולכן חשוב להשתמש בחטיפים ממש טעימים ומיוחדים ולא בסתם ביסקוויט. ככל שתתנו לכלב חטיף יותר מלהיב, כך יש סיכוי טוב יותר שזה יקל עליו.
 • אם הכלב שלכם יודע התנהגויות מסוימות כמו שב, ארצה, תן יד או כל דבר אחר שהכלב אוהב לעשות – נסו לבקש ממנו לבצע אותן ותנו לו חטיף כשהוא מצליח. הסחת הדעת תעזור לו להירגע ולהתרכז בדברים שהם לא הרעש. אם הכלב לא מצליח, אז וותרו על זה ונסו משהו אחר (אין צורך לכעוס עליו).
 • אם הכלב אוהב צעצועים, דאגו שיש אתכם צעצועים במרחב המוגן ונסו לשחק איתו כדי להסיח את דעתו ולשמח אותו, זה יעזור לו להירגע ויפרוק את המתח שנוצר בסיטואציה.
 • משחק השמות הוא גם אופציה – ראו בהמשך.

איך להתנהל עם יותר מכלב אחד במרחב המוגן?

 • אם אתם חוששים שהכלבים יקשו זה על זה או אם הם לא מסתדרים, כדאי לחשוב מראש על אמצעי כלשהו להפרדה ביניהם. זה יכול להיות בעזרת רהיט גדול, גדר גורים או אם אין ברירה, שהייה בחלקים שונים של החדר עם רצועות.
 • אם הכלבים מסתדרים ונעזרים זה בזה – מצוין. אפשרו להם. כל דבר שיכול להקל על הלחץ הוא מבורך.
 • החזיקו במרחב המוגן צעצועי קונג ממולאים באוכל טעים במיוחד או עצמות לעיסה שהכלבים אוהבים ותנו להם להתעסק איתם בזמן השהייה במרחב. כשהכל נגמר, אפשר לעשות “החלפות” עם הכלבים תמורת חטיפים טעימים כדי לקחת מהם את הקונגים ולשמור לפעם הבאה, או לתת להם להמשיך להנות מהם ולהכין חדשים בהמשך.
 • חשוב מאוד לעודד את הכלבים כשהם מתנהגים ברוגע (אפילו אם זה רק רוגע יחסי). הימנעו מלגעור בהם גם אם ההתנהגות שלהם לא מוצאת חן בעיניכם, הם (וגם אתם) גם ככה בסטרס וזה לא הזמן האידאלי ללמידה.
 • במידה ואתם יוצאים למרחב מוגן מחוץ לדירה, דאגו לאבטח את כל הכלבים ברצועות ולקחת איתכם פאוץ’ מלא בחטיפים טעימים. בקשו מהכלבים לשבת או לשכב אם הם יודעים לעשות זאת ותנו להם חטיף כל אחד בתורו.
 • אפשר גם לשחק את “משחק השמות” – כל כלב מקבל חטיף בתורו לאחר שאמרתם את שמו.
 • אם אפשר, השאירו מראש במרחב המוגן עצמות טעימות או קונגים ממולאים בשביל הכלבים. חשוב לוודא שלא תהיה רכושנות בסיטואציה, בין אם כלפי אנשים אחרים או כלפי כלבים אחרים. במידה ואחד הכלבים רכושן עדיף לוותר לגמרי על הרעיון כדי לא להוסיף לו עוד לחץ.

מה לעשות אם יש אזעקה בזמן טיול עם הכלב?

 • קודם כל, דאגו שהכלב תמיד על רצועה חזקה אם אתם לא במקום סגור והחזיקו אותה היטב בידכם. ניתן לחבר אותה למכנס בעזרת קליפס ליתר בטחון.
 • דאגו גם שהכלב לובש קולר או רתמה המותאמים לו היטב (כך שלא יוכל לחמוק מהם) ושאליהם מוצמדת תגית זיהוי עם מספרי הטלפון שלכם (גם אם יש לכלב שבב, חשוב שיהיה לו תג שם)
 • כדאי לתרגל מראש “ארצה” עם הכלב כשאתם במצב שכיבה על הרצפה בבית, כדי שהוא ידע איך להגיב גם במצב הזה. כן, זה קצת מצחיק אבל זה עשוי מאוד לעזור במצב אמת בו חלילה שניכם צריכים להשתטח על הקרקע.
 • קחו איתכם חטיפים טעימים לטיול.
 • אם יש לכם לאן לרוץ בהישמע האזעקה – רוצו עם הכלב וכשאתם מגיעים, האכילו והרגיעו אותו.
 • אם אין לאן לרוץ ועליכם לשכב על הקרקע – שיכבו ואז בקשו מהכלב לשכב גם, ותנו לו חטיפים כשהוא שוכב אם אתם יכולים.
 • אם אתם שוכבים והכלב לא מוכן לשכב, אל תנסו להכריח אותו. עשו רק את מה שצריך כדי לשמור על הבטיחות שלכם (אם צריך, קצרו מאוד את הרצועה בידכם כדי להגביל את טווח התנועה של הכלב)

התייחסנו פה הרבה לחטיפים – יש כלבים שלא יתעניינו באוכל בסיטואציה שמלחיצה אותם, נסו ליישם את אותו הרעיון עם כל דבר שכן יעזור להם. זה יכול להיות צעצוע, ליטופים, דיבור בטון כיפי, כל דבר שעשוי להקל על הכלב ועליכם.

האם זה בסדר ללטף כלב שמפחד? כן!

שוטרת מחבקת גור מפוחד בעת אזעקה. צילום: משטרת ישראל בפייסבוק
שוטרת מחבקת גור מפוחד בעת אזעקה. צילום: משטרת ישראל בפייסבוק

הרבה אנשים חושבים שזה לא טוב ללטף כלב כשהוא מפחד ממשהו.  הטענה היא שהליטוף הוא “חיזוק” שיגרום לכלב לפחד יותר. אך פחד הוא לא התנהגות אלא רגש, ורגש לא ניתן לחזק – חיזוק הוא על פי הגדרה משהו שמגביר התנהגויות ולא רגשות.
אם הכלב אוהב מגע וליטופים, זה עשוי לעזור לו להירגע.
רק הקפידו לשמור על הגבולות של מה נעים לו, כי אם הוא לא מעוניין במגע הזה, הוא עלול להילחץ יותר. הדבר הכי חשוב הוא להכיר את הכלב שלכם, ולבחון את התגובה שלו בזמן אמת כדי לדעת ולהבין מה יעזור לו.

אותו הדבר עם דיבורים – אם אתם מצליחים לדבר עם הכלב בטון מרגיע ושמח, עשו זאת. אך אם הלחץ שלכם נשמע בקולכם, לפעמים עדיף פשוט להיות עם הכלב בשקט ולחכות שהאזעקה תיגמר, בלי להתערב יותר מדי.

זקוקים לעזרה? פנו אלינו!

אם אתם מחפשים קצת מפלט לכלבכם מהאזעקות, אתם מוזמנים לפנות אלינו דרך עמוד הפייסבוק שלנו. יש לנו בוגרים ברחבי הארץ שיש להם פנסיונים והציעו לארח כלבים שנמצאים במצוקה בבית בגלל האזעקות. צרו קשר ונעשה ככל יכולתנו לעזור!

רוצים להבין טוב יותר את הכלב שלכם?

הצטרפו לקורס "מרקר בייסיק": 21 שיעורים מוקלטים + שיעור בונוס שיעניקו לכם כלים עיוניים ופרקטיים מעניינים ושימושיים ותוכלו ללמוד בקצב שלכם, בכל מקום ובכל זמן!
הקורס מיועד למי שרוצה לקחת את הקשר שלו עם כלבים כמה צעדים קדימה, להעמיק ולהעשיר את הידע לגבי התנהגות כלבים ותהליכי למידה.
מומלץ!
שתפו:

אולי יעניין אותך גם:

לדבר התנהגות

הכלב השתחרר מהרצועה ורץ תוך נביחות רמות לכיוון פועל הבניין שעמד בצד הדרך. הוא גמע את עשרים המטרים שהפרידו בינו

דג שלמד לעשות סללום

חשבתם שאי אפשר לאלף דגים? חשבתם שהזכרון שלהם קצר? מה תגידו על הסרטון הבא? דג שלמד לעשות שמיניות סביב בקבוקים-

מרקר טריינינג בעולם

דרך המרקר טריינינג הולכת ותופסת תאוצה ברחבי העולם בקרב מאלפים וארגונים רבים.  ריכזנו בשבילכם כמה דוגמאות מובילות: קארן פריור (Karen Pryor): רב-המכר

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

רוצה לשמוע על הקורסים שלנו?

מזמינים אותך להצטרף לקורסי האילוף והכלבנות הטיפולית שלנו, בגישה הומנית ומבוססת מחקר.
מתאים גם למי שמחפש מקצוע מתגמל, וגם להורי כלבים שרוצים להבין את הכלב שלהם לעומק ולטפל בבעיות התנהגות.
מקומות אחרונים בקורס הקרוב!

חולמים להיות מאלפי כלבים או כלבנים טיפוליים?

ההרשמה למחזור ה-30 בעיצומה:

 • קורס אילוף כלבים
 • קורס כלבנות טיפולית

בואו ללמוד לטפל בנפש של
כלב, וללמוד לתמוך במי שזקוק לנו
בליווי של החברים הכי טובים
שלנו – כלבים.

לימודים בגישה מבוססת מחקר, ללא ענישה או גרימת כאב לכלב.

דילוג לתוכן